Šťastný a veselý nový rok.

Šťastný a veselý nový rok. | foto: Profimedia.cz

Novoročenkou raději nešokujte

  • 0
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ novoročního přání, nezapomeňte na jednu věc, musí v něm být znatelný osobní přístup. A nezáleží na tom, zda ji pošlete poštou nebo e-mailem. Zda zvolíte decentní námět, tradiční nebo vtipný originál.

Vlastnoruční podpis je důležitý

"Masově rozesílaná novoroční přání nemají efekt, nikdy nesmí chybět vlastnoruční podpis. Ideální je i ručně napsaná adresa," říká Marie Poledníková, provozovatelka portálu www.asistentka.cz, který se zabývá také etiketou. Její hlavní rada zní: nebojte se být konzervativní, noblesní a přísně dodržujte společenská pravidla.

Aby novoročenka nezapadla

"Vhodným časem pro odeslání je začátek prosince a ještě lepší jsou první lednové dny. Důležité je, aby se novoročenka neztratila v záplavě dalších," doporučuje Marie Poledníková. Když už za novoročenky a poštovné vydáte hodně peněz, udělejte všechno, aby splnily svůj účel – přilákaly nové zákazníky, připomněly se těm starým. A hlavně jim vyjádřily dík a úctu.

Pozor na trapasy

Novoročenka může mít vtip a být originální, je jedno, jestli je jako pohlednice či skládačka, ale v každém případě musí odpovídat imagi společnosti.

"Není vhodné, aby se například konzervativní podnik prezentoval novoročenkou, na které bude management vyfocen se sobími parohy. Naopak u společnosti, která se snaží oslovit mladé lidi, nějaká ta vtipná ztřeštěnost nemusí vadit," dodává Marie Poledníková, která je také viceprezidentkou Asociace profesionálů v administrativě.

Je naprosto nevhodné, aby novoroční přání působilo jako reklama či obchodní sdělení. Logo firmy na ně nepatří.

Není větší trapas, než když pošlete novoroční přání řediteli, který byl před půl rokem sesazen, nebo ženě, která se během roku provdala, změnila příjmení a vy jste to nezaregistrovali. Databázi aktualizujte s předstihem a rozhodně ji nepodceňujte.

"Pokud bližším spolupracovníkům posíláte přání domů, uveďte i jméno manžela a manželky. Pokud váš klient není ve stavu manželském, jména na obálku nadepíšete v abecedním pořadí a každé na jiný řádek. I když jsou firemní kultury různé, etiketu dodržujte a nebojte se být až staromódní," radí Marie Poledníková.

Nic nezkazíte ani tím, když natištěný text jen podepíšete. Můžete celou agendu s vyřizováním novoročenek předat i specializované firmě. V tom případě si musíte ohlídat, že se nevytratí váš osobní přístup. U partnerů a klientů, jimž opravdu chcete vyjádřit úctu, se vyplatí osobní schůzka, na níž předáte novoročenku a malou pozornost, třeba cukroví.

Podpořte charitu

Jsou také firmy, které se rozhodly zcela ustoupit od tištěné formy vánočních a novoročních přání a zasílají je pouze e-mailem. Peníze ušetřené za poštovní služby pak věnují charitě. Může si to však dovolit jen ten, kdo se svými klienty a partnery po celý rok komunikuje prostřednictvím e-mailů. Jinak elektronická přání nejsou vhodná, i když mohou díky různým pohyblivým obrázkům vypadat velmi atraktivně. Důvod je zřejmý. Nebývá v nich znatelný osobní přístup, a tak se doporučují jen pro méně důležité klienty.

Novoroční přání spojuje s charitou i poradenská firma PricewaterhouseCoopers. Každoročně na své novoročenky dává obrázky dětí z dětských domovů a neziskových organizací, kterým vypomáhá. "Letos jsme například použili motiv nakreslený dítětem z Jedličkova ústavu," říká tisková mluvčí Lenka Čábelová.

Deset rad pro zdařilé novoročenky

1. Ohlídejte si kvalitu papíru a tisk novoročenky.
2. S předstihem aktualizujte databázi klientů, partnerů a zaměstnanců.
3. Vlastnoručně se podepište.
4. Adresu příjemce napište ručně.
5. Blízkým partnerům a klientům zašlete přání domů.
6. Nezapomeňte na titul příjemce.
7. Buďte citliví k tradicím a berte ohled na jiná náboženství.
8. Pošlete přání tak, aby dorazilo k příjemci počátkem ledna.
9. Nepoužívejte firemní razítko, raději přiložte vaši vizitku.
10. Text i motiv by měly být srdečné a vyjádřit úctu i vděčnost příjemci.

Zdroj: asistentka.cz

Pokud se i vy letos rozhodnete svými novoročními přáními podpořit ty, kdo to potřebují, můžete si už od většiny charitativních organizací novoroční přání zakoupit. Na jejich webových stránkách najdete nabídku, ze které si vyberete motiv, zadáte počet a novoročenky vám zašlou poštou.

"Přání zakoupené u charitativních organizací je rozhodně lepší než univerzální novoročenky zakoupené v supermarketu," říká Marie Poledníková. "Navíc je všem známo, že novoročenky od neziskových organizací bývají kvalitně zpracované, takže si ostudu neuděláte. Dá se jimi také řešit situace, kdy se vám nepodařilo zavčas objednat vlastní novoroční přání."