Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nižší daň: také nepeněžitý dar může snížit daňový základ

aktualizováno 
Každý, kdo měl v roce 2006 nějaký příjem, ať už ze zaměstnání nebo z podnikání, může uplatnit různé slevy na dani. Základ pro výpočet daně z příjmu si může snížit například držitel průkazu ZTP, ten, kdo bezplatně daroval krev nebo poskytl dar na vědu, vzdělání, kulturu a školství.

dům, nemovitost

Většina občanů uplatňuje v ročním zúčtování zaplacené úroky z hypotéky či stavebního spoření, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojistné. Na otázky odpovídá daňový poradce František Brabec.

85. Za rok 2006 jsem zaplatil úrok ze stavebního spoření ve výši 24 000 korun. Mohu uplatnit celou částku v daňovém přiznání? Jaké doklady musím předložit?

Jako přílohu daňového přiznání je třeba doložit potvrzení stavební spořitelny o zaplacených úrocích. Protože odečet úroků je vázán na řadu podmínek (vlastnictví, trvalé bydlení poplatníka nebo členů rodiny), je možné, že vás finanční úřad vyzve k doložení dalších dokladů – smlouvy o úvěru, výpis z katastru nemovitostí, čestná prohlášení členů domácnosti o trvalém bydlení a podobně. Praxe byla v tomto směru v uplynulých letech poněkud nejednotná, někdy stačilo potvrzení, jindy bylo třeba doložit i další doklady.

86. V roce 2005 jsem zaplatil úrok z hypotéky, o zaplacené úroky jsem si však v daňovém přiznání za rok 2005 nesnížil základ pro výpočet daně. Mohu si snížit základ daně i o tuto částku v daňovém přiznání za rok 2006?

O tuto nezdanitelnou částku lze snížit základ daně pouze v roce, kdy byla zaplacena. Za rok 2005 můžete případně podat dodatečné daňové přiznání.

87. V minulém roce jsem dvakrát daroval krev. První odběr byl zdarma, druhý jsem si nechal zaplatit. O kolik si můžu snížit základ pro výpočet daně? Jak odběr krve doložím?

Odběrné místo požádejte o potvrzení o bezpříspěvkovém darování krve. Jeden odběr se oceňuje částkou 2000 korun.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

88. Jsem drobný živnostník a každý rok věnuji 20 000 korun na provoz sportovního areálu v našem městě. Jako dárce mám při návštěvě areálu 50% slevu. Mohu si o tuto částku snížit základ daně?

Zákon nevylučuje možnost odečíst od základu daně dary na veřejně prospěšné účely, i když jsou s nimi spojeny pro poplatníka další výhody, například slevy.

89. Vyrábím dřevěný nábytek a v minulém roce jsem daroval základní škole v naší obci 25 lavic a 50 židlí. Výrobní cena je přibližně 100 000 korun, běžná prodejní cena je však 150 000 korun. O tuto částku si chci snížit základ pro výpočet daně. Kterou cenu mám do daňového přiznání uvést?

Při poskytování nepeněžitých darů se poplatníci často dopouštějí chyb. Dříve než si snížíte základ daně o obvyklou cenu poskytnutého daru (v ideálním případě až o celých 150 000 korun), jste povinen přiznat částku 150 000 korun jako nepeněžní příjem úplně stejně, jako by vám byla zaplacena. Pokud jste plátce DPH, jste povinen z této částky také odvést DPH. Jedná se vlastně o skrytý zápočet příjmu a daru a zdanění fakticky vychází stejně, jako byste nábytek prodal a škole daroval utržené peníze.

90. Manželka je držitelkou průkazu ZTP. Podle zákona o daních z příjmů můžu uplatnit slevu na dani ve výši 8400 korun ročně. Jakým způsobem v daňovém přiznání doložím, že je manželka držitelkou uvedeného průkazu?

Nejsem si jist, jaká je v současné době praxe, ale na vydání průkazu by mělo existovat správní rozhodnutí, doložil bych tedy kopii tohoto rozhodnutí. Ale věřím, že postačí třeba i jen kopie průkazu.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky zdražují, sazby překonaly dvě procenta

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračují v pozvolném růstu. Průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy...  celý článek

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Ilustrační snímek
Spočítáno: dofinancovat hypotéku úvěrem je řešením, ale dražším

Od dubna musely banky výrazněji omezit poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Kdo nemá dostatek hotovosti, hypotéku nezíská. I teď však...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.