Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nízký důchod si můžete zvýšit o sociální dávky

Máte-li každý měsíc problém vyjít s důchodem, zjistěte si, jestli nemáte nárok na některou z dávek státní sociální podpory nebo dávek takzvané pomoci v hmotné nouzi. Můžete si tak k důchodu přilepšit o několik stovek, nebo dokonce i tisíců korun.

Celosvětový výzkum pojišťovny AXA potvrzuje, že plná peněženka není zárukou, že budete ve stáří spokojeni

Dávky jsou složité, poraďte se s odborníky
Jestli na některou z dávek dosáhnete, vám řeknou na úřadě v místě vašeho trvalého bydliště – v Praze zajděte na úřad městské části Praha 1 až 22, v Brně, Ostravě a Plzni na magistrát, v ostatních místech pak na úřad obce s rozšířenou působností. Když nevíte, který to je, poptejte se na jakémkoli místním úřadě.

Žádost se podává na předepsaném tiskopise – získáte ho přímo na úřadě. Můžete se také obrátit na některé sdružení pro seniory nebo občanskou poradnu, tady vám pomohou i s vyřízením. Počítejte však s tím, že peníze nejspíš nedostanete hned další měsíc, vyřízení nějakou dobu trvá. Navíc, pokud je kvůli příspěvku nutné prošetřit váš zdravotní stav, obec postoupí žádost na úřad práce, kde fungují revizní lékaři, a řízení se tak protáhne. 

V Praze podle zkušeností Julie Městkové z občanského sdružení Život 90 není výjimkou, že důchodci na schválení dávek čekají půl roku i déle, a může se stát, že už se jich ani nedožijí. Pravidelné dávky jsou však vypláceny zpětně k datu podání žádosti. MF DNES přináší přehled příspěvků, na které senioři mají nejčastěji nárok. 

Příspěvek na péči
Příspěvek na péči nahradil dřívější zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o osobu blízkou. Nyní je dávka vyplácena přímo žadateli. Příspěvek je určen lidem, kteří jsou kvůli špatnému zdraví závislí na pomoci druhých. Míru závislosti zákon člení do čtyř stupňů s rozdílnou výší příspěvku – od 2 000 do 11 000 korun měsíčně. Když o dávku zažádáte, počítejte s tím, že váš zdravotní stav úřad prověří u revizního lékaře a také vás doma navštíví sociální pracovník. Při posuzování soběstačnosti hodnotí, jak žadatel zvládá péči o domácnost a základní sociální aktivity. Peníze, které žadatel získá, může využít k zakoupení služby či jako odměnu osobě, která mu péči poskytne, tou může být i rodinný příslušník.

Příspěvek na bydlení
Touto dávkou stát přispívá na bydlení lidem s nízkými příjmy, a to bez ohledu na to, jestli bydlí v obecním, družstevním nebo vlastním bytě, případně rodinném domku. Základní podmínkou přiznání příspěvku je, aby žadatel byl v bytě nebo domě trvale hlášen. Posuzují se jeho příjmy i náklady na bydlení, které zahrnují nejen nájemné, ale také náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a vytápění. Na příspěvek dosáhnou domácnosti, které na bydlení vydávají měsíčně více než 30 procent svých příjmů, v Praze 35 procent.

Aby příspěvek nezneužívali lidé s vyššími příjmy, platí pro přiznání dávky současně to, že výdaje na bydlení musí být nižší než průměrné náklady stanovené zákonem. Hranice nákladů se liší podle počtu členů domácnosti a velikosti obce. Pokud tedy bydlíte v 1+1 za 8 000 korun měsíčně, příspěvek pravděpodobně nedostanete. Výše příspěvku začíná na padesátikoruně, horní hranice sice není stanovena, obvykle se však nevyplácí víc než tisícikoruna měsíčně.

Příspěvek na živobytí
Nárok na tuto dávku mají lidé, kterým po odečtení nákladů na bydlení nezbývají peníze na uspokojení základních životních potřeb, a přitom si vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu nebo z jiných vážných důvodů nemohou sami svoje příjmy zvýšit. Posuzují se i majetkové poměry, třeba to, jestli vlastníte dům či byt.

Příspěvek vypočtete tak, že od příjmů odečtete náklady na bydlení. Když vám zbude méně než 3 126 korun (částka na živobytí, pro důchodce shodná s životním minimem), úřad vám rozdíl dorovná. Ale pozor, náklady na bydlení nemůžete odečítat neomezeně, i zde existuje hranice 30 procent příjmu žadatele, v Praze 35 procent. Fakticky tak na příspěvek dosáhne málokdo.

Doplatek na bydlení
Doplatek je určen jen lidem, kterým už byl přiznám příspěvek na živobytí a zároveň pobírají příspěvek na bydlení. Opět je podmínkou, aby žadatel o dávku v místě trvale žil. Pokud obec žadateli nabídne možnost jít do přiměřeného levnějšího bytu a ten ji odmítne, nárok na dávku ztratí. Toho se však důchodci a lidé nad 65 nemusí obávat, pro ně tato podmínka neplatí. Při výpočtu výše příspěvku úřad vychází z nákladů na bydlení, mezi které patří nájemné, služby, ale také nezbytná spotřeba energií. Výše dávky je nastavena tak, aby důchodci po zaplacení nákladů na bydlení zůstalo 3 126 korun.

Nezapomeňte na vdovský důchod
Pokud vám zemře partner, požádejte si na okresní správě sociálního zabezpečení o vdovský nebo vdovecký důchod. Vezměte s sebou občanský průkaz, oddací list a úmrtní list. Pokud se starobní důchod manžela nebo manželky pohyboval okolo 9 000 korun, dostanete ke svému důchodu měsíčně navíc necelé 2 000 korun.

Jak si užít šťastný důchod
Řada budoucích důchodců se nemůže dočkat, až odejde na „zasloužený odpočinek“, ale množství lidí se této životní etapy spíše obává. Většina lidí má největší obavu z toho, že se jim citelně sníží příjmy, někteří si uvědomují, že potíž může být i s přebytkem volného času.

Peníze neznamenají automaticky štěstí
Celosvětový výzkum pojišťovny AXA potvrzuje, že plná peněženka však není zárukou, že budete ve stáří spokojeni. Z výsledků vyplývá, že přestože ženy mají v důchodu méně peněz, prožívají toto období života stejně spokojeně jako muž. Je to tím, že jsou ve stáří často činorodější než muži. Mezi jejich hlavní aktivity patří péče o rodinu, kulturní aktivity nebo dobrovolnická činnost. Díky tomu třeba na Novém Zélandu, v Kanadě a Austrálii žijí nejspokojenější důchodkyně – 95 procent z nich svůj život prožívá jako docela nebo velmi šťastný.

Důchod není konečná
Ať už vás práce baví nebo ne, denní chození do zaměstnání dává životu rozvrh a smysl. Práce je to místo, kde máte příležitost uplatnit svoje schopnosti a setkat se s novými lidmi. I když se na důchod těšíte hlavně jako na období odpočinku, nicnedělání většinu lidí přestane brzy bavit. Proto než se rozhodnete jít definitivně na odpočinek, měli byste mít jasno, jak budete trávit svůj čas.

Pořiďte si pejska, jděte do kurzu, nebo začněte podnikat
Pokuste se oprášit koníčky a vztahy, na které jste kvůli práci a rodině dříve neměli čas. Splňte si své dávné sny. To je první krok, ale smysl života je ještě o kousek dál – potěšit nejen sebe, ale být užitečný i někomu dalšímu. Rádi cestujete? Zkuste to jako průvodce nebo delegát cestovní kanceláře pro seniory. Přinese vám to i nějakou korunu navíc.

Zpestřením důchodu může být i pes, který vás „donutí“ k pravidelným procházkám a usnadní navázání kontaktu s dalšími pejskaři. Případně zaměstnejte mozek na univerzitě třetího věku.

K tomu všemu nemusíte mít našetřené desetitisíce korun, kluby důchodců a další organizace zaměřené na seniory pořádají řadu aktivit a programů zdarma nebo za symbolické částky, někdy si dokonce můžete přivydělat.

Komerční prezentace:
KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...