Nezaměstnaní mají na nalezení práce tři měsíce

  • 5
Pavel Lacko je vyučený zedník, momentálně nezaměstnaný. Tři měsíce je evidován na Úřadu práce v Karviné. Chce si najít práci v Londýně nebo jeho okolí. Bude mít nárok na dávky v nezaměstnanosti i v Anglii? Potřebuje jako český občan povolení k zaměstnání?
  • Má nárok na výplatu dávky v nezaměstnanosti i v Anglii, kde si práci hledá. Splnil totiž podmínku nejméně měsíční registrace jako uchazeče o zaměstnání.

  • Na svém Úřadu práce v Karviné Pavel Lacko před odjezdem zažádá o formulář E 303, kde mu potvrdí splnění podmínek pro výplatu dávek v nezaměstnanosti.

  • Po příjezdu do Velké Británie se musí povinně do sedmi dnů nahlásit u konkrétního úřadu práce (Job Centre), jehož prostřednictvím chce dávku v nezaměstnanosti vyplácet a který mu bude pomáhat najít nové zaměstnání.

  • Sociální pojištění si pan Lacko platí sám, zdravotní pojištění za něj platí český stát ještě po dobu tří měsíců. Stejnou dobu jsou mu z Česka vypláceny i dávky v nezaměstnanosti - v librách, ale ve stejné výši jako v Česku.

  • Pokud pan Lacko nesežene do tří měsíců práci a chce dál pobírat dávky v nezaměstnanosti, musí se vrátit do Česka. Bude-li chtít zkusit štěstí znovu, musí opět splnit podmínku nejméně měsíční registrace na Úřadu práce v Karviné. Dávku v nezaměstnanosti nicméně bude v jiném členském státě pobírat jen do té doby, do níž na ni bude mít nárok v Česku.

  • Život bez práce? Tak od tří milionů výše. Čtěte ZDE.

    Pokud bude mít Pavel Lacko štěstí a nalezne práci v období tří měsíců, je povinen to oznámit příslušnému úřadu práce ve Velké Británii. Ten pak pozastaví výplatu dávek v nezaměstnanosti a informuje o tom český (v tomto případě karvinský) úřad práce.

  • Dále se pan Lacko musí ihned zaregistrovat jako zaměstnanec vyplněním a odesláním příslušného formuláře v rámci takzvaného Worker Registration Scheme.

  • Co kdyby chtěl pan Lacko do Rakouska? Situace by byla stejná až na to, že do Rakouska potřebuje i nadále povolení k zaměstnání, které mu vydají rakouské veřejné služby zaměstnanosti.

  • Rakouský zaměstnavatel by nejdříve musel požádat rakouský AMS (Arbeitsmarktservice) neboli Servis trhu práce o povolení zaměstnat občana z nových členských zemí EU. Vzhledem k tomu, že jsou v Rakousku striktně uplatňována přechodná období pro volný pohyb pracovních sil, bude záležet na rozhodnutí AMS, zda povolení udělí, či ne.


    Co ukázal letošní test směnáren? Která je nejlevnější? Čtetě výsledky našeho testu připraveneho ve spolupráci Fincentra a regionálními redakcemi MF DNES ZDE.