Neznalost neomlouvá!

  • 2
Pokud stavební spoření máte v malíčku a zajímají vás už pouze různé maličkosti, speciality a srovnávání produktů, pak už dál číst nemusíte. Tento text je určený pro ty, kdo sotva tuší, že maximální roční státní podpora je 4 500 Kč. Že to není možné? Samozřejmě že je, jsou i vzdělaní vysokoškoláci, kteří nemají o stavebním spoření ani ponětí.

Výhodou stavebního spoření v porovnání s ostatními možnostmi uložení peněz je vysoký výnos (nad 10%) a minimální riziko. Nevýhodou je to, že prostředky jsou na účtu vázány minimálně pět let. Pokud by byly z účtu vybrány dříve, znamenalo by to ztrátu celé státní podpory.

Podívejme se nyní pouze na první fázi cyklu, kterou stále ještě většina lidí považuje za nejpřitažlivější. Další fází pak může být čerpání a splácení úvěru.

Fáze spoření

První fází je tedy spoření, kdy účastník stavebního spoření ukládá na svůj účet pravidelné vklady. Spořit je možné měsíčně, ale i jednorázově, když se například celý vklad uloží na účet koncem roku. (Ve druhém případě je však důležité seznámit se předem s obchodními podmínkami konkrétní spořitelny a zaplatit včas úhradu za uzavření smlouvy, jinak by mohla být smlouva vypovězena.) Úhrada za uzavření smlouvy je obvykle ve výši 1% z cílové částky, někde je možné získat slevu, některé spořitelny ji poskytují například dětem a mladým lidem, nebo třeba za uzavření smlouvy přes její internetové stránky. Dalším nákladem je poplatek za vedení účtu, jeho roční výše dosahuje v současnosti 160 Kč až 200 Kč a spořitelna si jej strhne spolu s úhradou za uzavření smlouvy ihned z prvních částek, které vložíte na účet.

Chcete se dozvědět více informací o stavebním spoření?

Vklady jsou úročeny v současnosti 2% až 3% p.a., výnosy ze stavebního spoření nejsou zdaňovány, což je výhoda oproti ostatním finančním produktům

Důležitým pojmem je cílová částka. Každá smlouva musí být uzavřena na určitou cílovou částku, která by měla odpovídat součtu všech vkladů, úroků, státních podpor a výše úvěru, bude-li čerpán. Ze zákona platí, že cílová částka nesmí být přespořena. Pokud by k tomu došlo, musela by být dodatečně zvýšena, je ale dobré zeptat se předem v konkrétní spořitelně, zda to bude ochotna provádět nebo ne.

Jak si tedy správně zvolit cílovou částku? Pokud víme předem, že úvěr opravdu potřebovat nebudeme, stačí cílová částka, která nebude počítat s výší úvěru. Stačí když bude dostatečně vysoká pro vklady, státní podpory a úroky z nich. V případě zájmu o úvěr je třeba zvýšit cílovou částku o jeho předpokládaný objem.

Od výše cílové částky se odvíjí kromě úhrady za uzavření smlouvy také výše měsíčních vkladů, výše měsíčních splátek úvěru, minimální akontace úvěru, závisí na ní také to, jak rychle bude narůstat hodnotící číslo při určité dané výši vkladů.

Státní podpora

Mnoho zajímavých informací a článků na téma "hypotéka", naleznete na naší speciální stránce - ZDE.

Jedním z nejdůležitějších pojmů, které se stavebního spoření týkají, je státní podpora. Právě ta také přitahuje nejvíce zájemců o tento produkt, přestože další neméně významnou výhodou je možnost čerpání úvěru na bytové potřeby.

Je účastníkům poskytována ze státního rozpočtu a náleží pouze fyzickým osobám, přestože smlouvu si mohou uzavřít i právnické osoby.

Její výše, která je účastníkovi spoření připisována na jeho účet, činí 25% z naspořené sumy, kterou má na účtu k 31.12. každého roku. Nezáleží na tom, jak dlouho úspory na účtu leží, podpora bude přiznána i v případě, že vklad byl uložen až koncem prosince. Maximální výše státní podpory je 4 500 Kč. To znamená, že maximální podpory dosáhneme při ročním vkladu 18 000 Kč. Z toho je odvozena oblíbená výše měsíčního vkladu 1 500 Kč. Pokud je na účtu více, převedou se tyto úspory do následujícího kalendářního roku a může se z nich nárokovat příští podpora.

Podmínkou pro výplatu státní podpory je, aby s úsporami nebylo nakládáno po dobu pěti let. Pokud by se tak stalo, zálohy státní podpory by musela spořitelna vrátit zpět ministerstvu. 

Dalším omezením je, že každý může nárokovat státní podporu pouze z jedné smlouvy. Další smlouvy, které mu běží současně, musí být uzavřeny bez nároku na státní podporu. Zde jen připomeneme, že smluv si může každý uzavřít kolik chce, účastníkem spoření může být i kojenec.

Máte uzavřenu smlouvu o stavebním spoření? Jak jste se rozhodovali, které spořitelně svěřit úspory? Těšíme se na vaše názory a postřehy.