Nevíte si rady při hledání zaměstnání?

Aktuální informace o trhu práce, výčet žádaných profesí, nabídku rekvalifikací, rady, jak správně napsat životopis či jak se chovat při přijímacím pohovoru. To vše nabízejí zdarma informační a poradenská střediska (IPS) úřadů práce.

Podle doporučení Mileny Blatníkové z oddělení profesního vzdělávání a volby povolání ministerstva práce a sociálních věcí zájem lidí o práci informačních středisek stále roste. Proto je lepší se na osobní návštěvě předem domluvit telefonicky a objednat se na určitý termín. Počítačové programy speciálně sestavené pro potřeby informačních a poradenských středisek umožní například uchazeči o rekvalifikaci vyplnit zájmový dotazník.

V něm si může vytipovat druhy práce, které by se pro něj mohly hodit z hlediska vzdělání, věku, zdravotního stavu apod. "Potom si návštěvník může o svých požadavcích na další vzdělávání a o možnostech rekvalifikace pohovořit s naším poradcem," uvádí Milena Blatníková. Poradci mají podrobné informace o situaci na trhu práce v daném regionu i v celé České republice a pomohou klientům vybrat profesi, s níž se lépe uplatní.

Pomoc těžko umístitelným

Kam se obrátit?

Na informační a poradenské středisko úřadu práce v místě vašeho bydliště.
Internetová adresa:
www.uradprace.cz
podle požadovaného místa naleznete všechny potřebné informace, adresu, telefonní číslo, otevírací dobu a tak dále.

Pro obtížně umístitelné skupiny lidí, například nad padesát let, připravují pracovníci středisek takzvané jobkluby, formu skupinového poradenství. Tam si uchazeči o práci mohou o svých problémech pohovořit s

Více informací na téma, jak získat kvalitní práci najdete ZDE

lidmi, kteří zažili podobné situace, a získají i nové kontakty a dovednosti.

"Účastníci jobklubů se učí třeba podávat inzeráty a odpovídat na ně, psát životopis, správně vést telefonický rozhovor, připravují se na vstupní pohovory se zaměstnavateli," říká Milena Blatníková. Podle pracovníků středisek je důležité naučit nezaměstnané určité trpělivosti a optimismu - hledání zaměstnání totiž může trvat i několik měsíců. Je také nutné jim ukázat všechny cesty, jak práci hledat: ať je to samostatné využívání internetu, nebo kontaktování personálních agentur a přímo eventuálních zaměstnavatelů.

IPS poskytují tyto bezplatné služby

* psychologické poradenství
* organizování klubů práce ­ jobklubů a dalších forem skupinového poradenství pro nezaměstnané
* poradenství při volbě a změně povolání nebo studia (možnost rekvalifikací, databáze škol)
* poradenství pro osoby se ztíženou možností pracovního uplatnění (osoby se zdravotním omezením, absolventi škol, mladiství, dlouhodobě nezaměstnaní)
* pomoc zájemcům o zaměstnání
* konzultace pro zájemce o zahájení soukromého podnikání


Jak volit povolání?

V IPS lze zhlédnout i krátké videoklipy dokumentující základní pracovní činnosti některých profesí a ilustrující různá pracovní prostředí. Střediska mají v současné době videokazety s popisy asi dvou set druhů povolání a nabídku nepřetržitě rozšiřují.

IPS úřadů práce disponují také úplným přehledem učilišť, středních, vyšších odborných a vysokých škol v daném regionu i celé republice. Znají jejich požadavky na uchazeče, obsah přijímacích zkoušek, informují o termínech dnů otevřených dveří. Mají aktuální údaje o otevíraných studijních a učebních oborech a mohou poskytnout kompletní informační servis pro zájemce o studium i jejich rodiče.