Nemovitosti 2004: strmý vzestup cen se nečeká

  • 20
Realitní trh se točí zejména v Praze a dalších velkých městech na plné obrátky. Nízké úroky u hypoték, strašák blížícího se vstupu republiky do EU a od Nového roku růst cen služeb realitních kanceláří či právníků svádějí k urychleným investicím do nemovitostí. Nemusí to však být dobré rozhodnutí. Ceny některých realit jsou na maximu. Vyplatí se nakupovat teď, nebo počkat na příznivější dobu?

Skok vzhůru. Tak charakterizují někteří zástupci realitních kanceláří vývoj cen na trhu bytů za poslední období. „Díky masivní nabídce úvěrů ze strany hypotečních bank výrazně narostla poptávka zejména u nižší a střední sociální vrstvy. Zájem způsobil skokový nárůst cen bytů téměř ve všech velkých aglomeracích,“ vysvětluje František Groh ze stejnojmenné realitní kanceláře z Hradce Králové.

Investice do realit přinesly tomu, kdo šikovně nakoupil a prodal, vyšší zhodnocení než nákup zlata či výnosných akcií. „V období od října 2002 stoupaly ceny bytů výrazně rychleji, než odpovídalo indexu spotřebitelských cen, tedy inflaci,“ míní Pavel Vorlíček z realitní kanceláře B.I.R.T. Zejména majitelé panelových bytů v Praze je mohli v uplynulém půlroce prodat za hodně nadsazené ceny, které se hned tak nebudou opakovat. Mírně naopak klesaly hlavně v Praze nájemní ceny bytových ploch.

Vstup do EU ceny výrazně nezvýší

Za jak dlouho dostanete úvěr ze stavebního spoření? Čtěte ZDE.

Nakupujte nemovitosti, zajistěte si bydlení za výhodné ceny ještě před vstupem do EU, lákají již delší dobu investoři. A zájemců, kteří uvěřili, je dost. „Roste nákup bytů a jiných nemovitostí, což ukazuje, že domácnosti jednak spekulují na růst cen nemovitostí, jednak považují tuto investici v souvislosti s očekávanými politicko-hospodářskými změnami za bezpečnou,“ míní František Groh.

Jenže obavy z růstu cen po vstupu do EU jsou neopodstatněné. Podle zkušeností například z Portugalska či Španělska se žádné drama konat nebude. „Rozhodně nelze počítat s cenovým šokem,“ míní Viktorie Kafková z realitní kanceláře B.I.R.T. „Změny budou kopírovat standardní vývoj, to znamená mírný nárůst cen u bydlení v klasické zástavbě větších měst, stálé poměrně markantní zvyšování cen pozemků v atraktivních lokalitách v sousedství velkých měst. Takřka beze změn budou ceny v malých městech, až na několik výjimek oblastí s rekreačními možnostmi v příhraničních regionech na západní a jihozápadní hranici.“

Odměna realitkám vzroste, poklesne daň z převodu nemovitostí

Kolik vám vynese stavební spoření si můžete spočítat ZDE.

Zatímco vliv vstupu do EU na realitní trh se dá jen předvídat, další změny, které se ho dotknou, jsou jasné: navýšení DPH a proti tomu pokles daně z převodu nemovitosti. Hrozba dramatického nárůstu cen služeb realitních kanceláří při změně DPH je přitom zcela lichá. Jak konkrétně dopadne zvýšení daně z přidané hodnoty například při nákupu domu za milion korun, objasňuje Michal Macek z realitní kanceláře Evropa: „U prodeje bytu si většina realitních kanceláří v průměru počítá provizi ve výši pěti procent. To znamená, že při prodejní ceně za jeden milion korun je provize padesát tisíc plus DPH pět procent, konkrétně tedy dva a půl tisíce korun. A od ledna příštího roku? Nová daň ve výši dvaadvacet procent bude jedenáct tisíc korun, tedy zájemce zaplatí oproti nynějšímu stavu o osm a půl tisíce víc. Současně však poklesne daň z převodu nemovitostí z pěti na tři procenta, což znamená konkrétně v tomto případě úsporu dvaceti tisíc korun.“

Jak se bude vyvíjet cena různých typů bydlení - bytů v panelových domech či domů v satelitních městečcích? Je výhodné využít služeb "realitky"? Jaký je vývoj cen nemovitostí v zahraničí? Je investice do bytu výhodná? Čtěte ZDE.

Jaký je váš názor na vývoj cen nemovitostí po vstupu do EU? Jak se díváte na současné ceny? Plánujete koupi bytu nebo domu? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.