Novinky a dubnový vývoj zahraničních fondů

Podílové fondy umísťují své prostředky na různých trzích, které procházejí neustálým vývojem, a tak ovlivňují úspěšnost investovaných peněz. Jaké novinky duben přinesl, k jakým událostem a jakému vývoji došlo na akciových a ostatních trzích, jaké byly znaky oživení hospodářského cyklu a jaký to mělo dopad na výkonnost zahraničních fondů?
5. dubna udělila Komise pro cenné papíry licenci dalším zahraničním fondům. Bohužel, za další měsíc už se k nim žádné ze zbývajících 83 zahraničních fondů z celkem 583 nepřidaly. Povolení získalo celkem 64 fondů společnosti KBC. Ty se tak stanou jedním z produktů nabízených dceřinou společností ČSOB Privátní bankovnictví, která právě v dubnu zahájila svoji činnost. Tato společnost navazuje na služby Patrie Finance, je určena pro klienty, kteří mají k dispozici minimálně jeden milion korun. Podílové fondy jsou však jen doplňkovým produktem, hlavním produktem je však přímo do akcií, dluhopisů či jiných cenných papírů na základě investičního profilu klienta. Jedná se skutečně o zatím ojedinělou nabídku na českém trhu, nabídky ostatních bank zatím úrovně a hloubky služeb této společnosti nedosahují. 

Více o fondech Julius Bär naleznete ZDE

24. dubna uvedla společnost Julius Bär oficiálně na český trh své podílové fondy. Jelikož nemá v ČR žádné pobočky, jsou její fondy nabízeny přes externí partnery. Nejvýznamnějším a zatím jediným distributorem je Česká spořitelna. V brzké době by měla být ukončena jednání např. s Živnostenskou bankou, Raiffeisenbank a několika dalšími. 

Makroekonomické ukazatele

USA

Nadále výrazně roste produktivita práce, poslední meziroční nárůst činil více než 8 %, což je druhá nejvyšší hodnota od osmdesátých let. Růst produktivity práce se odráží i v HDP, který stoupl meziročně o úctyhodných 5,8 %. Na druhé straně však některé významné ukazatele nehodnotí americkou ekonomiku příliš pozitivně. Sem patří především vyšší než očekávaná míra nezaměstnanosti, která se vyhoupla až na 6 %. Trhy na to ihned reagovaly mírným poklesem.

Evropa

Tempo růstu HDP je prozatím velmi rozkolísané a nelze přesně odhadnout jeho další vývoj. Očekávaný pokles inflace se zatím příliš nekoná, v některých státech (např. Itálie) dokonce došlo k jejímu růstu, a tak Wim Duisenberg, šéf Evropské centrální banky, prohlásil, že se bude nadále držet restriktivní monetární politiky.

Japonsko

V japonské ekonomice je i nadále situace do značné míry nepřehledná. S dlouhodobým hospodářským oživením lze počítat až po provedení hlubokých a mnohdy bolestivých reforem, do kterých se Koizumiho vládě příliš nechce. Jde především o očištění bank od špatných úvěrů.

Průměrná dubnová výkonnost

Typy fondů

Průměr kategorie

Akciové fondy

-4,23

Smíšené fondy

-1,57

Dluhopisové fondy

0,74

Fondy peněžního trhu

0,18

Zdroj: AKAT ČR, výpočty Fincentra

Trh dluhopisů a peněžní trh

O zahraničních fondech naleznete všechny informace ZDE

Jak je uvedeno výše, Evropská centrální banka z důvodů rizika růstu inflace nepřistoupila ke zvýšení úrokových sazeb. Tento trend by měl zůstat zachován minimálně do poloviny roku.

Ani Fed se nevzdává své snahy udržet inflaci na uzdě a ponechal úrokové sazby nezměněné. Pádu amerického dolaru ale nezabránil, euro tak po sedmi měsících prolomilo hranici 0,90 USD/EUR. Hlavním důvodem byl růst deficitu obchodní bilance, který proti únoru stoupl o 12%.

Dolar však nedopadl tak špatně jako japonský jen. Ten propadl jak proti euru, tak i dolaru poté, co agentura S&P snížila Japonsku rating na AA-. Zatímco před 14 měsíci měla země vycházejícího slunce nejvyšší možné ohodnocení (AAA), tak nyní je nejhorším ze zemí G7.

Dluhopisové fondy

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

ABN Amro Global Emerging Markets

3,17 %

JB Convert bond

-5,28 %

ABN Amro Global bond

2,17 %

JB Europe High Yield bond

-3,18 %

HSBC Global bond

2,01 %

JB Emerging bond (Euro)

-3,17 %

Zdroj: AKAT ČR

Fondy peněžního trhu

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

Název

výkonnost

Raiffeisen Dolarový

0,73 %

HSBC US Dollar reserve

-0,12 %

ABN AMRO Interest growth CZK

0,5 %

KBC Multicash ČSOB CZK

0,0 %

Raiffeisen Evropský

0,41 %

MFS US Dollar reserve

0,0 %

Zdroj: AKAT ČR

Akciové trhy

Další informace o podílových fondech:

Jaká rizika tyto investice skýtají, jaké výnosy slibují a kdo je u nás nabízí? Navštivte speciální přílohu PODÍLOVÉ FONDY 2002.

Japonsko

Opětovný výrazný nárůst na japonských, resp. asijských trzích se projevil i na výkonnosti akciových fondů. I v dubnu si mezi akciovými fondy nejlépe vedly právě fondy zaměřené na tuto oblast.

USA

Americké trhy byly ovlivněny prohlášením Alana Greenspana z poloviny měsíce, který místo o příznivém hospodářském růstu hovořil o „skeptickém optimismu“. Trhy na to okamžitě zareagovaly poklesem.

Evropa

Evropským trhům se vedlo obdobně, klíčové meziměsíční ukazatele se sice pohybují v kladných číslech, v meziročním vyjádření však mají stále co dohánět.  Šokem pro trh se stal výsledek indexu Ifo (důvěra německých manažerů v ekonomiku), který oproti očekávání poklesl. Zveřejněné výsledky klíčových společností trhu rovněž více ublížily než pomohly.

Nepříliš uspokojivé ohlášené čtvrtletní výsledky mnohých technologických firem se promítly i do výsledků fondů zaměřených na tento sektor, jak je patrné z následující tabulky: 

Akciové fondy

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

ABN Amro Japan Eq.

12,59 %

KBC Eq. Fund Internet

-22,73 %

ABN Amro Eastern Eur. Eq.

11,86 %

ABN Amro Biotech

-19,2 %

Pioneer Japanese Eq.

10,05 %

CI Biotech – reinv.

-18,58 %

Zdroj: AKAT ČR

Pro úplnost uvádíme ještě tabulku fondů smíšených:

Smíšené fondy

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

Pioneer Mix 1

3,23 %

ABN Amro Model fund 6

-7,91 %

Pioneer Mix 2

1,91 %

ABN Amro Model fund 5

-6,09 %

Activest Strategie

0,57 %

ERSTE Sparinvest

-4,8 %

Zdroj: AKAT ČR