Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neplatí vám zaměstnavatel? Náhradu můžete získat na úřadu práce

aktualizováno 
Pracujete-li v podniku, ve kterém se vám zpožďují, nebo dokonce vůbec nejsou vypláceny mzdy, vezměte iniciativu do vlastních rukou. Úřady práce jsou schopny vám vyplatit mzdy, které vám z pracovní smlouvy s nesolventním zaměstnavatelem náleží. Víte, jak na to?
Vyzrajte na neplatícího zaměstnavatele.

Vyzrajte na neplatícího zaměstnavatele. | foto: Profimedia.cz

V tomto případě platí dvojnásob pravidlo, že zdaleka ne všechny zákony může běžný člověk zaregistrovat a už vůbec nelze pojmout jejich obsah. Možná proto čtenáře překvapí, že existuje zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Jde o již několik let existující právní pramen, který byl v posledních několika měsících upraven novou směrnicí Evropské unie. Jeho smyslem je poskytnout určitou formu ochrany zaměstnancům, kteří nedostávají za svoji práci odměnu. Ale k praktické stránce věci. Co mohou udělat čeští občané, když se chtějí domoci se svých práv?

Na firmu musí být prohlášen konkurz. Teprve potom máte právo na náhradní plnění
Poskytnutí ochrany zaměstnancům dle tohoto zákona je zacíleno především na zaměstnance soukromých firem, u kterých dochází poměrně často k platební neschopnosti nebo úpadku. Ve veřejném sektoru se zpožďování, nebo dokonce absence výplat většinou nestává. Každopádně platí zásada, že domáhat se kompenzace u úřadu práce nelze v případě poskytnuté záruky státu za dlužné výplaty zaměstnancům.

Chcete-li se domoci svých práv, tak jako nespokojení zaměstnanci potřebujete zajistit podání návrhu na prohlášení konkurzu. Možnost podat návrh na prohlášení konkurzu má dlužník nebo kterýkoli z věřitelů. Obvykle podávají návrh na prohlášení konkurzu věřitelé ze strany obchodních partnerů, ale nic nebrání podání návrhu na konkurz ze strany zaměstnanců.

. V návrhu na prohlášení konkurzu se uvádí

Adresa soudu, který je příslušný pro rozhodnutí, označení věřitele a dlužníka a uvedení důvodu, na základě kterého je návrh podáván. Samotné podání návrhu na konkurz nemusí být doprovázeno poplatkem padesát tisíc korun.

Sledujte občas úřední desku úřadu práce
Pokud jste sami iniciovali návrh na prohlášení konkurzu, tak asi budete vědět, že úřad práce je povinen tuto informaci umístit na svoji úřední desku. Na druhé straně jako zaměstnanec se o konkurzu nemusíte hned tak dozvědět, a tudíž je dobré se čas od času poinformovat.

Úřad práce je povinen nejpozději do pěti pracovních dnů od sdělení soudu o podání návrhu na prohlášení konkurzu informovat prostřednictvím svojí úřední desky všechny zaměstnance příslušné firmy. Ti pak mohou uplatnit své mzdové nároky. Informace nezůstanou pouze na úřadu práce, musí být zároveň sděleny i ministerstvu práce a sociálních věcí.

Zaměstnanec může požádat o uspokojení svých nároků jakýkoli úřad práce, avšak smysluplné je podávat tento nárok v působnosti úřadu, kam spadá zaměstnavatel. Vypořádání mzdových nároků není automatické a úřad práce neobesílá všechny zaměstnance podniku v platební neschopnosti, aby je odškodnil. Zaměstnanec musí u úřadu práce uplatnit svůj nárok nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy bylo zveřejněno na vývěsní desce takové oznámení.

Rozhodné období – pouze za něj vám může úřad vyplatit kompenzaci
Mzdové nároky zaměstnance mohou být uplatněny pouze v rozsahu závazků za rozhodné období. Samotné rozhodné období trvá tři měsíce a jeho běh se počítá zpětně od prvního dne kalendářního měsíce, v němž byl podán návrh na prohlášení konkurzu. Pokud jste iniciativní a víte, že váš zaměstnavatel je předlužen, tak můžete na základě data podání návrhu na prohlášení konkurzu sami korigovat výši vašich nároků u úřadu práce.

Celková výše mzdových nároků uplatňovaných zaměstnancem je limitována částkou odvozenou od průměrné mzdy. Platí pravidlo, že celková výše mzdových nároků za jeden měsíc nesmí překročit jeden a půl násobek průměrné mzdy. Průměrná mzda je lehce nad dvaceti tisíci korun, a tudíž může měsíčně zaměstnanec s vysokým platem obdržet nejvíce částku lehce nad třicet tisíc korun. Maximální částka, která může být vyplacena úřadem práce, činí trojnásobek této hodnoty, což je více než devadesát tisíc korun. A to je myslím částka, o kterou má smysl trochu bojovat, co říkáte?
 

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v realitních pojmech?

Koupit nemovitost není jen tak. Spoustu času strávíte brouzdáním po internetu, hledáním nejlepších nabídek, vyřizováním byrokratických nezbytností a pak ještě...  celý článek

Ilustrační snímek
Oddlužovacím „šmejdům“ odzvonilo. Platí změny v osobních bankrotech

Dluhy řeší osobním bankrotem každý rok přes 20 tisíc Čechů. Většina z nich si nedokáže poradit s žádostí o oddlužení, a tak využívá služeb speciálních agentur....  celý článek

Ilustrační snímek
Spoříte potomkům? Spočítali jsme, co udělá s úsporami inflace

Mít dítě je drahé „hobby“, vyjde řádově na miliony korun. Jak se připravit na výdaje spojené se studiem a vstupem do dospělého života dětí? Kolik a jak spořit...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.