Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nový termínovaný vklad od Citibank slibuje vyšší výnos

  • 64
Citibank nabízí svým klientům unikátní možnost, jak své dočasně volné peníze zhodnotit. Novinku banka nazvala Strukturovaný termínovaný vklad a zřizuje ho ve dvou měnových mutacích – eurové a korunové. Klienty láká na vyšší výnos.

Strukturovaný termínovaný vklad není nic jiného než tři termínované účty schované pod jednou smlouvou. Pro klienta to znamená, že investuje naráz přinejmenším 500 000 korun nebo 20 000 euro. Banka sama vložené peníze okamžitě rozdělí na tři díly po 20, 30 a 50 % s odlišnou dobou splatnosti.

V případě korunového vkladu odložíte prvních 20 % na jeden měsíc, dalších 30 % na tři měsíce a zbývajících 50 % na půl roku. Pro eurové vklady je rozdělení stejné, jen druhá část, tedy 30 % vkladu, má splatnost místo tří měsíců pouze dva.

strukturovaný termínovaný vklad

  • minimální vklad 500 000 korun nebo 20 000 euro
  • vklad je rozdělen na 3 části - tranše, z nichž každá má vlastnosti samostatného pevného termínovaného vkladu
  • postupná výplata úroků a jistiny na běžný účet ihned po vypršení jednotlivých tranší (tzn. částí) vkladu  
  • předčasně lze ukončit jednu, dvě nebo všechny tranše vkladu kdykoli najednou nebo postupně, nezávisle na sobě
  • úročení je jednoduché a pevné po celou dobu trvání konkrétního vkladu

Produkt si zřídíte výhradně na pobočce banky a navíc za předpokladu, že jste majitelem běžného účtu v Citibank (nad 500 tisíc korun vkladu ho banka vede zdarma). Jestliže účet u této banky ještě nemáte, musíte si ho založit.

Přes toto konto totiž probíhají veškeré obchody, tedy jak vklady na Strukturovaný termínovaný vklad, tak i zpětné převody po vypršení jednotlivých tzv. tranší (částí vkladu). Poukázat peníze proto ze svého účtu v jiné bance přímo na termínovaný vklad v Citibank jednoduše nemůžete.

Manipulovat s účtem bez sankcí může jen majitel

Nakládat s penězi bez pokut může výhradně majitel vkladu a až po vypršení jednotlivých částí vkladu. Například s 20 % vkladu po uplynutí jednoho měsíce. K termínovaným vkladům v Citibank nelze založit dispoziční právo, snad jen s jedinou výjimkou. Pokud jsou peníze převedeny z účtu, který má více majitelů, pak toto spoluvlastnictví přechází i na strukturovaný termínovaný vklad.

"Klient může předčasně ukončit jednu, dvě nebo všechny části kdykoli najednou nebo postupně, nezávisle na sobě. Ostatní tranše vkladu běží dál. Částečné výběry jednotlivých tranší vkladu možné nejsou," vysvětluje Pavel Vlček, tiskový mluvčí Citibank.

Výnosy z objemu vkladu 500 000 korun
Tranše vkladu Objem tranše (v %
z celkového vkladu)
Doba vkladu Úroková sazba
(v % p.a.)
A 20 1 měsíc 4,00
B 30 3 měsíce 3,00
C 50 6 měsíců 0,61
Zdroj: Citibank, platné údaje k 11.6.2009

Výnosy z objemu vkladu 20 000 euro
Tranše vkladu Objem tranše (v %
z celkového vkladu)
Doba vkladu Úroková sazba
(v % p.a.)
A 20 1 měsíc 4,00
B 30 2 měsíce 1,50
C 50 6 měsíců 0,49
Zdroj: Citibank, platné údaje k 15. 6. 2009

Pokud už ale sáhnete k předčasnému výběru některé z částí vkladu, zaplatíte smluvní pokutu dosahující 1 % jistiny. Úrok, který dostanete za ukončené období, je stanoven jako rozdíl úrokové sazby platné v den vytvoření vkladu odpovídající výši vkladu a období, po které byl tento vklad uložen a 1 % sankčního úroku.

Závratné výnosy neočekávejte

Banka slibuje bezpečné a zároveň nadstandardní zhodnocení financí v porovnání se situací, kdy rozložíte své peníze do tří samostatných termínovaných vkladů. Poukazuje zejména na to, že u strukturovaného produktu v eurech poskytuje jedno z nejvyšších úročení na českém bankovním trhu.

výhody a nevýhody strukturovaného termínovaného vkladu citibank

VÝHODY

  • pevný úrok
  • vklad pojištěný do 100 000 eur
  • maximální výše vkladu není omezena
  • lze užívat opakovaně a neomezeně bez ohledu na vypršení jednotlivých tranší existujících účtů

NEVÝHODY

  • bez automatické obnovy
  • povinnost mít u banky běžný účet
  • bez možnosti přívkladů
  • zřízení účtu jen na pobočce banky
  • nelze provést převod přímo z jiné či do jiné banky na/ze strukturovaného termínovaného vkladu

Stačí však malý průzkum na internetu, abyste si ověřili, že žádný velký zázrak od strukturovaného termínovaného vkladu Citibank čekat nelze. Na trhu narazíte i na výhodnější nabídky.

Například u eurového vkladu s minimální částkou, tedy 20 000 eur, získáte v Citibank kumulovaně úrok ve výši 52,83 eur (po první tranši obdržíte úrok 13,33 euro, po druhém měsíci 15 euro a po šestém měsíci z poslední tranše získáte 24,50 euro - vše před zdaněním).

Pokud oželíte sjednocený produkt a zřídíte si termínované účty tři kupříkladu u Volksbank, získáte za stejných podmínek úrok 56 euro. A to dokonce s daleko nižším ročním výnosem jednotlivých účtů – 0,30 až 1 % ročně (za první měsíční vklad získáte 1 euro, za dvouměsíční 5 euro a za šestiměsíční 50 euro).

Výrazně lepšího výsledku ale dosáhnete u tří termínovaných vkladů s obnovou, které si zařídíte v družstevní záložně Fio. Zachováme-li stejná pravidla i tentokrát, dopočítáme se kumulovaného výnosu 212,03 euro (úrok od 3,28 do 3,36 % p.a. a výnosy z jednotlivých vkladů 10,93 euro po měsíci, za dvouměsíční vklad 33,10 euro a šestiměsíční už 168 euro).