Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novodobé trendy aneb kam spějí pojišťovací služby

aktualizováno 
Nejen růst popularity pojistných derivátů, ale rovněž integrace bankovních, pojišťovacích a ostatních finančních služeb pokračovala i v loňském roce. Tato integrace má tři fáze. V prvním stupni jde o společnou distribuci produktů, druhý stupeň představuje vzájemné propojování finančních balíčků a třetí stupeň představuje již dokonale provázané produkty, které jsou integrovány nejen funkčně, ale i marketingově a klientsky.

Konsolidace na ústupu?

Konsolidace byla v loňském roce na ústupu (co do počtu i hodnoty transakcí), a to nejenom na pojistném trhu, kde se pokles dotkl nejvíce neživotních pojišťoven. Přesto konsolidace zůstává významným trendem na pojistném trhu, což je nejvíce patrné v oblasti životního pojištění, kde je cílem úspora nákladů a zvýšení efektivity. Rok 2001 také přinesl největší transakci v pojišťovnictví, kdy Prudential Plc získala American General Corp za 24,6 mld. USD.

Největší transakce v pojišťovnictví v roce 2001

Kupující spoločnost

Převzatá společnost

Hodnota transakce (mld. USD)

Prudential Plc

American General Corp.

24,638.1

American International Group Inc.

American General Corp.

23,400.8

Swiss Reinsurance Co.

Lincoln National Reassurance

2,000.0

Sun Life Financial Services of Canada Inc.

Keyport Life Insurance Co. and IFMG

1,702.0

AEGON NV

J.C. Penney Direct Marketing Services Inc.

1,600.0

Zdroj: SNL Financial 

Na evropském trhu se očekává konsolidace německého bankovního sektoru, na kterém by rády participovaly pojišťovny a zajišťovny. Po vstupu Allianz do Dresner Bank,  navýšila největší světová zajišťovna Munich Re svůj podíl v Commerzbank, jejíž akcie získala za historicky nízkou cenu a   vystřídala na postu dosud největšího akcionáře této banky pojišťovnu Generali. Sama Munich Re tuto transakci považuje za investici, nikoliv za strategický tah se snahou urychlit případné  fúze či převzetí. Kromě toho Munich Re vlastní rovněž 25,7% akcií HypoVereinsbank a podle odborníků se nachází v dobré pozici před téměř jakoukoli fúzí či převzetím velkých německých bank.

Privatizace penzijních systémů

Velkou výzvou pro pojišťovny je také možnost uplatnění se v probíhajících procesech privatizace penzijních systémů. I v letošním roce tak bude důležitou výzvou pro pojišťovny participace na finančním zabezpečení stáří.

Nové formy distribuce

Klíčovou otázkou pro pojišťovny zůstává zvolení vhodných distribučních kanálů. Snižování nákladů na distribuci je zásadním předpokladem k dosažení ziskovosti. V této souvislosti je očekáván také pozvolný růst prodeje pojištění prostřednictvím moderních technologií. 

Liberalizace

Dalším trendem je proces liberalizace, který zahrnuje několik fází. V podstatě jde o zrušení monopolů na trhu, odstranění kapitálových omezení pro zahraniční pojistitele a možnost zakládání v daných zemích pobočky nebo získávat kontrolní podíl na vlastnictví domácích společností. K významné deregulaci došlo v uplynulých letech v Evropské Unii. Jinak je tomu v USA, kde míra regulace je obecně vyšší a existují rozdíly mezi jednotlivými státy. Pokrok v liberalizaci trhu je také patrný v jihovýchodní Asii a Latinské Americe, která umožnila globalizaci pojistných trhů. V loňském roce byla patrná zejména orientace velkých světových pojišťoven na tzv. emerging markets v Asii (Čína, Indie, Taiwan apod.), kde řada významných světových pojistitelů otevřela své první pobočky s očekáváním růstového potenciálu těchto trhů.

Zajímavým trhem je také bermudský trh, který přitahuje zejména kaptivní společnosti a zajistitele, kteří jsou nejdůležitějčím zdrojem zajistné kapacity pro společnosti ve Spojených Státech. Atraktivita tohoto trhu spočívá ve výhodném daňovém a regulačním prostředí, tedy k zakládání tzv. offshore pojišťoven, které se zabývají pojišťováním rizik vznikajících mimo území registrace. Takové pojišťovny vykazují vyšší flexibilitu, nižší základní kapitál, což umožňuje vynětí ze zdanění v zemi registrace a nepodléhání devizovým omezením v místě registrace. Hlavními faktory, které podporují tento rozmach, jsou především stále silnější internacionalizace kapitálu a s tím spojená snaha o maximální efektivnost. V neposlední řadě také existence vyššího zdanění ve vyspělých zemích.

Kaptivní pojišťovny v oblibě

Kaptivní pojišťovny představují pojišťovny zakládané mateřskou holdingovou společností za účelem pojišťování obchodních rizik dceřinných společností (forma samopojištění). Výhodou tohoto přístupu oproti běžnému pojištění u nezávislé pojišťovny je to, že pojistné smlouvy mohou lépe zohlednit specifické problémy daného klienta. Důležitým motivem pro zakládání těchto pojišťoven je to, že marže pojišťovny zůstává v konečném důsledku k použití mateřské společnosti. Vzhledem k obvyklému vynětí ze zdanění v místě registrace, může kaptivní pojišťovna vykazovat vyšší čisté zisky než standardní pojišťovna. Kaptivní pojišťovny jsou často zakládány v daňových rájích (Antigua a Barbuda, Barbados, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Gibraltar,…), v Evropě je oblíben například Luxemburg či Irsko.

Akcie pojišťoven – nahoru a dolů

V očekáváních pro letošní rok je nejčastěji uváděn růst ziskovosti odvětví ve srovnání s loňským rokem. To je odůvodňováno již zmiňovanou rostoucí poptávkou po pojistných produktech, která jde ruku v ruce se vznikem stále nových a potenciálně neúnosnějších rizik. S předvídaným růstem ziskovosti souvisí také narůstající atraktivita tohoto odvětví pro investory. Zde je ale třeba upozornit, že akcie pojišťoven vykazují značnou volatilitu.

Tak například v roce 1999 upadly akcie pojišťoven v nemilost z důvodu zájmu investorů o technologické akcie. Teprve v polovině roku 2000 začaly být akcie pojišťoven v oblibě a nakonec investorům přinesly za rok 2000 značně nadprůměrné zhodnocení. V roce 2001 ovšem zaznamenaly akcie pojišťoven opětovný pokles. Na počátku tohoto roku přinesl trh investorům několik pozitivních zpráv v podobě dobrých výsledků několika amerických zajišťoven za poslední čtvrtletí loňského roku, což se odrazilo v mírném růstu indexu S&P 500 Insurance Index - USA.

Nejznámější pojišťovací společnosti obchodované v USA (sežazené podle tržní hodnoty k 2.2.2002) 

Název společnosti

Ticker

Tržní hodnota (mld. USD)

Price/Book (%)

Price/LTM Earnings (x)

American International Group, Inc.

AIG

193,715.30

381.43

34.65

Berkshire Hathaway Inc.

BRK.A

112,856.92

197.66

63.19

Marsh & McLennan Companies, Inc.

MMC

27,906.90

548.17

30.IV

UnitedHealth Group Inc.

UNH

23,180.95

616.51

26.65

Allstate Corporation

ALL

23,002.22

133.53

16.38

Zdroj: SNL Financial

Jak si odvětví pojišťovnictví povede v letošním roce? Poradí si s novými výzvami? Je vhodný okamžik k investování do akcií pojišťoven a jaký titul je podle Vás vhodný k nákupu? Děkujeme se názory.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

Ilustrační snímek
Životní pojistku má více než polovina Čechů. Jaké jsou letošní novinky

Celkem 53 procent Čechů, kteří se dostali do vážné životní situace, přiznává, že to mělo výrazný vliv na jejich domácí rozpočet a finanční situaci rodiny. V...  celý článek

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.