Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noví andělé byznysu vás mohou ďábelsky připravit o peníze

aktualizováno 
Nová společnost nabízející v ČR výhodné zhodnocení peněz vás sice upozorní na rizika investice, ale vzápětí vám nabídne zaručený lákavý výnos. Na takové nabídky je třeba si dát velký pozor, podobné případy v minulosti nedopadly zrovna nejlépe.

Při prvním kontaktu vám zástupci BAI naznačí, že nejde o bankovní vklad. | foto: Profimedia.cz

Společnost Business Angels Investment (BAI) vám prý zaručeně vydělá 6 – 7,8 %. Nabídka ve všech běžných periodikách bombarduje čtenáře, že v bance se peníze neúročí, fondy výnos nezaručí, ale "andělé byznysu" vám bez poplatků vydělají dvojnásobek základní úrokové míry. I když vlastně vklady přijímat nesmí.

Zmiňované úroky samozřejmě donutí každého "zkušeného" investora hned zbystřit pozornost. V Čechách je totiž mnoho lidí, kteří v minulosti na podobné výhodné, rychlé a hlavně bezpečné nabídky reflektovali, a po nějakém čase svého rozhodnutí velmi litovali (příkladem může být kauza Helvag). Bohužel se stále najdou tací (zejména starší lidé), kteří si neuvědomují rizika, zhodnocení vkladů v bance se jim samozřejmě nelíbí a investice na kapitálových trzích se jim zdá příliš riziková. Pak už jen stačí napsat, že podílové fondy nabízejí vysoké zhodnocení bez záruky a je rozhodnuto. "Zaručených" 7 % je velice lákavých na to, abychom si tuto šanci nechali jen tak ujít.

ČNB je proti
Na rozdíl od dob minulých vám ale ve společnosti BAI nebudou tvrdit, že investice je bezpečná a vklady jsou pojištěny. Společnost pravděpodobně reaguje na vyhlášení ČNB, která upozorňuje, že společnost BAI není oprávněna přijímat vklady, není ze strany Národní banky žádným způsobem dozorována a "vklady" nejsou ze zákona pojištěny. Podle týdeníku Ekonom je pravděpodobné, že ČNB dokonce podá proti BAI trestní oznámení.

Při prvním kontaktu vám zástupci společnosti naznačí, že nejde o bankovní vklad, ale půjčku akciové společnosti. I při osobním setkání vám bude oznámeno, že s rizikem u investice je nutné počítat, protože bez rizika není možné slíbených výnosů dosahovat. Jako základní záruku nabízí společnost kromě smlouvy o půjčce také směnku, která má zaručit navrácení investované částky za jakýchkoli podmínek.

To je všechno velmi hezké. Ale na druhé straně je nutné dodat, že riziko je příliš velké na to, abychom za to dostali "pouze" něco kolem 7 %. Argument, že akcie, případně fondy své výnosy negarantují a i u nich investoři podstupují riziko, je sice rovněž pravdivý, ovšem daleko horší je to se zmiňovanou zárukou u vkladů BAI.

Investoři do akcií, případně do akciových fondů investují do zavedených, dlouhodobě úspěšně fungujících společností, které své výsledky mohou (a vlastně pravidelně musí) prokazatelně doložit. Pokud se investor rozhodne investici do akcií, případně fondu ukončit, bude mu vyplacena aktuální tržní hodnota bez jakýchkoli průtahů a omezení. Pokud bude chtít vystoupit investor v BAI, přijde o polovinu úroku. A co si budeme povídat, 3 % při investici 100 000 Kč na rok není nic moc. Tolik můžete vydělat při investování do dluhopisového fondu s mnohem nižším rizikem.

Navíc jediné, co se o společnosti Business Angels Investments můžeme dozvědět, je, že byla zapsána do obchodního rejstříku v březnu tohoto roku, předmět jejího podnikání je pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb spojených s nájmem. Vlastní jmění společnosti činí 2 mil. Kč. Více se běžný člověk nemá šanci dozvědět.

Společnost má v plánu investovat například do developerských projektů, případně do různých podnikatelských aktivit společností, které nemají velkou šanci získat půjčku v bance. Jde prakticky o poskytování venture kapitálu (rizikový kapitál), čímž na rozdíl od bank přímo finančně participují na rozvoji společností.

BAI tak může podle vlastního vyjádření nabídnout investorům, jejichž peníze použije na poskytování venture kapitálu, mnohem lepší zhodnocení, než dostanou v bance nebo fondu, což jsou pouze zprostředkovatelé. V každém případě si ale musí investoři uvědomit, že půjčením prostředků společnosti, která se zabývá poskytováním rizikového kapitálu, se prakticky spolupodílejí nejen na ziscích, které tím společnosti BAI plynou, ale přijímají i rizika, která tyto společnosti podstupují. A ta u rizikového kapitálu nebudou nejnižší.

Pojem Business Angels je běžně používaný pro firmy, které investují kapitál do malých a středních společností s velkým růstovým potenciálem. Žádná z těch, které působí v ČR, však nepřijímá vklady od veřejnosti. Očekávání vysokých výnosů jde u nich ruku v ruce s vysokým rizikem a také dlouhým investičním horizontem. Vyplácení čtvrtletních výnosů, jako je tomu u BAI, tak stěží přichází v úvahu.

Mírné obavy vyvolává rovněž obsazení vedení společnosti BAI. Typické venture kapitálové společnosti v zahraničí jsou zakládány bývalými zaměstnanci nebo manažery bank, kteří se mohou pochlubit dlouholetou praxí a bohatými zkušenostmi v oboru rizikových investic. Ty pak mohou využít jak při hodnocení projektů, do nichž vloží peněžní prostředky, tak i při samotném získávání prostředků.

Jako venture kapitálové společnosti pak mohou působit rovněž dceřiné společnosti velkých bank nebo mezinárodní instituce. Obsazení vedoucích postů ve společnosti BAI, v níž předseda představenstva nedosáhl ani 30 let (rok narození 79), jeho nejstarší člen má 33 let a předseda dozorčí rady dokonce nedávno dovršil 25 let, však pocit zkušeného a ostříleného vedení nevyvolává. Možná se ve společnosti sešla partie mladých géniů, ale na to se spoléhat prostě nedá.

Proto, pokud hodláte zainvestovat své úspory právě do této společnosti, raději své rozhodnutí dvakrát dobře uvažte. Na trhu je možné najít docela jiné – méně nebezpečné typy investic, které slibují stejné zhodnocení.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl jak počet, tak i objem nových...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.