Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nerovná smlouva

  11:00aktualizováno  11:00
Je platná smlouva o spolupráci mezi živnostníky, kterou obě strany podepíší, a to i přesto, že jde o spolupráci nerovnou, neboť se celá řada povinností, pokut a sankcí týká pouze jedné strany? Je mimo jiné v pořádku i uvedení konkurenční klauzule pro jednoho ze živnostníků?

D. Konečná, Praha

Bez ohledu na to, zda se jedná o smlouvy uzavřené dle občanského, nebo obchodního zákoníku, strany při jejich uzavírání mají smluvní volnost v otázkách, u kterých není v zákoně výslovně uvedeno, že musí být upraveny způsobem kogentně stanoveným zákonem.
Smlouva o převodu nemovitostí například musí mít písemnou formu, kterou musí mít například i smlouva o prodeji podniku. Pokud zákon nestanoví pro nějaký typ smlouvy konkrétní podmínky, mohou si obě strany upravit vzájemné vztahy tak, aby vyhovovaly jejich potřebám.
V praxi to znamená, že si mohou upravit také smluvní pokuty, sankce za nedodržení vzájemných závazků. Ale i závazek některé ze stran, aby po dobu trvání právního vztahu nevstupovala do smluvních vztahů stejného nebo obdobného charakteru s jinými právními subjekty.


Bere-li některá ze smluvních stran na sebe více povinností než druhá, je to její věc a tato skutečnost sama o sobě nečiní smlouvu neplatnou. Právní úkon musí být pouze učiněn svobodně a vážně, určitě a srozumitelně, jinak by byl neplatný. Neplatný je i v případě, že ten, kdo jej učinil, je nezpůsobilý k právním úkonům.
Právní úkon nesmí svým obsahem nebo účelem odporovat zákonu, zákon obcházet nebo se příčit dobrým mravům. Smlouva by mohla být rovněž neplatná i z toho důvodu, že jednající osoba uzavřela smlouvu v omylu vycházejícím ze skutečnosti, jež je pro její uzavření rozhodující, a osoba, které byl právní úkon určen, tento omyl vyvolala nebo o něm musela vědět.
Smlouva by byla samozřejmě neplatná i v případě, kdyby byl omyl touto osobou vyvolán úmyslně. Omyl v pohnutce však nemá na platnost smlouvy žádný vliv.
Z toho plyne, že každý, kdo chce uzavřít smlouvu, by měl předtím zvážit všechny okolnosti a smluvní podmínky, neboť uzavřením smlouvy je každý její účastník smlouvou vázán a jakékoli změny smluvních podmínek lze jen velmi obtížně dosáhnout.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři věci, které nejvíce vytáčejí zaměstnance v kancelářích

Někdy je to v kanceláři o nervy a o zdraví. Zvlášť, když vypuknou hádky mezi kolegy kvůli relativním maličkostem. Horko, hluk, vyrušování, co teď nejvíce vadí...  celý článek

Poldi Kladno
Vybudoval slavnou ocelárnu Poldi, úspěšný Karl však zůstal neznámý

Na konci 19. století ho znal snad každý ve střední Evropě. Karl Wittgenstein byl skvělý podnikatel a obchodník. Zároveň tvrdý šéf a otec, jehož život byl víc...  celý článek

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v novelizovaném zákoníku práce?

Slovo „práce“ zadávají lidé do vyhledávačů nejčastěji v září. Je to možná proto, že řada těch, kteří uvažují o změně zaměstnání, si nechává léto na rozkoukání...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.