Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - žena, muž, manager, manažer, vynadat, zlost, | foto: Profimedia.cz

Neplacené volno si vnutit nenechte. Ze zákona o něj musíte požádat sami

  • 20
Nedostatek peněz na účtech firem může vést nejen k tomu, že nedostanete včas výplatu. Často tuto krizovou situaci provází i porušování zákona - a to na obou stranách. Jedním z příkladů je neplacené volno. Zaměstnavatel vám ho totiž nemůže nařídit. Máte na něj sice právo, ale jen v případě, že o něj sami a dobrovolně požádáte.

Zákoník práce často neznají nejen zaměstnanci, ale bohužel ani samotné firmy, soudí Klára Valentová, specialistka na pracovní právo kanceláře Ambruz & Dark. Tato neznalost se ovšem může vymstít.

"Například zaměstnanec se může kvůli neoprávněné výpovědi obrátit na soud jen do dvou měsíců. Většinou začne zjišťovat, že s jeho výpovědí nebylo všechno úplně v pořádku, pozdě a do uvedené lhůty se nevejde," dodává. Podobné problémy mohou mít i nepřipravené firmy, v nichž zvlášť ve chvíli, kdy řeší problémy s nedostatkem financí, nastává panika.

Žádné neplacené volno

Úbytek zakázek firmy podle specialistky kanceláře Ambruz & Dark řeší často tím, že dávají zaměstnancům neplacené volno. A to je v rozporu se zákonem. "Neplacené volno si můžete vybrat jen na vlastní žádost," vysvětluje. Naopak jestliže firma nemá zakázky, označuje se to jako překážka v práci na straně zaměstnavatele. Zůstáváte tedy doma a náleží vám náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Nemá-li pro vás firma práci, může vám být náhrada mzdy nanejvýš po dobu jednoho roku snížena. Minimálně však na 60 procent, ale jen po dohodě s odbory nebo se svolením úřadu práce.

Jen za pojištění

Někdy firma nechává zaměstnance doma a slibuje jim, že za ně odvede zdravotní a sociální pojištění. "Tento slib ale není zcela pravdivý," upozorňuje specialistka kanceláře Ambruz & Dark. "V případě, že nemáte žádný příjem, neplatíte sociální pojištění. Když za vás firma uhradí zdravotní pojištění, je to považováno jako příjem, ze kterého byste měli platit daň," zdůrazňuje.

Podepiš, nebo…

Firmy, které musí začít propouštět, se někdy snaží najít jiný důvod k výpovědi, než je nadbytečnost, neboť nechtějí platit odstupné. Může se stát, že vám budou vyhrožovat porušením kvůli porušení pracovní kázně, pokud nepodepíšete dohodu bez nároku na odstupné.

Důvody pak mohou hledat různé, ale je nezákonné, aby například zaměstnavatel slídil ve vašem soukromí jako třeba v poště, kterou posíláte ze svého počítače, a na základě toho vám dal výpověď.

"Takovou výpověď by bylo možné zpochybnit u soudu. Samozřejmě není povoleno využívat pracovní počítač či telefon k soukromým účelům, ale zaměstnavatel musí předem informovat, že elektronickou poštu monitoruje. Zaměstnavatel může například kontrolovat, komu píšete, ale nesmí vaši soukromou poštu číst. Nikdy vás nemůže trestat za e-maily, které vám do pracovního e-mailu přijdou. Ať jsou od kohokoli," vysvětluje Klára Valentová.

Kontroly šuplíků?

Jen při závažném podezření Soukromí platí i pro šuplíky a skříňky. Podle specialistky z kanceláře Ambruz & Dark je nemyslitelné, aby vám někdo bez vašeho vědomí prohledával vaše osobní věci, které máte na pracovišti. Má-li zaměstnavatel důvodné podezření, že ve vaší skříňce je nějaká kradená věc, může skříňku otevřít sám, aniž by ovšem zároveň prohledával vaše osobní věci. Dále by měl zaměstnavatel zavolat policii, jestliže bude mít zájem na vyšetření krádeže a potrestání pachatele.

Jen na vyzvání nadřízeného zaměstnance mu nemusíte své osobní věci ukazovat. Zákon stanoví, že můžete být kontrolováni, co z pracoviště odnášíte nebo co přinášíte. "Kontrolovat však mohou jen pověřené osoby, s nimiž byste měli být předem seznámeni například prostřednictvím pracovního řádu," vysvětluje specialistka. Pokud si třeba při vašem odchodu z práce šéf vzpomene, že chce vidět obsah vaší tašky, nemusíte mu ji ukazovat.

Nekraďte informace

Ve chvíli, kdy ve firmě nastane chaos, mají i sami zaměstnanci sklony porušovat zákony. "Nezákonné je, pokud zneužijete firemní informace či data k tomu, abyste získali místo u jiného zaměstnavatele," varuje Klára Valentová. I z tohoto důvodu se vám může stát, že u personalisty převezmete výpověď, hned odevzdáte klíče a do své kanceláře se už nevrátíte, abyste nemohli například zneužít informace firmy či převzít kontakty na její zákazníky.

"Firma vám musí předat osobní věci, ale v závažných případech je možné, že vám kabát a kabelku někdo přinese na vrátnici," uvádí Klára Valentová. Při zneužití firemních informací může zaměstnavatel po vás požadovat náhradu škody, a jestliže bude možné vaše jednání posoudit jako nekalosoutěžní, může požadovat i přiměřené zadostiučinění v penězích, případně na vás podat trestní oznámení. Pozor na kolegy.

Zaměstnanci však mívají někdy sklony falšovat účetní záznamy a jiné dokumenty, aby nebylo poznat, že jejich firma má problémy. "Když jim to dokonce nařídí vedení, doporučuji v žádném případě neuposlechnout, neboť za falšování dokumentů si ponesou odpovědnost i sami zaměstnanci," varuje specialistka kanceláře Ambruz & Dark.

Do problémů s trestním právem se ovšem také dostanete, když se například vaši kolegové rozhodnou vybrat si neuhrazenou mzdu v "naturáliích" - tedy začnou odnášet drahé vybavení kanceláře. Budete-li jejich počínání tiše přehlížet, aniž byste upozornili zaměstnavatele, můžete se podle Kláry Valentové dokonce stát účastníky trestného činu.