Dluh na zdravotním pojištění vám může znepříjemnit život.

Dluh na zdravotním pojištění vám může znepříjemnit život. | foto: Jiří Zahrádka

Nenechte na sebe dopadnout penále za zdravotní pojištění

  • 20
Zdravotní pojištění je povinné pro všechny občany České republiky. Zaměstnancům je každý měsíc strhávána určitá částka z platu. Kolik za vás platí zaměstnavatel a kolik se strhává z platu vám? Co dělat, když máte nedoplatek na zdravotním pojištění?

Zdravotní pojištění slouží k úhradě nákladů na zdravotní péči, ale není k placení nemocenské v případě nemoci. K tomu slouží část sociálního pojištění, kterou musí zaměstnanec platit také povinně. Stát automaticky platí zdravotní pojištění za děti, studenty, nezaměstnané hlášené na úřadu práce a za důchodce.

Výše zdravotního pojištění je 13,5 % z daného vyměřovacího základu za rozhodné období. Vyměřovacím základem se rozumí hrubá mzda a rozhodné období je většinou kalendářní měsíc. Zaměstnavatel za vás každý měsíc odvádí 9 % a vám se ze mzdy strhává 4,5 % z hrubé mzdy.


Kdy si platíte sami zdravotní pojištění:
- při neplaceném volnu
- při prodlevě mezi zaměstnáními
- při odcestování do ciziny na dobu delší než 6 měsíců

Neplacené volno se vám může prodražit
Dejte pozor na neplacené volno, které se vám může hodit třeba na dovolenou nebo na studium. Nejenže při neplaceném volnu nedostáváte žádnou mzdu, ale zdravotní pojištění si platíte celé sami. Pokud neplacené volno trvá celý kalendářní rok, vypočítává se zdravotní pojištění  z minimální mzdy. Je-li volno bez náhrady mzdy kratší než kalendářní rok, vypočítává se zdravotní pojištění z poměrné části minimální mzdy připadající na jeden kalendářní den v měsíci. Stejně se postupuje i při neomluvené absenci v práci.

Pokud měníte práci a přechod mezi zaměstnáními je delší než jeden měsíc, měli byste se buď hlásit na úřadu práce, nebo si platit zdravotní pojištění sami.

Kdo a v jaké výši platí zdravotní pojištění, si přečtěte ZDE.

Nedoplatek pojistného, který nepřesáhne 50 korun a penále do 100 korun za jeden kalendářní rok u jednoho plátce, nelze vymáhat. Avšak dlužnou částku je dobré zaplatit co nejdříve. Penále naskakuje opravdu rychle a může se vyšplhat až na statisíce korun. Za každý den, kdy dlužíte pojišťovně nějakou částku, platíte 0,05 % z dlužné částky.

. Výše penále dlužného pojistného v období:

od 1. 1. 1993 do 30. 6. 1993 byla sazba penále 0,1 %,
od 1. 7. 1993 do 30. 4. 1995 byla sazba penále 0,3 %,
od 1. 5. 1995 do 31. 12. 2006 byla sazba penále 0,1 %
z dlužné částky pojistného nebo zálohy na pojistné za každý den prodlení.

Zdroj: VZP

O dlouhodobém pobytu v cizině informujte zdravotní pojišťovnu
Pokud plánujete odjet do zahraničí na dobu delší než je 6 měsíců a chcete si platit zdravotní pojištění tam, musíte o tom písemně informovat svou zdravotní pojišťovnu. Jinak totiž zůstanete v evidenci pojišťovny v ČR a dlužná částka vám bude naskakovat. Pojišťovnu v ČR nezajímá vaše placené pojištění v cizině, pokud ji předem o nastalé skutečnosti písemně neinformujete.

Máte-li dluh na zdravotním pojištění, musíte ho splatit v tomto pořadí:
· pokuty
· přirážka k pojistnému
· nejstarší nedoplatky pojistného
· běžné platby
· penále
Zdroj: zákon 52/1992 Sb.