Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nerozbijte si hlavu s úroky z úvěrů na bydlení

Jednou z mála situací, kdy můžeme od státu něco dostat, je možnost snížení daňového základu o úroky zaplacené peněžnímu ústavu z úvěru plynoucího na bytové potřeby. Jak už to při komunikaci s berními úředníky bývá, tak pouze přesné předložení všech dokumentů a postupů ze strany poplatníka může vyústit v dosažení zamýšlené daňové úspory. Co tedy nejčastěji berní úředníci zpochybňují v těchto případech?

Klíčem k bezproblémové realizaci daňových úspor prostřednictvím úroků z hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření je zákon o daních z příjmů, konkrétně paragraf 15, odstavec 10 a 11. Horní hranicí, o kterou si může poplatník snížit daňový základ, činí 300 tisíc korun za zdaňovací období. V případě stavebního spoření jde o souhrn všech zaplacených úroků z úvěru ze stavebního spoření a v případě hypotéky jde o souhrn zaplacených úroků snížený o státní příspěvek.

Hodnota tří set tisíc korun na úrocích za zdaňovací období je přitom dostatečně vysoká a plně postačí i pro financování poměrně honosných objektů. Pojďme se ovšem zaměřit na nejčastější chyby poplatníků, které umožní správci daně nesnížit daňový základ o zaplacené úroky.

Vymezení bytových potřeb podle zákona o daních z příjmů

Častým problémem některých poplatníků bývá fakt, že automaticky předpokládají shodnou účelovost úvěru z pohledu zákona o stavebním spoření a zákona o daních z příjmů. Poskytnutí úvěru ze stavebního spoření je vázáno na účelovost a stavební spořitelny zkoumají u žadatele o úvěr vlastní využití prostředků. Může se ovšem stát, že stavební spořitelna uzná požadavek poplatníka jako bytovou potřebu a poskytne úvěr. Ten ovšem nemusí vyhovovat dikci bytové potřeby z hlediska zákona o daních z příjmů a v takovém případě by nemusely být zaplacené úroky uznány jako položka snižující daňový základ poplatníka. V drtivě většině případů tomu tak sice není, avšak v případě méně obvyklých situací lze poplatníkům doporučit konzultaci se správcem daně.

Při koupi nemovitosti je rozhodující vlastnictví poplatníka

Hledáte podrobné informace o hypotékách? Pak určitě nahlédněte do této SPECIÁLNÍ SEKCE.

Pokud poplatník použije úvěr na výstavbu či koupi bytového domu, rodinného domu či bytu, popřípadě koupi pozemku (přesné vymezení těchto potřeb v paragrafu 15, odst.10, písm.a,b,c), pak si může snížit daňový základ pouze v případě, že zmiňovanou nemovitost vlastní. Jde dokonce o podmínku, že musí nemovitost vlastnit po celou dobu trvání zdaňovacího období.

To bývá dost často problémem v případech, kdy rodič chce uplatnit zaplacené úroky z úvěru, avšak byt či rodinný dům má v úmyslu převést na svého potomka. Takovou možnost zákon vylučuje a ošetřuje ji doložkou, že v případě zájmu o uplatnění snížení daňového základu musí být nemovitost výlučně ve vlastnictví osoby splácející úvěr.

Bydlet mohou i příbuzní

Podmínka vlastnictví je tedy z hlediska dikce zákona nezpochybnitelná. Poplatník uplatňující odpočet ovšem nemusí povinně v nemovitosti bydlet on sám. Má možnost jej nechat k bydlení nejbližším příbuzným – svým potomkům, rodičům a prarodičům, popřípadě manželovi či manželce. Není ovšem možné (z pohledu uplatnitelnosti úroků jako položky snižující základ daně) nechat nemovitost k užívání ostatním osobám, které nejsou příbuzné v přímé linii, byť by to bylo zadarmo. Pokud tedy chce rodič již dospělému potomkovi přenechat byt či dům k bydlení,  pak je to možné za předpokladu, že nedojde k přechodu vlastnictví.

Zajímá vás, jaké budou letos hypotéky? Odpověď naleznete v TOMTO ČLÁNKU.

Pronájmy si s odpočty netykají

Bylo by naivní se domnívat, že poplatník může realizovat snížení daňového základu o úroky a ještě zmiňovanou nemovitost pronajímat, popřípadě ji využívat k podnikatelským účelům. Pokud by pronajímal, popřípadě využíval, k podnikatelským účelům pouze část nemovitosti, pak by mohl uplatňovat odpovídající, poměrnou část úroků. Obě varianty jsou poměrně těžko prokazatelné a je otázkou, zda by se do těchto aktivit měl poplatník vůbec pouštět. Zákon tedy tyto možnosti umožňuje, avšak asi nejsou příliš obvyklé a říkají si o daňovou kontrolu.

Tři sta tisíc za domácnost, nikoli za poplatníka

Mnoho lidí se domnívá, že mezní částka tři sta tisíc korun je určena na poplatníka. Není tomu tak a platí, že úhrnná částka úroků snižovaných ze základu daně nesmí překročit tuto hodnotu za domácnost, nikoli za poplatníka. V dnešní době tento problém asi nebude příliš aktuální, neboť mnohočetných domácností ubývá.

Úroky z doplňkových a překlenovacích úvěrů také snižují základ

Většina lidí spojuje financování bydlení s úvěry ze stavebního spoření a hypotéky. Z hlediska možnosti snížení daňového základu poplatníků však nemusí přímo jít pouze o ně. Zcela bez problémů jsou aplikovatelné z pohledu daní i doplňkové produkty obou forem – tedy překlenovací úvěry stavebních spořitelen i doplňkové úvěry hypotečních bank. Opět ovšem musí dojít k naplnění výše uvedených podmínek.

Jak s uplatněním úroků v praxi

Klesne podpora hypoték, nebo je to trik ze strany bank a úřadů?

Čtěte ZDE

Pokud tedy poplatník skutečně vyhovuje několika podmínkám zákona o dani z příjmů, pak má následující možnosti. V případě uplatnění úroků z hypotečního úvěru by měl poplatník podávat daňové přiznání vždy. To i v případě, že má příjmy pouze ze závislé činnosti a je této povinnosti zproštěn. V případě uplatnění úroků ze stavebního spoření, pak může požádat svého zaměstnavatele o uplatnění odpočtu v ročním zúčtování daně.

Od věřitelského ústavu bude bez ohledu na formu uplatnění snížení daňového základu muset získat potvrzení o poskytnutém úvěru a zejména zaplacených úrocích za dané zdaňovací období. Dále bude finanční úřad vyžadovat výpis z katastru nemovitostí, kterým poplatník potvrdí podmínku vlastnictví objektu.

Jaké máte zkušenosti se snižováním základu o úroky z hypoték či stavebních spoření? Měli jste s tím problémy, nebo komunikace s finančním úřadem proběhla bezproblémově? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...