Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Životní pojistku má více než polovina Čechů. Jaké jsou letošní novinky

  • 0
Celkem 53 procent Čechů, kteří se dostali do vážné životní situace, přiznává, že to mělo výrazný vliv na jejich domácí rozpočet a finanční situaci rodiny. V případě vážného úrazu, úmrtí nebo vážné nemoci v rodině se nejčastěji sníží příjem domácnosti o osm tisíc korun. Potvrzuje to aktuální průzkum Pojišťovny České spořitelny.

Životní pojištění má uzavřené již více než polovina Čechů a téměř pětina si jej plánuje sjednat. Pro své děti má v současné době sjednané životní pojištění třetina lidí. Většinou jsou to ti, kteří sami životní pojištění mají.

Většina lidí však od tohoto kroku očekává především zajištění v případě úrazu nebo zajištění rodiny v případě smrti. Pouze dvacet procent od životního pojištění čeká podporu při dlouhodobé nemoci. A jen zhruba desetina lidí očekává také zabezpečení při invaliditě, při trvalých následcích úrazu a při dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Co ukázal průzkum:

  • Typickým majitelem životního pojištění je člověk ve středním věku s příjmem nad 20 000 korun.
  • Častěji mají životní pojištění lidé na menších městech. Nejlépe jsou na tom lidé v Pardubickém kraji, životní pojištění zde využívá 62 % lidí, oproti tomu v Praze (49 %).

Zdroj: Ipsos pro Pojišťovnu České spořitelny, květen 2017

„Vážné nemoci, trvalé následky úrazu a invalidita mají kvůli potřebě dlouhodobého léčení nebo trvalé pracovní neschopnosti nejzávažnější dopad na rodinný rozpočet. Pojištění pro tyto případy by tedy neměla chybět v žádné smlouvě životního pojištění,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny.

V nabídkách životního pojištění se čím dál častěji vyskytuje samostatná pojistka péče v obtížné životní situaci. Třeba po úraze, při vážné nemoci nebo prostě jen na dobu, kdy bude klient starý a bude potřebovat servis od někoho jiného. Ne vždy mohou v takových případech fungovat rodinní příslušníci a za pomoc od někoho cizího se obvykle platí. To si začíná uvědomovat čím dál víc lidí a pojišťovny jim svou nabídkou vycházejí vstříc.

Srovnávač životního pojištění

Pozor však – pojistit nelze situaci, kdy „budu o někoho pečovat a sníží se mi tak příjmy“, ale jen stav „někdo o mne pečuje a já mu platím, protože se mu snížily příjmy“.

Mezi novinkami, které pojišťovny přinášejí, jsou však i další zajímavosti:

  • Allianz:
    Klienti, kteří nekouří a nemají nadváhu, získají u pojišťovny slevu až 28 procent. U pojištění Život garantují nejvyšší plnění pro závažné úrazy a pro boj s rakovinou.
  • Axa:
    Lze si samostatně pojistit jen invaliditu způsobenou civilizačními nemocemi. V případě dlouhodobé pracovní neschopnosti vyplácejí plnění až 18 měsíců (standardní je rok).
  • Česká pojišťovna: Do dětských smluv pojištění Můj život sjednaných do konce září 2017 je zahrnut bonus, díky kterému pojišťovna proplatí jedno vyšetření klíštěte na lymskou boreliózu (až 1 000 korun). U dětského pojištění nabízí dorovnání ošetřovného (i pro OSVČ, které na ošetřovné od státu nemají nárok).
  • Česká podnikatelská pojišťovna: Nabízí zproštění od placení pojistného v případě, že pojištěný bude invalidní v II. nebo III. stupni, od II. stupně pojistí též plnění při závislosti na péči jiného člověka. U některých rizik lze uzavřít pojištění až do 70 let věku klienta.
  • ČSOB Pojišťovna: O 30 procent aktuálně zlevnili pojištění vážných chorob a smrti. Nemají výluku pro invaliditu v důsledku duševních chorob. Pokud se invalidní člověk ve II. stupni stane plně závislým na pomoci jiných, vyplatí sjednanou pojistnou částku ještě jednou.
  • MetLife: Úrazové pojištění s progresí až 850 procent (v případě opravdu vážných následků úrazu vyplatí až 8,5násobek sjednané pojistné částky). Pojištění závažných onemocnění s opakovanou výplatou – pojistka po výplatě nezaniká, ale pokračuje dál pro jiné onemocnění či recidivu. U dětských pojištění v případě úrazu o prázdninách vyplácejí až dvojnásobné plnění. Za zdravý životní styl sleva až 37 procent.
  • Kooperativa: Pojištění vážných onemocnění si mohou sjednat i klienti diabetici.Nenavyšují pojistné lidem, kteří provozují amatérský sport. Pojistka pracovní neschopnosti – výplata pojištění až 550 dní (18 měsíců).
  • NN životní pojišťovna: Rozšiřují asistenční služby u životního pojištění: odvoz z nemocnice, pohlídání dětí, návštěva dětského klauna v nemocnici... Invaliditu od I. stupně plní i z důvodu duševního onemocnění.
  • Pojišťovna České spořitelny: Zdarma pojistí rizikové rekreační sporty; ti, kdo mají Flexi životní pojištění, mohou před rizikovou aktivitou poslat SMS, platí až na 30 dní v roce. Pojištění pracovní neschopnosti lze sjednat až do 75 let (standard je 65 let). U dětí nerozlišují rizikové skupiny podle sportu.
  • Uniqa: Až 400 000 korun u pojištění pro případ smrti je možné vyplatit už v posledním stadiu života, kdy lékaři předpokládají dožití nejdéle 12 měsíců. Denní dávky v pracovní neschopnosti vyplácejí, i když se klient léčí jinde v Evropě. Připojištění chirurgického zákroku – 30 000 korun při hospitalizaci nad 48 hodin, 9 000 korun u jednodenní chirurgie. Pojištění ztráty řidičského oprávnění ze zdravotních důvodů.
,