Vysoký tarif platí v době, kdy neplatí nízký tarif. Odebraná elektrická energie je dražší.

Vysoký tarif platí v době, kdy neplatí nízký tarif. Odebraná elektrická energie je dražší. | foto: Profimedia.cz

Neplaťte za elektřinu zbytečně moc, využívejte výhodnou sazbu

  • 4
Celkovou cenu na faktuře neovlivníte jen tím, že přestanete péct buchty a koupat se. Podstatné je i to, jakou jste zvolili sazbu.

Kromě šetření můžete cenu srazit i změnou sazby a velikosti jističe
Nejste spokojeni s tím, kolik platíte za proud? Už jste vyzkoušeli úsporný režim a pořád je faktura vysoká? Asi uvažujete o změně dodavatele. Nejprve si však ujasněte, co a komu se za elektrickou energii platí.

Jedny peníze jdou dodavateli
Zde platíte za skutečnou spotřebu a také pevný měsíční poplatek za odběrné místo. Další část peněz dostane distributor. To je ten, jemuž patří dráty, které vedou k vám domů, a na jehož území bydlíte. Platíte mu podle velikosti jističů a také poplatky, které stanovuje Energetický regulační úřad.

O to, komu co náleží, se vy starat nemusíte. Platíte svému dodavateli jednu částku a firmy už si peníze mezi sebou přerozdělí.

Sazbu volte podle spotřebičů
Ještě než v touze ušetřit začnete měnit dodavatele, zkontrolujte si, zda využíváte správnou sazbu. Už tady totiž můžete ušetřit. Volba sazby závisí na tom, jaké máte doma elektrické spotřebiče, k čemu všemu je využíváte a také jak vysokou máte roční spotřebu. Sazby jsou u všech dodavatelů stejné (například D02d), prodávají se ale pod různými obchodními názvy. Sazba D45d se tak může jmenovat třeba Přímotop. Číselný kód je však na faktuře vždy uveden.

Některé sazby využívají část dne nízký tarif za energii, u nich pak ale platíte vyšší měsíční poplatek.

Z čeho se skládá platba za elektřinu se můžete podívat ZDE

D01d – hodí se pro domácnosti s nízkou spotřebou, například chaty, garáže, malé byty pro jednu osobu. Elektřina se zde využívá jen na svícení, případně na příležitostné použití spotřebičů, ne na provoz sporáku, trouby, mrazáku, pračky.

D02d – pro běžné domácnosti či rodinné domy, využívá elektřinu převážně na svícení, ale i na vaření, provoz běžných domácích spotřebičů, jako je pračka, sušička, lednice, mrazák a podobně.

D25d – ohřev vody, akumulační spotřebiče; levnější elektřina v nízkém tarifu 8 hodin denně ve dvou, nejvýš ve třech časových pásmech.

D26d – nízký tarif 8 hodin denně; vhodná pro domácnosti se stejným vybavením jako v případě sazby D25d, ale s vyšší spotřebou (např. akumulační kamna ve více místnostech, bojler na vodu)

D35d – pro domácnosti se smíšeným systémem elektrického vytápění – kombinace akumulačního a přímotopného. Nízký tarif minimálně 16 hodin za den, ve více časových úsecích.

D45d – nízký tarif 20 hodin denně, vhodná pro elektrické přímotopy (přímotopné konvektory či elektrokotel). Dvacetihodinové pásmo platnosti nízkého tarifu rozděleno během dne do nejvýše sedmi časových úseků, žádný z nich nesmí být kratší než jedna hodina.

D55d – nízký tarif 22 hodin denně, pro domácnosti, které jsou vytápěny elektrickým tepelným čerpadlem uvedeným do provozu do 31. 3. 2005.

D56d – nízký tarif 22 hodin denně, pro domácnosti, které jsou vytápěny elektrickým tepelným čerpadlem uvedeným do provozu od 1. 4. 2005.

D61d – nízký tarif celoročně od pátku 12 hodin do neděle 22 hodin, sazba pro místa s víkendovým využíváním, třeba chaty a chalupy.

O tom, zda používáte správnou sazbu, se můžete přesvědčit na internetové kalkulačce společnosti PRE: http://www.pre.cz/domacnosti/ produkty-a-ceny/jak-vybrat. html?start=1 I v rámci jednotlivých sazeb jsou ještě rozdílné ceny, a to podle velikosti jističů. Údaj o hlavním jističi najdete na faktuře a podle jeho hodnoty pak platíte dodavateli pevný měsíční poplatek.

Na webových stránkách ČEZ najdete kalkulačku, http://www. cez.cz/cs/pece-a-podpora/kalkulacky/ proudova-hodnota-jistice. html, kde si zadáte příkon jednotlivých spotřebičů v domácnosti a samo se vám tam vypočítá, jakou hodnotu by měl hlavní jistič mít. Třeba vám vyjde, že jste si postupem času nakoupili úspornější spotřebiče a nebudete už potřebovat tak velký jistič. Stačí pak změnit smlouvu a budete platit nižší paušál. Jeho výše se totiž odvíjí od velikosti hlavního jističe, který pokrývá příkon všech spotřebičů.

Pokud byste měli naopak jistič s nižší hodnotou, než potřebují vaše elektrické spotřebiče, poznáte to podle toho, že vám začne padat (sám se vypne, když je přetížen). Výměna jističe vyjde na pár stokorun, ale musí ji provést odborník.

Levná, nebo drahá energie

Nízký tarif (NT)
Nízký tarif je časové pásmo, kdy je nižší zatížení elektrické rozvodné sítě a zákazník může využívat levnější energii. Podle typu sazby se může měnit. Konkrétně je možné se u různých sazeb setkat s těmito variantami: 1kWh stojí od 1,60 do 2,17 Kč podle zvolené sazby a dodavatele

  • doba platnosti nízkého tarifu se v průběhu roku nemění a je stanovena pevně (sazba D61, chaty)
  • doba platnosti nízkého tarifu je stanovena předem na dobu tří měsíců; trvá 8 nebo 16 hodin denně a v průběhu tohoto období se nemění
  • doba platnosti nízkého tarifu se může kdykoliv měnit; dodavatel je však povinen dodržet celkovou dobu platnosti nízkého tarifu a podmínky příslušné sazby Vysoký tarif (VT) Vysoký tarif platí v době, kdy neplatí nízký tarif. Odebraná elektrická energie je dražší. 1kWh stojí od 2,50 do 6,30 Kč podle zvolené sazby a dodavatele

Tři kroky k nižší faktuře za elektřinu

  1. úspora: podívejte se, zda vyžíváte optimální sazbu
  2. úspora: zkontrolujte si, zda máte vhodný hlavní jistič
  3. úspora: změňte dodavatele

Vyznejte se ve faktuře za dodávky elektřiny

Držíte v ruce fakturu za elektrickou energii a je dost pravděpodobné, že máte problém se v ní vyznat. Většinu odběratelů zajímá hlavně, jestli a případně kolik budou za elektřinu doplácet. Zkontrolují jen řádek celkem a je jim jedno, jakou hodnotu má jejich hlavní jistič.

Tento a další technické údaje však budete nezbytně potřebovat k tomu, abyste zjistili, který dodavatel elektřiny je pro vás nejlevnější, a uměli vyplnit žádost o uzavření smlouvy s případným novým dodavatelem.

Ukázkovou fakturu naleznete ZDE

  1. údaj o tom, k jakému datu je provedené zúčtování a obchodní název produktu (v modelu je to Komfort klasik 24), pod kterým se skrývá nejčastější sazba pro domácnosti (D02d)
  2. vyčíslení stavu elektroměru (12 726) k datu minulého odečtu (24. července 2007)
  3. stav elektroměru (12 953) ke dni aktuálního odečtu (22. listopadu 2007)
  4. rozdíl mezi starším a novým stavem elektroměru, tedy vyčíslení spotřeby v kilowatthodinách (227)
  5. informace o tarifu (modelová domácnost elektřinou ne - ohřívá vodu ani netopí, to znamená, že má spotřebu jen ve vysokém tarifu)
  6. vyčíslení plateb za odebranou energii a služby, zahrnuje ceny, které můžete volbou dodavatele ovlivnit, tedy silovou elektřinu, a poplatek za odběrné místo (domácnost spotřebovala 227 kWh a za odběrné místo měsíčně platí 34 korun)
  7. vyčíslení plateb za regulované služby, zahrnuje položky, jejichž cenu neovlivníte, určuje je Energetický regulační úřad, jde hlavně o cenu za distribuci
  8. součet ceny za obchod s elektřinou a regulované služby za dané období (1 191,85 koruny) alias suma, kterou musíte dodavateli uhradit, ovšem až po odečtení zaplacené zálohy