Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - BCPP, pražská burza, akcie, trh, Index PX | foto: Profimedia.cz

Nováček Fortuna zatím nezvedá zájem o české akcie na pražské burze

  • 4
Čeští investoři mohou obchodovat na domácím trhu s akciemi nové společnosti. Na pražskou burzu zamířila Fortuna, která by ji mohla pomoci vybřednout z dlouhotrvajícího poklesu zájmu o české akcie.

Fortuna vstoupila na trh jen několik týdnů po prosáknutí tohoto záměru na veřejnost. Podle prvotních ohlasů se však zdá, že naděje jsou příliš vysoké na to, aby mohly být splněny.

Ani předchozí emise nezabránily snižování objemů a dlouhodobému poklesu obchodovaných objemů.

Pražská burza stagnuje

Pohledu na graf hlavního indexu pražské burzy PX v posledním roce nemůže naplňovat radostí žádného investora. Aktuálně se nachází v mírném mínusu a krom nejúspěšnějšího měsíce v tomto období, kterým byl duben, se index nepohnul z místa.

Pouze v dubnu dokázal růst výrazně nad 1 200 bodů. Ve zbytku roku však index striktně dodržoval rozmezí 1 100 bodů a 1 200 bodů a mimo tyto hladiny se téměř nepodíval. To vše v prostředí, kdy se ekonomika dostávala z krize a znovu nabírala tempo.

Srovnání s ostatními indexy

Špatné výsledky pražského indexu jsou v kontrastu jak v porovnání s dalšími středoevropskými akciovými indexy, tak i většinou světových indexů.

Varšavský index WIG 20 dokázal za poslední rok přidat přes 11 procent a stejným tempem rostl i maďarský BUX. Širší varšavský index WIG rostl dokonce o 16 procent. Podobné zhodnocení však bylo v tomto období k vidění také na západ od našich hranic. Frankfurtský DAX index rostl o 14 procent a hranici deseti procent se podařilo překonat také hlavnímu londýnskému indexu FTSE 100.

Přestože vývoj v Praze není růžový, ve světě se najdou také indexy s horším zhodnocením. Příkladem za všechny může být japonský Nikkei, který hlavně kvůli síle jenu za poslední rok ztrácí téměř 10 procent.

Je viníkem posilující měna?

Na pohyby na měnových trzích se často ukazuje také v souvislosti s pražskou burzou. Zjednodušeně řečeno, pokud měna posiluje, zahraniční investoři investují raději tam, kde jsou akcie v zahraniční měně levnější.

Podobná motivace platí také pro domácí investory. Česká měna za poslední rok posílila o pět procent k euru, k americkému dolaru však stále ztrácí dvě procenta. Velmi podobných výsledků však dosahuje také polský zlotý. Maďarský forint posiluje dokonce na obou měnových párech.

Na růst české koruny se tak slabé výsledky indexu svádět nedají. Ani hospodářská situace se v České republice nevyvíjí hůře než u sousedů. Relativně nízká míra zadlužení ve srovnání s ostatními evropskými státy v posledních měsících naopak ekonomice pomáhá získávat důvěru investorů.

Kde je tedy zakopaný pes

Problém je nutno hledat ve struktuře indexu PX, kde čtyři největší společnosti mají více než osmdesáti procentní podíl na jeho vývoji. Jakmile se těmto společnostem nedaří, což nemusí přímo souviset s celkovým ekonomickým vývojem, index směřuje směrem dolů bez ohledu na další faktory.

Ceny akcií společnosti ČEZ, která má v indexu zastoupení 23,5 procent, poklesly za rok o 14 procent. Telefonica O2 se zastoupením téměř 14 procent v indexu klesla ve stejném období o 8 procent. Přestože dalším dvěma titulům z velké čtyřky - Erste bank i Komerční bance se dařilo více, na růst indexu to nestačilo.

Další vývoj nejistý

Hlavním problémem se tak ukazuje nízký počet akciových titulů na pražské burze s výraznějším zastoupením ve výpočtu indexu PX. S tímto problémem však burze nepomůže ani nováček Fortuna, který se v pátek obchodoval prvním dnem. Vzhledem ke své velikosti nelze předpokládat, že se podíl této společnosti pohyboval výše než na jednom procentu z hodnoty indexu.

K lepší diverzifikaci by pomohl snad jen dlouhodobě plánovaný vstup ČSOB, nebo jiné velké společnosti. Kdy a zda vůbec dojde k velké emisi, je však otázkou. Výkyvy cen akcií velkých hráčů tak budou indexu PX dominovat i do budoucna a pokud se nezlepší výkonnost současných akcií s největší vahou na výpočtu indexu, budou jeho výsledky i nadále nepřesvědčivé.