Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nevyhovující limit na platební kartě změníte i za stovku, není to ale hned

  • 28
Platební karta se stala důležitou součástí našeho života. Kromě zprostředkování výběru hotovosti prakticky kdykoliv a kdekoliv nám umožňuje i bez peněz platit za nákupy. Ovšem jen do výše limitu.

Když někdo ztratí platební kartu nebo mu ji ukradnou, začne pátrat v paměti, jaké jsou na ní limity. Ty banky stanoví zvlášť pro výběry z bankomatů, zvlášť pro platby u obchodníků (v kamenných obchodech) a zvlášť i pro platby na internetu.

Nastavené krajní hodnoty se liší zejména v závislosti na druhu platební karty a jsou udávané buď jako denní, nebo týdenní. Objevují se v nabídkách bank nejčastěji jako standardní (případně doporučené) s možností úpravy dle individuálních potřeb a přání klienta.

Nižší limity (od několika set korun) nabízejí platební karty vydávané k dětským, příp. studentským kontům (do 18 let věku). Naopak nejvyšší pak karty zlaté a platinové (až několik set tisíc korun týdně). Ty nejvyšší bývají výsledkem určitého sledování vývoje klientovy bonity, případně stavu účtu v minulých obdobích.

průměrné transakce platebními kartami

Výběr z bankomatu: 4 000 korun
Platba kartou u obchodníka:  1 300 korun

Vánoční nákupy znamenají nárůst počtu transakcí uskutečněných platebními kartami dle bank od 10 %. Novinkou je nárůst nákupů přes internet v zahraničí, který v některých bankách činí až 40 %.

Limit na platební kartě si ověříte jednoduše

Ten, kdo po platební kartě sáhne, volí mezi dvěma základními variantami užití. Buď kartou vybere hotovost (z bankomatu, případně u pokladny v obchodě) nebo jejím prostřednictvím v obchodě zaplatí. Ať už tak, či tak, vždy je třeba mít na paměti výši nastaveného bezpečnostního limitu.

Pokud si jeho výší nejste jistí, dá se poměrně snadno zjistit. Obvyklým způsobem tak je náhled v prostředí internetového bankovnictví i dotaz na operátora použitím telefonického bankovnictví. Samozřejmě vám limit na kartě prozradí i v pobočce příslušné banky. Někde vám dokonce postačí zavolat na informační linku.

 Banka  Cena úpravy limitu (v Kč)  Kde lze limit upravit
 Citibank  90  pobočka, TB, IB
 Česká spořitelna  50 *  pobočka, TB
 ČSOB  20  pobočka, TB, IB
 GE Money Bank  zdarma  pobočka, zákaznický servis pro KrK
 Komerční banka  zdarma  pobočka, TB
 LBBW  20  pobočka, call centrum
pro KrK
 mBank  zdarma  IB
 Poštovní spořitelna  30  pobočka
 Raiffeisenbank  50  pobočka, TB, IB
 UniCredit Bank  100  pobočka, zákaznické centrum
 Volksbank  60  pobočka, TB **
Zdroj: banky

Vysvětlivky: KrK - kreditní karty
                  TB - telefonické bankovnictví
                  IB - internetové bankovnictví
Pozn.: * 1. změna zdarma, u Chytré karty 30 korun
          ** následně písemné potvrzení na formuláři banky

Změnit limit můžete, ale nejspíš za to zaplatíte

Možná právě v předvánočním shonu zjistíte, že limity, které jste si buď nastavili sami nebo jste je nastavené přijali od banky, vám najednou nestačí. Řešení se nabízí samo – změňte si je. Upravovat limity na platební kartě můžete kdykoliv a jak často chcete.

Ve svém rozhodování tak budete omezeni pouze svou ochotou platit bankovní poplatky. Zatímco některé banky změny nastavených parametrů karty (včetně limitů) nezpoplatňují, jiné nasadily své sazby poměrně vysoko. Nejvíce za úpravu limitu karty požaduje UniCredit Bank, a to rovných sto korun, jen o deset korun méně pak Citibank. Na opačné straně spektra stojí GE Money Bank, Komerční banka s mBankou. V těchto bankách totiž změnu limitu provedete zdarma.

Nezapomeňte ale, že nové limity nabývají platnosti zpravidla až následující den. Není tedy změna nastavení parametrů platební karty vždy nejrychlejším řešením.