Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novela zákona umožňuje změny v opatrovnictví

aktualizováno 
Změny ve správním řádu umožňují živnostenským úřadům, při komunikaci s těžko dostižitelnými podnikateli, určit těmto podnikatelům opatrovníka, který je zastupuje při jednání s úřadem.
Římské právo

| foto: Profimedia.cz

Tímto opatrovníkem může být nově jakákoliv fyzická, nebo právnická osoba, kterou živnostenský úřad ustanovuje usnesením, udá důvody a zdůvodní určení konkrétní osoby – opatrovníka.

Zajímavou cestou při určování opatrovníka se vydal Živnostenský úřad MČ Prahy 5. Vychází z ustanovení správního řádu, podle něhož může být opatrovníkem i právnická osoba, a obrací se v těchto případech na podnikatelské sdružení Hospodáři, jehož hlavním posláním je obhajoba zájmu podnikatelů.

Opatrovnictví je určitou formou zastoupení, opatrovníka určuje soud, nebo správní orgán. V případě živnostenského úřadu přichází stanovení opatrovníků v úvahu, zejména pokud:

  • není znám skutečný pobyt či sídlo podnikatele a předcházel minimálně dvojí pokus o doručení, není vyjasněna otázka orgánu k doručování u právnické osoby
  • dojde k úmrtí jediného jednatele
  • nepodařilo se oznámit zahájení řízení hlavnímu účastníkovi, nebo z důvodu existence právní překážky (výkon trestu, vazba, hospitalizace).

Opatrovník se ustanovuje i v případech, je-li tato skutečnost známa a dotyčný například písemně reaguje z výkonu trestu. Opatrovníkem může být určená fyzická nebo právnická osoba, v praxi je to zpravidla tajemník nebo právník obecního úřadu.

Občanské sdružení Hospodáři vzniklo jako sdružení podnikatelů, hlásících se k tradici prvorepublikových podnikatelů – gentlemanů, pro které více než smlouva znamená slib nebo podání ruky. Každý člen nese stejnou myšlenku být čestný a moci se kdykoliv zaručit za jiného člena klubu. Členem sdružení se může stát pouze podnikatel, jehož doporučí stávající člen. Při porušení morálního profilu člena klubu (což může být i např. neplacení faktur) vyloučen. Cílem Hospodářů je podporovat podnikatelskou činnost a zjednodušit komunikaci mezi státní správou a podnikateli.

Kluby Hospodářů se scházejí pravidelně jednou měsíčně v dohodnutých prostorách, obvykle v příjemné kavárně nebo vinárně na tzv. sněmech. Součástí každého sněmu je přednáška a diskuse o aktuálních ekonomických nebo legislativních problémech se zástupci obcí, s finančními odborníky, úspěšnými podnikateli atd. Průběh sněmu je založen na osobních vztazích. OS Hospodáři organizuje nejrůznější společenské programy pro členy klubu – semináře, večírky, společné víkendy, společné dovolené apod.

Vedoucí OŽI MČ Praha 5, Mgr. Josef Bláha, je s činností sdružení seznámen již od jeho vzniku. „Šlo původně o iniciativu podnikatelů Prahy 5, která se úspěšně šíří dál, za hranice městské části. Velký zájem podnikatelů vzbudilo založení klubu v Praze 1 a nejnověji v Českých Budějovicích. Jejich setkání čas od času navštěvuji a jsou přínosem pro všechny strany. Probíhají zde diskuse o aktuálních problémech a také se zde zrodil nápad s opatrovnictvím,“ uvádí na dotaz, co ho vedlo k myšlence pověřovat opatrovnictvím právě Hospodáře.

„Členem Hospodářů je i renomovaná advokátní kancelář, která na sebe bezplatně přebírá veškerou agendu spojenou s opatrovnictvím. Tato spolupráce je zatím v počátcích a teprve čas ukáže, nakolik se osvědčí.“

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Čísla ČSSZ: Kolik platíme na důchod a na co se vybrané peníze použijí

Za první polovinu roku vybrala Česká správa sociálního zabezpečení od lidí na pojistném na sociální zabezpečení skoro 214 miliard korun. Ale na důchodech a...  celý článek

Ilustrační snímek
Vybalancujte čas mezi prací a soukromím. Psycholog radí, jak na to

Věnovat se naplno práci a osobní život potlačit na minimum? Nebo brát zaměstnání jen jako nutnost a žít až večer s rodinou? Ani jedno není správně. Je třeba...  celý článek

Poldi Kladno
Vybudoval slavnou ocelárnu Poldi, úspěšný Karl však zůstal neznámý

Na konci 19. století ho znal snad každý ve střední Evropě. Karl Wittgenstein byl skvělý podnikatel a obchodník. Zároveň tvrdý šéf a otec, jehož život byl víc...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.