Novinky a cíle v kolektivním investování

  • 2
Nejvýznamnější událostí uplynulého týdne se ve světě českých podílových fondů stala valná hromada Unie investičních společností v úterý 14.5. Mezi nejdůležitější závěry patří přijetí 1 řádného a 7 přidružených členů, schválení cílů na příští období, změna stanov a volba členů orgánů UNISu.

Novým řádným členem Unie se stala společnost J&T Asset Management, investiční společnost, a.s., přidruženými členy Středisko cenných papírů, Komora finančních poradců, advokátní kancelář Balcar Polanský Norton Rose v.o.s., CRA Rating Agency, a.s., Česká kapitálová informační agentura, a.s., Deloitte & Touche spol. s r.o. a PricewaterhouseCoopers Audit, s.r.o. Podle Stanov z roku 2001 se řádným členem může stát i zahraniční subjekt kolektivního investování. Zahraniční subjekty jsou však zatím zastoupeny v jiném sdružení – AKATu. Přestože se jedná o konkurenční sdružení, mají některé společné cíle, na nichž spolupracují a jimž bude věnována pozornost níže v tomto textu.

Dalším důležitým bodem v programu řádné valné hromady UNISu ČR bylo schválení cílů pro příští období. Jde jednak o cíle zaměřené na interní záležitosti Unie, z nichž nejvýznamnějším je dopracování a implementace nové koncepce Unie, jednak o cíle směřující k vytvoření standardního podnikatelského prostředí pro odvětví kolektivního investování v České republice.

Přijaté změny v Metodice klasifikace fondů představují hlavně rozšíření kategorií regionálního zaměření a byly vyvolány novými požadavky Evropské federace investičních společností a fondů (FEFSI) na zasílané statistické údaje za ČR. Členové Unie se dohodli, že pro označení typů fondů pro potřeby jejich klasifikace a společného vykazování budou používat pojmy dluhopisové fondy místo obligační fondy a smíšené fondy místo balancované fondy.

Valná hromada zvolila předsednictvo UNIS ČR ve složení:

Petr Zapletal

ISČS (předseda představenstva)

Jiří Brabec

ŽB Trust (místopředseda představenstva)

Pavel Pršala

IKS (místopředseda představenstva)

Vít Vařeka

Akro

Martin Sankot

ČP Invest

Miloslav Zábojník

J&T Asset management

Pavel Semrád

Newton

Vítězslav Vojáček

OB Invest

Vladimír Fichtner

Pioneer

Ivan Foltýn

První investiční

Unie investičních společností České republiky má 11 řádných členů, 11 přidružených členů a jednoho partnera. Řádní členové Unie spravují 77 otevřených podílových fondů s majetkem v objemu 82 miliard Kč, 2 uzavřené podílové a 9 investičních fondů s majetkem v celkové výši 10,5 miliardy Kč.

Zajímají-li vás další informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

Dlouhodobým cílem UNISu je popularizace kolektivního investování v České republice. I přes nízké úrokové míry dokonce pod úrovní inflace se nadále většina z 1,5 bilionu korun vkladů obyvatelstva pohybuje na bankovních účtech. Vezmeme-li v úvahu, že se v českých fondech nalézá asi 90 miliard korun a odečteme-li od toho podíl institucionálních investorů (ať už soukromých nebo obcí ve fondech peněžního trhu), tak dojdeme k závěru, že do podílových fondů ukládají drobní investoři jen 5 % všech svých vkladů. Jednou z možností, jak přitáhnout více prostředků, je nižší zdanění. UNIS o to usiluje a v novém zákoně o kolektivním investování se snaží až o úplné odstranění zdanění od 1.1. 2003. Na tomto zákoně spolupracuje s výše zmíněnou Asociací pro kapitálový trh (AKATem). V zákoně dále navrhují, aby bylo umožněno penzijním fondům dát svůj majetek do správy nebo aby bylo umožněno zakládání speciálních (neveřejných) fondů pro malé skupiny investorů. Spolupráce s AKATem spočívá kromě spojeného úsilí na stejných cílech i ve vzájemné výměně informací. Tato činnost však, zejména ze strany AKATu, není ještě plně rozvinuta.

Obchodování podle UNISu

V uplynulém týdnu zveřejnila ISČS zprávu, že její podílový fond Sporobond překročil v objemu spravovaného majetku hranici 4 miliard korun a je největším v ČR spravovaným dluhopisovým fondem. Pojďme se tedy blíže podívat, které největší české fondy jsou v České republice spravovány.

Název fondu

Majetek v mld. Kč

Druh fondu

ISČS Spororinvest

19,91

P

IKS Peněžní trh

7,67

P

1. IN Restituční fond

7,04

S

IKS Globální

6,9

S

1. IN – PIF

5,88

S

ČSOB Výnosový

4,86

P

ISČS Sporobond

4,05

D

IKS Dluhopisový

3,79

D

Pioneer Trust

3,43

S

Živnobanka – OF

2,78

D

Sporoinvest se nadále těší velkému zájmu investorů a již v příštím týdnu bude jistě prolomena hranice 20 miliard korun. Na třetím a pátém místě se nacházejí fondy První investiční společnosti, ale na rozdíl od ostatních uvedených fondů objem jimi spravovaného majetku rapidně klesá. Jedná se o nedávno otvírané uzavřené podílové fondy a stále je patrný silný odliv především institucionálních investorů. Např. 1. IN Restituční ztrácí týdně stabilně více než 100 milionů korun. Ještě výraznější odliv je u PIFu, k jehož otevření došlo až letos. U něj se dá počítat s ještě déle trvajícími odkupy, neboť až nyní klesl výstupní poplatek na přijatelnou úroveň. Další smíšené fondy se také potýkají s odlivem majetku, ale ne tak výrazným. Odliv je zde způsoben především nízkou výkonností v poslední době.

Od tohoto týdne, vzhledem k přijetí do UNISu, budeme v přehledu uvádět i fondy J&T Asset management. Díky vysokým čistým prodejům ČSOB Výnosového přiteklo do fondů v uplynulém týdnu 719 milionů korun. Za přílivem peněz do tohoto fondu určeného pro institucionální investory patří s největší pravděpodobností právě ČSOB. Situace podle ukazatele čistých prodejů se jinak nemění, na obou koncích lze nalézt stále stejné fondy.

Po delší době se dařilo akciovým fondům, a tím pádem také fondům smíšeným a fondům fondů. České, ale i většina zahraničních akciových indexů si polepšila. S posilující korunou se nadále trápí dluhopisové fondy ISČS Trendbond a IKS Plus bondový, které investují především do zahraničních cenných papírů.

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

ČSOB Výnosový

678 mil.

1. IN – PIF

-352 mil.

ISČS Sporoinvest

326 mil.

1. IN - Restituční

-124 mil.

IKS Peněžní trh

99 mil.

ISČS Sporomix 3

-12 mil.

Akciové fondy

1. IN Akciový

2,43%

Akro Svět

-1,85%

Akro Eurotech

2,39%

ISČS Sporotrend

-0,91%

Živnobanka- AF

2,27%

ČPI Farmacie a biotechnologoie

-0,37%

Dluhopisové fondy

ČPI Korporátních dluh.

0,28%

ISČS Trendbond

-1,13%

ČSOB Nadační

0,07%

IKS Plus bondový

-0,56%

Newton Konzervativní

0,03%

ISČS Sporobond

-0,24%

Fondy peněžního trhu

J&T Perspektiva - P

0,13%

J&T Komenius

-1,63%

ŽB - Sporokonto

0,07%

Akro Obligace

-0,41%

ČPI Peněžní

0,07%

ISČS Sporoinvest

-0,09%

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

2,53%

 

 

ISČS Globaltrend FF

1,83%

 

 

IKS Fond fondů

1,11%

 

 

Smíšené fondy

ČPI Smíšený

2,02%

Akro mezinárodní balancovaný

-0,6%

Newton Euro

1,58%

1. IN Středoevropský

-0,51%

PPF Smíšený

1,39%

Akro Výnosový

-0,49%

Zdroj: UNIS ČR