Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesouhlas s důchodem:
jak se odvolat?

aktualizováno 
Rozhodnutí o důchodu se vydává vždy písemně. V rozhodnutí o přiznání důchodu se uvádí, od kterého dne byl důchod přiznán a v jaké výši a dále jsou v rozhodnutí uvedeny skutečnosti, které byly vzaty v úvahu při výpočtu důchodu. Kto potvrdí, zda je výpočet vašeho starovního důchodu správný?
Boj, box

Boj, box | foto: Profimedia.cz

Součástí rozhodnutí je tzv. osobní list důchodového pojištění, kde je uveden přehled jednotlivých dob pojištění, vyměřovací základ v jednotlivých kalendářních letech, počet vyloučených dob a koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu; dále je zde uveden součet dob pojištění a postup při stanovení výpočtového základu. Z osobního listu důchodového pojištění se občan může přesvědčit, zda byly při výpočtu jeho důchodu vzaty do úvahy všechny údaje (zejména doba pojištění a výdělky) a zda je výpočet správný. Písemné rozhodnutí se nevydává, jde-li o hromadné zvyšování vyplácených důchodů; v těchto případech obdrží občan písemné oznámení o zvýšení důchodů.

Přezkoumávání rozhodnutí o důchodu

Náprava pravomocného rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení se provádí ve správním soudnictví podle zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní. Podle tohoto zákona lze podat proti rozhodnutí tohoto orgánu (které nabývá právní moci doručením) žalobu, o které bude rozhodovat krajský soud (Městský soud v Praze), v jehož obvodu má občan, který žalobu podal, bydliště, popřípadě v jehož obvodu se zdržuje. Žalobu lze podat do dvou měsíců ode dne doručení rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení, a to příslušnému soudu. Podání žaloby nemá odkladný účinek. V žalobě lze namítat nesprávné zhodnocení skutkového i právního stavu. Proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu lze ve stanovených případech (zejména při nesprávném posouzení právní otázky krajským soudem) podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který sídlí v Brně.

Žaloba musí obsahovat stanovené náležitosti. Podle § 37 odst. 2 a 3 a § 71 soudního řádu správního (zákon č. 150/2002 Sb.) musí žaloba obsahovat označení napadeného rozhodnutí a den jeho doručení, označení žalovaného orgánu, označení výroků rozhodnutí, které žalobce napadá, žalobní body, z nichž musí být patrno, z jakých skutkových a právních důvodů považuje žalobce napadené výroky rozhodnutí za nezákonné nebo nicotné, jaké důkazy k prokázání svých tvrzení žalobce navrhuje provést a návrh výroku soudu. Žaloba musí být podepsána a datována a musí být uvedeno jméno a příjmení žalobce a adresa pro doručování. K žalobě se připojuje opis napadaného rozhodnutí. Žalobce může kdykoli za řízení žalobní body omezit. Rozšířit žalobu na dosud nenapadené výroky rozhodnutí nebo ji rozšířit o další žalobní body lze jen ve lhůtě pro podání žaloby.

popisekKDY ODEJÍT DO DŮCHODU
Která kritéria jsou kličová?

Žaloba se podává dvojmo. Žalobce nemusí být zastoupen advokátem. Kasační stížnost je opravným prostředkem proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu, jímž se účastník řízení domáhá zrušení soudního rozhodnutí. Kasační stížnost lze podat jen ze stanovených důvodů (§ 103 soudního řádu správního); jedná se zejména o nezákonnost spočívající v nesprávném posouzení právní otázky soudem nebo o vady řízení spočívající v tom, že skutková podstata, z níž správní orgán v napadeném rozhodnutí vycházel, nemá oporu ve spisech nebo je s nimi v rozporu nebo při jejím zjišťování byl závažně porušen zákon anebo o nepřezkoumatelnost spočívající v nesrozumitelnosti nebo nedostatku důvodů rozhodnutí, popřípadě v jiné vadě řízení před soudem, mohla-li mít taková vada za následek nezákonné rozhodnutí o věci samé. Kasační stížnost musí obsahovat označení rozhodnutí, proti němuž směřuje, v jakém rozsahu a z jakých důvodů jej stěžovatel napadá a údaje o tom, kdy bylo rozhodnutí soudu o žalobě doručeno. Kasační stížnost musí být podána do dvou týdnů od doručení rozhodnutí soudu. Stěžovatel musí být zastoupen advokátem, nemá-li sám vysokoškolské právnické vzdělání. Kasační stížnost se podává u soudu, který napadené rozhodnutí vydal. Kasační stížnost nemá odkladný účinek.

Krajský soud nemůže změnit rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ani nemůže přiznat důchod. Soud přezkoumávané rozhodnutí může buď potvrdit (tj. zamítne žalobu) nebo zrušit a vrátit České správě sociálního zabezpečení k vydání nového rozhodnutí; Česká správa sociálního zabezpečení se v tomto případě řídí právním názorem soudu. Podání žaloby je osvobozeno od soudních poplatků. Česká správa sociálního zabezpečení nemá nárok na náhradu nákladů vzniklých v řízení o důchod, a to včetně řízení před soudem (to platí i v případě, že občan nebude v soudním sporu úspěšný).

Další díly seriálu o důchodech

1. díl: Základní principy důchodového pojištění
2. díl: Druhy důchodů a jejich výše 
3. díl: Kdy odejít do důchodu?
4. díl: Jak se počítá starobní důchod?
5. díl: Kdy se (ne)platí pojistné na důchod
6. díl: Jak se vypočte váš starobní důchod?
7. díl: Kdy do důchodu?
8. díl: Podmínky nároku na starobní důchod  
9. díl: Předčasný starobní důchod 
10. díl: Výše starobního důchodu
11. díl: Postup při výpočtu starobního důchodu
12. díl: Již přiznaný starobní důchod lze změnit  
13. díl: Důchod při zaměstnání: jaké jsou podmínky  
14. díl: Kdy je nejvhodnější odejít do důchodu?
15. díl: Jak se zvyšují starobní důchody
16. díl: Jak podat žádost o starobní důchod?  


Úryvek je z knihy "Kdy do důchodu a za kolik, 7. aktualizované vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Finanční matematika pro každého

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Petr Vosála
Setkává se s útoky na bankovní účty lidí. Češi jsou nepoučitelní, říká

Řada Čechů si myslí, že ovládá internetové bankovnictví, k platebním kartám se chová obezřetně a vyzná se přinejmenším v základech internetové bezpečnosti....  celý článek

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.