Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neukládejte peníze na běžném účtu

Jistotou pro uložení úspor jsou účty v bankách. Úročení je ale nízké a stačí ho pohltit bankovní poplatky i inflace. Lépe než běžný účet vám peníze zúročí třeba stavební spoření nebo termínované vklady.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vklady na běžných účtech banka většinou neúročí, ale závratné zbohatnutí nečekejte ani od spořicích a vkladových účtů. Spíš výjimečně najdete nabídku s úrokem okolo tří procent ročně, tedy nad úrovní inflace (loni činila 6 %, v únoru 2 %). Obvyklejší jsou sazby mezi dvěma až dvěma a půl procenty, některé banky nabízejí úroky i nižší, které ani nepokryjí nárůst spotřebitelských cen.

Ale přeci jen mají spořicí účty několik výhod. Kromě zhodnocení, pokud zvolíte správně, peníze zpravidla nejsou vázané k určitému datu jako na termínovaných vkladech, takže je můžete podle potřeby volně ukládat a vybírat.

Banky ale mají na druhou stranu větší manévrovací prostor pro snižování úroků. Zatímco pokud si například uložíte peníze na rok na termínovaný vklad, úrokovou míru si na toto období zafixujete. U spořícího účtu bez výpovědní lhůty je jen na bance, kdy se sazbou pohne.

O úspory v bankách se nemusíte bát. Jsou pojištěné, a to až do výše sta procent, nejvíc ale do ekvivalentu 50 tisíc eur pro jednoho vkladatele u jedné banky. Seznam pojištěných institucí najdete na www.fpv.cz. Některé zahraniční banky, například ING, jsou pojištěné v rámci systému své země ještě lépe.

jak se peníze zhodnotí

Spořicí účty

úroková sazba od 0,9 do 3,6­% podle banky a­ zůstatku, momentálně nejvyšší úroky nabízí GE­Money Bank, pokud máte na účtu více než 40­ 000 korun

Termínované vklady

úroková sazba 0,5 až 3,5 %, záleží na výši vkladu a ­délce uložení

Stavební spoření

úroková sazba 1 až 2,2 %, se započítáním státní podpory a při jejím maximálním využití, to znamená v případě ročního vkladu ve výši 20 000 korun, je výnos až 7,1 %

Penzijní fondy

připsané výnosy za rok 2007 činily 2,2 až 4,5 %, je však potřeba počítat ještě se státní podporou, která závisí na výši vkladu a­ pohybuje se od 50 do 150­korun měsíčně


Poznámka: sazby se mohou měnit v závislosti na čase a podmínkách bank 

Kde nabídnou tři procenta? 

Jak vybírat spořící účet? Kromě výše úrokové sazby hleďte také na další podmínky. Například na to, zda si vás banka chce na oplátku připoutat běžným účtem, jak snadno se k uloženým penězům dostanete nebo jestli se finanční ústav "zajímá" o vaše peníze až od určité sumy, nebo jí stačí do začátku třeba jen tisíc korun.

Nejvyšší úrok 3,6 procenta dnes nabízí GE Money Bank v rámci produktu Spořící účet Genius Plus. Jenže věc má dva háčky. První, že nabídka je časově omezená. Abyste úrok získali, musíte účet založit do konce dubna. Druhým háčkem je, že výhodnou sazbu získáte jen pro úspory čtyřicet tisíc a víc.      

Dvojkou v žebříčku nejštědřejších bank je Volksbank. Svůj běžný investiční účet ročně úročí 3,03 procenta. Založení a vedení účtu je zdarma, k tomu navíc dostanete internetové bankovnictví. Protože konto má statut běžného účtu, máte možnost kdykoli vybírat a ukládat. Pokud byste chtěli úrok ještě o dvě nebo čtyři desetiny vyšší, musíte vložit nejméně třicet tisíc korun a uložit je nejméně na šest, respektive dvanáct měsíců.

Tříprocentní zhodnocení má ve své nabídce u spořícího účtu také Komerční banka. Jenže pouze když tu necháte zhodnocovat méně než 50 tisíc. Zcela opačnou strategii má u svého Červeného konta Poštovní spořitelna, kde je třeba uložit, abyste na tento úrok dosáhli, nejméně 50 000 Kč. Jestliže vám nevadí měsíční výpovědní lhůta, můžete mít u stejné banky spořící investiční účet s úrokem 3,05 procenta ročně.  

K hranici tří procent se blíží ještě několik bank. mBank nabízí spořící konto eMax Plus s úrokem 2,8­ procenta. O pět setin procenta nižší je nabídka Citibank v rámci spořícího účtu u Citi konta.

Výnosy podílových fondů kolísají

Zisky z podílových fondů jsou velmi různé, záleží mimo jiné na typu fondu a­ společnosti, která ho spravuje.

Například výnosy fondů peněžního trhu, které ukládají svěřené peníze většinou do bank, jsou velmi podobné zhodnocení z termínovaných účtů – jejich výnosy bývají nejstabilnější.

K méně rizikovým patří také dluhopisové fondy, které nakupují dluhopisy.

Naopak rizikovější jsou fondy smíšené a akciové, které investují přímo do cenných papírů. V nich můžete hodně vydělat – až desítky procent ročně – ale i prodělat. V současné době, kdy ceny akcií klesají, zaznamenává mnoho podobných fondů velké ztráty.

Odborníci proto doporučují ukládat do tohoto typu fondů nejvíc deset až dvacet procent úspor.

Česká spořitelna pro své klienty připravila na spořícím účtu u osobního konta úrok 2,5 procenta, ovšem pouze za předpokladu, že uloží méně než 50 000 korun. Stejnou sazbu nabízí také ING Bank a LBBW.

Další banky úročí tento typ účtu sazbami od 0,9 do 2 procent. Pozor, Česká spořitelna, Citibank a Komerční banka podmiňují zřízení spořícího účtu založením konta běžného. V HSBC zase musíte mít pro úrok dvě procenta nejméně milion korun.

Kdy zvolit konkurenci

Má smysl měnit kvůli spořícímu účtu banku? Jen kvůli několika desetinám procenta by to nebylo rozumné. Rozhodujte se až na základě důkladného propočtu, do kterého zahrnete nejen výnosy z vkladů, ale i na náklady na zrušení původního účtu, založení a vedení nového.

Udělat obrázek si můžete sami podle sazebníků, které najdete například na internetových stránkách jednotlivých bank. Nebo si vytvořte modelový příklad svých pohybů na účtu a úspor a nechte banku spočítat výnosy a náklady za vás.

Berte také v úvahu své pohodlí. Pokud jste například zvyklí chodit osobně na pobočku, zjistěte, kde se nachází nejbližší. Nebo to, jaké přímé bankovnictví finanční ústav nabízí, zda vám bude vyhovovat jeho podoba a zabezpečení.

Pokud máte volných kupříkladu sto tisíc korun, za rok z nich můžete mít s úrokem 3,6 procenta 3 600 korun hrubého, nebo s jedním procentem 1000 korun hrubého. To už je rozdíl hodný uvažování. Jestliže volíte mezi dvěma a dvěma a půl procenty, činí rozdíl při jednom stu tisíc korun jen pět set korun. Pamatujte, že z­hrubého výnosu vám ještě odečtou patnáctiprocentní daň.

  • Nejčtenější

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Co přineslo 20 let v EU českým domácnostem? Není vše zalité sluncem

3. května 2024

Životní úroveň Čechů během 20 let vzrostla. A to díky členství v Evropské unii. Průměrná spotřeba...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...