Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nevybírejte fond podle poplatků

Investiční společnosti obhospodařují podílové fondy za úplatu, při prodeji a odkupu podílových listů vám často účtují další poplatky. Mají tyto poplatky vliv na výkonnost fondu? Platí zde pravidlo, že za kvalitu se platí? Připisují vám fondy, kterým platíte vyšší poplatky, i vyšší výnosy? Je správné platit stejný poplatek jak při propadu fondu, tak v případě kladných výnosů?

V minulém komentáři (Víte, za co platíte?) jsme shrnuli, s jakými poplatky se u podílových fondů setkáváme. Vstupní, výstupní a poplatek za správu tvoří základní poplatkovou strukturu podílových fondů. Dalším ukazatelem, který bychom mohli sledovat je podíl celkových nákladů na aktivech fondu. Dnes se zaměříme na to, zda fondy s většími poplatky dosahují vyšších výnosů a zda jsou vhodným kritériem pro výběr fondu.

 

Poplatková struktura se vyvíjí pro podílníky fondů příznivým směrem. Se vzrůstajícím majetkem investovaným do podílových fondů klesají i poplatky a náklady na správu majetku ve fondech, z čehož profituje hlavně investor. Z tabulky (platí pro zahraniční tzv. load funds, tedy fondy se vstupním poplatkem) je patrné, že poplatky do devadesátých let klesaly a poté se zastavily na úrovni okolo pěti procent.

 

Průměrná výše vstupních poplatků a poplatků za správu v zahraničí se odvíjela od následujících dvou faktorů. Prvním z nich je vzrůstající obliba podílových fondů, větší objemy spravovaného majetku a z toho plynoucí úspory při správě. Podíly ve fondech začaly také více nakupovat penzijní fondy a soukromí investoři do svých osobních penzijních plánů a velké objemy prodejů znamenaly pokles vstupních poplatků. (Pro zajímavost: poplatek distributorům fondů je v USA omezen na maximálně 1% z celkového objemu aktiv fondu.)

Rok

Průměrný max. vstupní poplatek (%)

1982

7,0

1989

5,5

1991

4,9

1997

5,1

1998

5,1

1999

5,2

2000

5,3

2001

5,2

Zdroj: www.ici.org

 

Proti tomuto trendu však šla vzrůstající poptávka po mezinárodních, globálních fondech a po tzv. aggressive growth fondech, které vyhledávají akcie s velkým růstovým potenciálem (nová ekonomika, technologie, telekomunikace – na konci devadesátých let). Tyto fondy vyžadují vyšší náklady na analýzu a vyhledávání příležitostí pro investice.

 

Poklesu poplatků u fondů napomáhala také rostoucí konkurence mezi fondy, nové investiční produkty a služby. Náklady, které nese podílník fondu (nákup a držení podílu ve fondu), tak v důsledku toho rapidně poklesly. Od roku 1980 do 1998 činil pokles u akciových fondů 40%, u dluhopisových 29% a u fondů peněžního trhu 24%. (Dále v letech 1998 až 2001 činil pokles 5% u akciových, resp. 17% u dluhopisových fondů.)     

 

České fondy nemají takovou historii jako zahraniční. Pozitivním faktem pro českého investora je to, že poplatky jsou často nižší než u fondů v zahraničí (viz tabulka v předešlém komentáři). Máme několik možností, jak porovnat výkonnost fondů a poplatky, které v jednotlivých fondech zaplatíte. Korelační koeficient nám řekne,  jaký je vzájemný vztah mezi výnosem a poplatky. Z výsledků pro různé druhy fondů zjistíme, že výše poplatků je jen velmi slabě negativně korelována s výnosem. To znamená, že nemůžeme říci, že fondy s různou výší poplatků dosahují také různých výnosů.

 

Informace o podílových fondech naleznete v naší speciální sekci ZDE 

Pokud se dále pokusíme vysvětlit výnos fondu podle různých kritérií, mezi která zahrneme výkonnost v minulých letech, poplatek při prodeji, odkupu a za správu, případně další kritéria, opět se dostaneme k výsledku, že výkonnost fondu nezáleží na nastavené poplatkové struktuře.

 

Výjimku mohou tvořit fondy peněžního trhu, kde pomocí regrese zjistíme, že současná výkonnost fondu je negativně ovlivněna i velikostí správcovského poplatku. (Tento vztah je do jisté míry pochopitelný, peněžní fondy dosahují nižších výnosů ve srovnání s ostatními druhy fondů, na druhou stranu je paradoxní, když si uvědomíme, že ve vykazovaném výnosu je již správcovský poplatek zahrnut. Mohli bychom říci, že ti, kteří si nechají více zaplatit umějí s investicemi hůře zacházet?) Při vysvětlování výkonnosti peněžních fondů „objevíme“ další skutečnost, že současný výnos můžeme vysvětlit výnosem v loňském roce. To je opět pochopitelné, neboť peněžní fondy vykazují nejmenší volatilitu, což je odrazem klidnějšího prostředí peněžního trhu. Výkonnost peněžních fondů je tak více konzistentní.

 

Název fondu

Poplatek za správu (%)

OPF AKRO OBLIGACE

2

1.IN - Fond pen. trhu

1,5

Živnobanka-Sporokonto

1

J&T PERSPEKTIVA - P

1

ČSOB český peněžní trh

0,95

IKS peněžní trh

0,8

ISČS-SPOROINVEST

0,7

ISČS-MERKUR

0,7

ČSOB výnosový

0,3

ČSOB institucionální Euro pen.

0,3

IKS Dividendový

0,25

Zdroj: UNIS ČR

 

Vraťme se však k naší „studii“ poplatků a výnosů fondů. Protože jsme neprokázali významný vliv (ani kladný, ani záporný) výše poplatků na výkonnost fondů, nezbývá nám než říci, že fond, který si nechá více zaplatit, se nám neodvděčí vyšším výnosem. Máme tedy zavrhnout fond, který nám při nákupu podílových listů do portfolia „ukousne“ kus našich peněz jako vstupní poplatek? Odpověď není tak jednoduchá. Jelikož se jedná o výpočty autora, které se mohou od jiných výpočtů, při zahrnutí jiných proměnných, lišit, nemusí být závěry stoprocentní.

 

Naopak je nutné zdůraznit, že vybírat fond podle výše poplatků (nebo pouze vstupního poplatku) rozhodně není dobrý přístup k investování. Budoucnost investice v podílovém fondu je daleko více závislá na investiční strategii fondu, na jeho diverzifikaci a celkovém řízení portfolia, než na výši poplatků. V některých případech mohou být poplatky více určující – u peněžních fondů – jinde hrají pouze podružnou roli. Nesmíme také zapomínat, že minulá výkonnost nezaručuje stejný výkon i v budoucnosti.

 

Investujete do fondů s nízkými poplatky? Nebo svou investici nepodmiňujete výší poplatků u fondu? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...