Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Žena, peníze, nákupy | foto: Profimedia.cz

Než si výhodně vyměníte peníze na dovolenou, dost se naběháte

  • 24
Většinou se nevyplatí, když si peníze na dovolenou vyměníte hned v první směnárně a už vůbec ne v bance. Než se vydáte pro cizí měnu, měli byste si zjistit kurzy v okolí nebo na internetových stránkách bank. Horší než špatný kurz jsou falešné bankovky nebo pozdější reklamace.

1. Hledejte výhodný kurz
Máte-li před cestou do zahraničí trochu času, zjistěte si kurzy několika směnáren v okolí. Výhodné kurzy najdete i na internetu. Pomohou vám stránky směnáren, ale i bank. Někdy se vyplatí udělat jen pár kroků a najdete výhodnější kurz. Můžete pak ušetřit například na sto eurech dvě stě až tři sta korun.

2. Prohlédněte si kurzovní lístek
Někdy je dokonce problém ve směnárně kurzovní lístek vůbec najít. V jedné směnárně v Praze ho mají v rohu, daleko od zákazníků. V kurzovním lístku bývají nejprve uvedeny VIP kurzy, které jsou výhodnější. Vyměnit však musíte například 30 tisíc korun.

Po VIP kurzech je často kolonka valuty nákup a pak teprve valuty prodej. Dávejte také pozor na údaje, které jsou malým písmem pod kurzovním lístkem.

směnárenská kalkulačka

3. Pouliční veksláky nechte jít dál
I když vám bude dobře oblečený sympaťák nabízet výhodnou směnu valut, raději mu nevěnujte pozornost. Zatímco vy se soustředíte na počítání peněz, někdo vás může okrást, nebo vám vekslák podstrčí falešné bankovky.

4. Peníze si přepočítejte ihned
Reklamace ve směnárnách jsou možné jen do té doby, než opustíte prostor u okénka. Proto si raději peníze překontrolujte a přepočítejte hned. Když je vám nějaká bankovka podezřelá, nechte si ji vyměnit. Nemusí to být padělek, ale lepší je mít jistotu.

5. Mince jedině na památku
Přijeli jste z dovolené a zbyly vám nějaké drobné? Buď si je nechte na památku, nebo pro příští zahraniční cestu. Směnárny vám je sice vymění, ale pouze za poloviční kurz. Pokud vám zbude více valut, které chcete vyměnit, dívejte se po výhodném kurzu valuty nákup.

6. Požadujte drobné
Nenechte se ve směnárně odbýt tím, že nemají menší bankovky. Když si necháte dát jen stoeurovky, můžete mít v cizině problém je rozměnit. Jestli drobné bankovky nemají, běžte si klidně vyměnit peníze jinam.

tip

Když jdete měnit české koruny za valuty, zajímá vás kolonka valuty-prodej.

Měníte-li cizí měnu za koruny, sledujte kurz valuty-nákup.

7. Chcete-li víc peněz, připravte si doklady
Zákon č. 253/2008 o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu bankám i směnárnám ukládá, aby požadovaly doklady, pokud budete chtít vyměnit více než tisíc eur nebo dvacet tisíc korun.

8. Bez poplatku neznamená levně
Některé směnárny hlásají, že při výměně peněz u nich nezaplatíte žádný poplatek. Navíc vás směna peněz opravdu nic stát nebude, ale kurz je tak nevýhodný, že se vyplatí vyměnit si v bankách, které poplatek účtují.

9. Sledujte akce
I pouliční směnárny mohou mít své akce a slevy. Například, když si před výměnou peněz ve směnárně Czech-exchange vytisknete z internetové stránky jejich kupon, získáte VIP kurz. VIP kurz se vyplatí při výměně větší sumy peněz, nebo když chcete vyměnit cizí měnu za české koruny.

Výhodnou akci má další směnárna. Pokud v Eurochange sdělíte pracovnici heslo Praha, získáte výhodnější VIP kurz na nákup i prodej valut.

Česká spořitelna také letos od 1. června do 30. září odpouští svůj poplatek. Mimo sezonu byste za výměnu peněz zaplatili jedno procento, minimálně 50 korun.

Čtěte v úterní MF DNES

V příloze Peníze najdete velký test směnáren z celé České republiky. Zjišťovali jsme za vás, kde výhodně vyměníte peníze na dovolenou.

.