Nová banka má za sebou 40 dní

  • 4
Je tomu přesně 40 dní, co vstoupila na český bankovní trh nová banka. Vznikla sloučením dvou bank, které působily na českém trhu již několik let, a svou bilanční sumou 153 milidard Kč se zařadila mezi největší banky v České republice. Tato staronová banka se jmenuje HVB Bank Czech Republic a během svého více než měsíčního působení na trhu vyvolala řadu smíšených pocitů.

Nová banka vznikla k 1. říjnu letošního roku sloučením do té doby samostatně působících bankovních domů BankAustria Creditanstalt a HypoVereinsbank. Toto spojení bylo důsledkem sloučení mateřských společností českých bank – německé HypoVereinsbank AG a rakouské Bank Austria Creditanstalt Gruppe, ke kterému došlo již v minulém roce. Nově vzniklá HVB Group je jednou z nejvýznamnějších bankovních institucí v Evropě s bilanční sumou více než 718 miliard EUR.

Některé vybrané finanční ukazatele obou součástí HVB Bank,  které do 30.září 2001 působily samostatně, naleznete v následující tabulce. Všechny údaje se vztahují k 30.červnu 2001 a jsou uvedeny v milionech Kč:

Vybraný ukazatel

HypoVereinsbank    

BankAustria/Creditanstalt

Bilanční suma:

67,3

85,9

Vklady klientů:

29,8

42,4

Úvěry klientům

32,9

32,3

Zisk za účetní období:

340,4

235,9

Nová HVB Bank Czech Republic si stanovila jasný cíl – chce se stát hlavním bankovním ústavem pro firemní a movité privátní klienty v České republice. Velké možnosti přitom vidí banka podle svých vyjádření hlavně v obchodu s firemní klientelou, kde se chce zaměřit především na dynamické střední firmy a velké regionální i mezinárodní klienty. Ambiciózní plány má banka rovněž v oblasti poskytování služeb movitým privátním klientům, jejichž počet chce zvýšit ze stávajících 50.000 na 75.000.

Z výše uvedených cílů a plánů banky vychází i nabízené produkty. Dva nově nabízené účty pro privátní klientelu totiž nepatří zdaleka ke standardu a rozhodně nejsou určeny pro každého. První z nich, osobní účet, je určen pro klienty s menším až průměrným počtem transakcí na běžném účtu. Jeho vedení je zpoplatněno 200 korunami měsíčně, klient může využívat služeb osobního poradce a také ostatní poplatky zůstávají v šedém průměru na trhu. 

Daleko zajímavější je druhý účet v nabídce HVB Bank. Jmenuje se Konto Komfort a na českém trhu bankovních služeb pro soukromou klientelu se jedná o ojedinělý produkt. Je určen vysoce aktivním klientům s velkým počtem bankovních transakcí. Tomuto účtu se rozhodně vyplatí věnovat větší pozornost a troufám si říci, že přiměje mnoho bonitních občanů změnit své dosavadní bankovní ústavy.

Za měsíční poplatek 199 Kč získáte u HVB Bank v rámci Konta Komfort následující služby zdarma:

  • internetové a telefonní bankovnictví, úvěrový rámec,
  • měsíční výpis účtu poštou,
  • zavedení a změny hesla k účtu a blokace na účtu,
  • zavedení, změny a zrušení trvalých příkazů, SIPO a zmocnění k inkasu
  • došlé platby, vyšlé platby zadané na pobočce, telefonem a přes internet i platby v rámci trvalých plateb
  • vklad na účet a výběr z účtu
  • vydání platební karty VISA Classic nebo EC/MC Standard, pokud splní klient podmínky banky

K získání tohoto účtu postačí jediné – celkový průměrný zůstatek na osobních účtech klienta nesmí za období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců klesnout pod 200 000 Kč. Druhou drobnou, i když vcelku zanedbatelnou nevýhodou je to, že běžné účty u HVB nejsou nijak úročeny. Stanovený limit může ovšem být samozřejmě k dispozici na spořícím účtu či termínovaném vkladu a tak zde klientovi žádné větší ztráty nevznikají. 

Svou strategii prosazuje nová banka opravdu důsledně a jedním z důsledků je například zrušení nabídky studentského účtu či dostupnějšího Nonstop Konta, které nabízela bývalá BankAustria Creditanstalt. Jistě bude zajímavé sledovat, jak se s hozenou rukavicí vyrovnají ostatní banky se stejnými ambicemi, mezi které patří Živnostenská banka, Citibank nebo oddělení privátního bankovnictví u Komerční banky.

Stane se podle Vás nová HVB Bank úspěšnou bankou na českém trhu? Co si myslíte o jejím souboru služeb Konto Komfort? Jak se vyrovnají s novou konkurencí ostatní banky v tomto segmentu trhu?