Nesplácení půjčky může být drahé

Získat úvěr třeba na vánoční dárky není problém, ale pravidelné splácení po dobu několika měsíců může být nepříjemnou zátěží pro rodinný rozpočet. Ten, kdo nakupuje a nesplácí, může skončit až u soudu.

V případě, že klient odmítá hradit svůj spotřebitelský úvěr nebo pravidelné splátky úvěrové karty, snaží se s ním splátková firma nejprve spojit a zjistit důvod nesplácení. Nejprve je zpravidla kontaktován telefonicky a upozorněn na zpoždění splátek. Majiteli úvěrové karty je však karta zablokována, aby se nemohla zvyšovat dlužná částka.

Jestliže je zákazník krátkodobě bez finančních prostředků a chce se dohodnout na jiném způsobu splácení, je možný i odklad splátek. "Jestliže zákazník s námi vstoupí v jednání a projeví vůli nadále splácet, je možné prominout i smluvní pokuty a úroky z prodlení, které stanovují naše smluvní podmínky," říká Josef Diessel ze společnosti HomeCredit, u níž je úrok z prodlení 0,08 procenta z dlužné částky za každý den. Většina společností na českém trhu nevylučuje možnost odkladu splátek, záleží však na chování klienta i na předchozích zkušenostech s ním.

Pokud klient nereaguje na telefonické výzvy, obdrží zpravidla několik upomínek. U ručitelských úvěrů jsou upomínky zasílány i ručiteli. Například společnost HomeCredit zasílá první upomínku po 15 dnech. Nezaplatí-li dlužník do dvou měsíců od upomínky, může firma uplatnit svou dohodu se zaměstnavatelem a dochází ke srážkám ze mzdy. Splátkové společnosti mají obvykle pracovníky v terénu, kteří osobně jednají s neplatiči o možnostech vyrovnání dluhu. Případ také může být předán externí firmě zabývající se vymáháním dluhů nebo advokátní kanceláři. "Pokud se však klient vyhýbá svým závazkům, případně jej nelze kontaktovat, nezbývá než vzniklou situaci řešit soudní cestou," uvádí Libuše Hošková ze společnosti Cetelem.

 Kromě dlužné částky pak nespolehlivý zákazník zaplatí nejen úroky z prodlení ale i soudní výlohy. Celá záležitost pak může skončit exekucí, ve které se věřitel poměrně rychle domůže svých peněz zpět. Domnívá-li se splátková firma, že došlo k podvodu, může podat na dlužníka trestní oznámení.

Některé společnosti nabízející úvěrové karty umožňují pojištění proti neschopnosti splácet. Toto pojištění se může týkat případů, jako je plná či trvalá invalidita, plná pracovní neschopnost, úmrtí či ztráta zaměstnání. V takových případech úvěr za dlužníka splácí pojišťovna. Výše poplatků za pojištění se pohybuje do pěti procent z měsíční splátky.