Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte si z penze ukrojit více než musíte

aktualizováno 
Způsobů, jak ukončit penzijní připojištění, je několik a pokud si účastník penzijního připojištění může způsob výplaty zvolit, tak by se měl důkladně seznámit i s daňovými dopady takové výplaty. Jak si užít z naspořených peněz na důchod maximum?

Řidič, důchodce | foto: Profimedia.cz

Zákonodárce sice aplikuje u všech způsobů totožnou formu zdanění (srážkovou daň), ale liší se na jedné straně sazby této daně a také dokonce základ, ze kterého se tato daň počítá. Pojďme se podívat, kolik si od vás stát vezme v případě, že se rozhodnete si sáhnout na své peníze v penzijním připojištění.

Penzijní připojištění je ze strany manažerů penzijních fondů doporučováno již pro příslušníky nejmladší generace, avšak jeho finanční výhodnost v horizontu cca 40 let (horizont odchodu dvacetiletého účastníka do důchodu) je přinejmenším diskutabilní. Nezřídka se tedy stává, že účastník penzijního připojištění v důsledku finanční tísně takovou smlouvu zruší dříve než mu vznikne nárok na vyplacení jednorázového vyrovnání nebo penze.

U odbytného je srážková daň nejvyšší – 25 %

Odbytné náleží takovému účastníkovi penzijního připojištění, který platil příspěvky přinejmenším po minimální dobu stanovenou penzijním plánem (obvykle 12 měsíců) a dochází k předčasnému ukončení smlouvy (buď projevem vůle účastníka anebo úmrtím –  ve prospěch oprávněných osob). Výši odbytného stanovuje penzijní fond jako součet všech příspěvků zaplacených účastníkem a podílu na výnosech vyplývajících z těchto příspěvků.

Je logické, že i u předčasně ukončených smluv stát účastníkovi posílá státní příspěvek. Odbytné ovšem z titulu předčasně ukončené smlouvy nezahrnuje státní příspěvky a ani podíly na výnosech plynoucí z těchto státních příspěvků.

Konečnou srážkovou daň sráží a odvádí penzijní fond a z příslušných ustanovení Zákona o daních z příjmů je zřejmé, že účastník již přijatou částku okleštěnou o srážkovou daň nemusí nikde dál uvádět či zdaňovat. Tento princip zdanění je totožný i pro případ jednorázového vyrovnání a vyplácené penze, kterým se budu věnovat později. Velkou nevýhodou je v případě odbytného sazba daně ve výši 25 %.

popisekKDY ODEJÍT DO DŮCHODU
Která kritéria jsou kličová?

Jednorázové vyrovnání – nižší daň, avšak nelze snížit základ daně o příspěvky zaměstnavatele

Výplata formou jednorázového vyrovnání již náleží do skupiny typu výplaty odpovídající záměru zákonodárce. Tím bylo bezesporu odložení spotřeby poplatníka ve prospěch tvorby finanční rezervy určené na důstojné stáří. Jednorázové vyrovnání náleží takovým účastníkům penzijního připojištění, kteří splňují podmínky pro vznik nároku na starobní, invalidní nebo výsluhovou penzi.

Slabinou tohoto způsobu výplaty je fakt, že základ pro výpočet srážkové daně lze snížit pouze o příspěvky zaplacené poplatníkem (účastníkem PP) a o státní příspěvky. V tomto případě není možné snížit základ daně o eventuální příspěvky zaměstnavatele placené po 1.1.2000. To může být nevýhodné zejména v případech, kdy příspěvky zaměstnavatele hrály podstatnou roli při tvorbě finanční rezervy v rámci penzijního připojištění. Asi není nutné čtenáři zdůrazňovat, že zde se aplikuje v porovnání s odbytným nižší sazba srážkové daně – 15 %.

Výplata formou penze – vyplatí se zejména u vyššího podílu příspěvků zaměstnavatele

Z pohledu státu nejoblíbenější formou výplaty penzijního připojištění je dávka typu penze. I ta je zdaňována 15% srážkovou daní, kterou odvádí do rozpočtu penzijní fond přímo za účastníka penzijního připojištění. Hlavním rozdílem v porovnání s jednorázovým vyrovnáním je fakt, že základ daně lze ponížit i o příspěvky zaměstnavatele – a to o příspěvky poukázané na penzijní pojištění před i po 1.1.2000.

Každý si dokáže určitě spočítat daňový dopad tohoto rozdílu u smluv, kde podstatná část vytvořené rezervy pochází právě od příspěvku zaměstnavatele. Na druhé straně si dovolím odbočit od daňové analýzy spíše do oblasti finančního poradenství.

Realitou českého trhu penzijního připojištění je fakt, že jednorázové vyrovnání je v porovnání s dávkami penzí v naprosté převaze. Svoji roli buď hraje psychologie osobnosti (určitá skepse účastníků ohledně jejich dlouhověkosti) anebo příspěvky zaměstnavatelů nehrají zatím ve smlouvách penzijního připojištění podstatnou úlohu. Dalším bodem k úvaze může být vlastní nastavení úmrtnostních tabulek ovlivňujících výši penzí. Všechny tyto okruhy by možná mohly podnítit zajímavou diskusi k tomu komentáři.

Ale zkusme si ještě zrekapitulovat zásady zdaňování výplaty penzijního připojištění v souhrnné tabulce.

Druh dávky

Odbytné

Jednorázové vyrovnání

Dávky penzí

Výše daně

25%

15%

15%

Typ daně

srážková

srážková

srážková

Daňové povinnosti poplatníka

žádné

žádné

žádné

Základ pro výpočet daně

Příspěvky účastníka a podíl na výnosech z nich

Poníží se o příspěvky účastníka a státní příspěvky

Poníží se o příspěvky zaměstnance, státní příspěvky a příspěvky zaměstnavatele

Poznámka

Účastník nemá nárok na výplatu státních příspěvků a podílů na výnosech z nich

   

Závěrem lze konstatovat, že velmi důležitým faktorem pro volbu dávky z pohledu účastníka by měl být přístup zaměstnavatele k účasti či neúčasti na penzijním připojištění. U štědrých zaměstnavatelů by měl účastník přinejmenším přemýšlet o dávkách ve formě penzí.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.