Trezor, peníze (c) profimedia.cz/corbis

Trezor, peníze (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Noční trezor: zbavte se hotovosti

Ke speciálním bankovním službám, které využívají v naprosté většině případů pouze podnikatelé a právnické osoby patři i noční trezor. Víte, k čemu slouží a jak přesně funguje?

Díky nočnímu trezoru lze vkládat na bankovní účet hotovost i po uzavření bankovní pobočky - tedy po té, co se večer spočítají tržby a zavřou obchody, kanceláře apod. Vkládat však lze například i cestovní šeky.

Jak služba funguje?

Uživatel trezoru dostane od banky speciální klíč a přístupová práva, s jejichž pomocí trezor umístěný na dobře přístupném místě v bance (např. vnější zeď, vestibul) otevře. Následně do něj ve speciální obálce s bezpečnostní pečetí,  nebo v uzamykatelných kazetách uloží peníze i s průvodkou, na jaký účet má být finanční obnos připsán.

Noční trezor nabízí hned několik bank na českém trhu. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že tento trezor najdete na každé pobočce. Naleznete jej zejména ve větších městech. Používání trezoru není příliš velká věda, musíte však mít všechny potřebné nástroje, abyste uložení hotovosti do trezoru mohli provést. Pořídíte je, za mírný poplatek, v bance.

Jak službu získat a kolik vás to bude stát?

Nejprve si v bance musíte zřídit běžný účet. Pak s bankou sepíšete smlouvu o používání nočního trezoru a v neposlední řadě obdržíte kartu, magnetický klíč k otevírání schránky a také bude nutné zaplatit za bezpečnostní obálky, sáčky nebo kazety, které budete k uložení peněz používat. Další položkou při nakupu vybavení pro práci s nočním trezorem jsou speciální plomby, kterými se jednotlivé vklady jistí. Některé banky mají ceny jednotně uvedeny v sazebníku, jiné je smluvně dojednají až při podání žádosti o využívání trezoru.

UKÁZKU SAZEBNÍKU POPLATKŮ NALEZNETE ZDE.

Použít můžete i bankomat

Alternativou k nočnímu trezoru může být vkládání hotovosti přes bankomat. Umožňují ji pouze eBanka a Živnobanka. eBanka pouze na dvou místech v ČR – Praze a Brně a zájemce s ní musí mít sjednanou smlouvu. Služba Živnobanky je tedy přístupná snáz. Využít ji může každý klient, který má bankou vydanou kartu k účtu. Vložit může do jedné speciální obálky, kterou mu bankomat vydá, maximálně 30 kusů bankovek, které společně s dokladem o výši vkladu, číslem karty a účtu vsune zpět do bankomatu.

Zajímavé na této službě je to, že je, na rozdíl od vkladů přes noční trezor, bezplatná a vkládat lze na jakýkoli účet vedený u Živnobanky. Služba má i svá omezení – nelze pomocí ní vkládat mince, ale i tak může drobným živnostníkům ušetřit měsíčně několik stovek korun, když vezmeme do úvahy, že jeden vklad hotovosti na účet stojí kolem 20 korun.

Peníze, euro, dolar

Ulovte si správného právníka. Více čtěte ZDE.