Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Není sazba jako sazba

  9:50
Víte, kolik vám vydělá termínovaný vklad či za jakou úrokovou sazbu si půjčujete? Že vám finanční počty připadají jako příliš abstraktní? Finanční matematika není skutečně příliš šťavnatou vědou, avšak její stručné znalosti vám mohou ušetřit balík.
Víte, kolik vám vydělá termínovaný vklad či za jakou úrokovou sazbu si půjčujete? Že vám finanční počty připadají jako příliš abstraktní? Finanční matematika není skutečně příliš šťavnatou vědou, avšak její stručné znalosti vám nějakou tu korunu mohou vydělat či balík peněz zachránit.

Jako houby po dešti se množí instituce, které jsou ochotny půjčovat občanům zpravidla drobné půjčky. Krédem těchto institucí je především rychlost a administrativní nenáročnost. Chceme-li si půjčit v bance, tak musíme projít poměrně rozsáhlým papírováním. Půjčíme-li si u nebankovních institucí, tak zpravidla nemusíme nikam chodit, neboť jejich agent nás navštíví v místě našeho bydliště, okamžitě sepíše smlouvu a ještě nám v hotovosti předá rychlou půjčku. Tomu můžeme říkat skvělá služba.

Stále častěji se ale množí případy, kdy se agenti těchto společností s nabídkou půjčky obrací na lidi, kteří nejsou schopni nijak relevantně posoudit výhodnost půjčky a navíc jejich příjmy nejsou dostatečně vysoké pro bezproblémové splácení. Dvojnásob tedy platí, že skutečně základní znalosti z oblasti finanční matematiky umožní každému z nás se bezpečně ochránit před nabídkami tohoto druhu. Finanční matematika přitom pracuje na stejných principech i v případě uložení peněžních prostředků na nějaký pevně úročený instrument.

Trocha teorie…
Úrok je v podstatě cenou, který platí dlužník věřiteli za zapůjčený kapitál. Pokud vyjádříme úrok v procentech z hodnoty kapitálu dostaneme úrokovou sazbu. Existuje více druhů úrokových měr, avšak každý z nás by měl znát základní zákonitosti nominální a efektivní úrokové míry.

Nominální úroková míra představuje sjednanou úrokovou míru mezi věřitelem a dlužníkem a je takto uváděná v úvěrové smlouvě nebo ve smlouvě jiného druhu (kupříkladu ve smlouvě o běžném účtu). Jejími nejdůležitějšími znaky jsou délka časového období, za které se poměřuje, a četnost skládání úroků.

Nejčastěji se setkáme s roční nominální úrokovou mírou, která se značí p.a. (p.a. je odvozeno z latinského per annum, což můžeme překládat jako za rok). Ale pozor stále častěji se setkáváme s nominálními úrokovými sazbami za kratší časové období. Čtvrtletní úroková sazba má označení p.q., měsíční p.m. či dokonce denní p.d. Na trhu existují také společnosti pracující s týdenní úrokovou sazbou. Při přepočtu délek časových období platí, že roční nominální úroková míra se rovná:

  • 4xčtvrtletní nominální úroková míra
  • 12xměsíční nominální úroková míra
  • 52xtýdenní nominální úroková míra
  • 365xdenní nominální úroková míra
Druhým klíčovým kritériem, s kterým bychom před podpisem jakékoli smlouvy v oblasti financí, měli být obeznámeni je četnost připisování úroků. Opět nejčastěji se pracuje s roční lhůtou pro připisování úroků. Výjimkou však ale není čtvrtletní či měsíční připisování úroků. V případě uložení peněžních prostředků na nějaký pevně úročený nástroj je samozřejmě výhodnější co možná nejčastější připisování úroků. Nejlépe vystihuje výhodnost co možná nejčastějšího připisování úroků následující tabulka.

Zhodnocení termínovaného vkladu s roční dobou splatnosti ve výši 100 tisíc při úrokové sazbě 4% p.a. a různých četnostech připisování úroků

Připisování úrokůPočet připsání úroků za obdobíKonečná částka
roční1104 000 Kč
čtvrtletní4104 060 Kč
měsíční12104 074 Kč
týdenní52104 079 Kč
denní365104 081 Kč

Z tabulky je patrné, že čím častěji jsou úroky připisovány, tím vyšších výnosů lze dosáhnout. Je to logické, neboť na konci každého období je úrok připsán k jistině a během následujícího období se již úročí jistina o připsanou částku. Finanční matematika dokonce zná pojem spojité úročení, které v podstatě připisuje úroky k jistině bez přestávky. Toto úročení pracuje s konstantou e, avšak výnosnost spojitého úročení se již velmi blíží výnosnosti denního připisování úroků.

Jak je vidět z tabulky, tak četnost připisování úroků sice ovlivňuje výnosnost, avšak nijak výrazně. Mnohem důležitější roli tedy hraje délka časového období nominální úrokové míry. Toho velmi často využívají různé, zpravidla nebankovní instituce, k marketingovým tahům. Nabízí klientům půjčky za jedno či dvě procenta, avšak úroková sazba je stanovena jako měsíční či dokonce týdenní. Proto je třeba si před podpisem jakékoli smlouvy důkladně ověřit, o jakou úrokovou sazbu se jedná. Na druhé straně nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který nabude účinnosti od začátku roku 2002, již nebude finančním institucím umožňovat uzavírání smluv obsahující jinou než roční úrokovou sazbu, což podstatně klientovi usnadní orientaci v nabídkách spotřebitelských úvěrů a zamezí jeho klamání.

Nechali jste se ošálit a půjčili jste si peníze za jednoprocentní úrokovou sazbu, avšak týdenní? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...