Nezapomeňte na cestovní pojištění

Úraz, ztráta zavazadel či dokladů, nepříjemnosti, které se na dovolené lépe snášejí s cestovním pojištěním než bez něj. Přesto stále ještě dost turistů vyjíždí na dovolenou, aniž by na pojištění mysleli. Běžné onemocnění jako angína či úžeh pro ně pak znamená vydání několika set až tisíc korun, zatímco za cestovní pojištění zaplatí několikanásobně méně.

Například za léčení angíny může vyúčtovat lékař v evropských zemích okolo 3000 korun, v USA je to ještě o 1500 korun více. Přitom rodina se dvěma dětmi, která jede na deset dní do Evropy k moři, za komplexní pojištění léčebných výloh, následků úrazů, škodu způsobenou třetí osobě a škodu na zavazadlech zaplatí v průměru 550 až 1600 korun.

Kolik konkrétně bude pojištění rodinu stát, záleží na tom, co všechno a v jakém rozsahu si nechá pojistit. Nejčastěji se pojišťují léčebné výlohy - z pojistky se hradí nezbytné náklady na ošetření úrazu a nemoci včetně převozu zraněného zpět. Kdo se spokojí jen s pojištěním léčebných výloh a zavazadel, a na škodu třetí osobě či storno zájezdu rezignuje, může mu stačit na pojištění i méně než dvacet korun denně. Jednotlivé pojišťovny se liší jak sazbami pojistného, tak výší pojistného krytí, tedy částkou, kterou pojišťovna druhé straně při pojistné události zaplatí. Řada z nich přitom nabízí pojištění ve více variantách levnější s nižším a dražší s vyšším krytím. Různá je také míra spoluúčasti klienta na nákladech.

Na dovolenou raději s pojištěním. Co vy na to?

Odpověděla nám Nikol Balounová, marketingová ředitelka CK Intertrans

"Do zahraničí jezdím velmi často a vždy s cestovním pojištěním. Již několikrát jsem se skutečně přesvědčila, že pojistné zaplacené před odjezdem se v žádném případě nerovná úhradám za lékařská ošetření či pobyt v nemocnici v zahraničí. Když to délka a charakter cesty umožňuje, využívám pokud možno pojištění, které je součástí mezinárodních platebních karet, pokud by šlo o náročnější aktivity, určitě se mi vyplatí se ještě připojistit." 

Lidé, kteří cestují častěji, mohou uzavřít cestovní pojistku na celý rok. Vyjde je levněji, než kdyby před každou cestou uzavírali dílčí pojištění. Například roční rodinná pojistka pro cestování po Evropě stojí v současné době ve Všeobecné zdravotní pojišťovně 2500 korun cestovat mohou jednotliví členové rodiny samostatně a kolikrát za rok chtějí.

Majitelům zlatých a business platebních karet systémů Eurocard/MasterCard, Visa, karet American Express a Diners Club sice jejich vlastnictví zaručuje, že i v případě těžkostí na cestách o ně bude náležitě postaráno, ale u ostatních platebních karet to tak není. Pojištění buď nezahrnují vůbec, některé jen ve zúžené podobě. Proti cestovnímu pojištění nabízenému pojišťovnami je jejich pojistné krytí většinou nižší, může obsahovat daleko více výluk a počítá také s vyšší spoluúčastí klienta. Před cestou je vhodné rozsah pojištění krytého kartou ověřit.

Co se vyplatí:

- předem dobře prostudovat podmínky pojištění včetně výluk

- nosit s sebou menší finanční hotovost (pro případ platby ošetření v hotovosti)

- nosit kartičku pojišťovny s číslem pojistky s sebou

- uschovat všechny doklady o lékařské péči včetně těch z lékárny

Jezdíte na dovolenou dostatečně pojištěni nebo si myslíte, že je pro vás tento druh pojištění zbytečný?