Nucená správa na INVESCOM – šedesát milionů v ohrožení

  • 10
KCP uvalila nucenou správu na IS INVESCOM. Pro zamezení ztrát je nutná rychlá akce KCP a dalších orgánů - zabránit neoprávněným osobám v přístupu k majetku fondu. Jinak totiž hrozí opakování případů vytunelovaných fondů CS Fond Energetiky či IF Trend.
České investory zastihla další Jobova zvěst. Po potížích fondu AKRO Svět kvůli krachu Private Investors byla uvalena nucená správa na investiční společnost INVESCOM. Podílníci jejích třech fondů nyní žijí ve velké nejistotě.

Problémy společnosti INVESCOM se táhnou již od letošního července, kdy se do potíží dostal obchodník s cennými papíry - společnost Bradley, Rosenblatt & Company, která koncem června přestala plnit pokyny INVESCOMu, kdy ani po několika urgencích nevypořádala obchody s datem vypořádání 27. června 2001. Nemohla totiž sama dostát svým závazkům. Od 4. července tedy INVESCOM pozastavil odkupování podílových listů, a to u podílových fondů: EUROCOM OPF, FINNEX INVESTIM OPF a FINNEX Růstový OPF. V té době byla hodnota majetku podílníků v těchto fondech na úrovni 62 mil. Kč.

Včera pak Komise pro cenné papíry zavedla v INVESCOMu nucenou správu a jako důvod uvedla, že INVESCOM převedl obhospodařování části majetku ve fondu EUROCOM OPF, na třetí, k tomu neoprávněnou osobu, a to Banque Populaire du Luxembourq, což je v rozporu se zákonnými normami. INVESCOM navíc neprováděla platby z majetku v podílovém fondu přes svého depozitáře, kterým je ČSOB. Komise dále uvedla, že INVESCOM není v současné době v důsledku nedostatečného personálního obsazení a neuspokojivé ekonomické situace schopna obhospodařovat majetek v podílovém fondu bez ohrožení zájmu podílníků.

Není asi překvapivé, že se do potíží dostala právě společnost INVESCOM. Komise pro cenné papíry plánovala uvalení nucené správy na INVESCOM už delší dobu. Vedení INVESCOMu je totiž úzce spjato s nechvalně proslulou společností FINNEX (viz naše komentáře: FINNEX Story aneb jak (ne)přijít o peníze a Finnex – další bolehlav investorů) a pánové Antonín Kubíček a Jiří Keršláger z vedení INVESCOMu mají velmi úzké vazby právě na tuto společnost. KCP si myslí, že existuje velmi reálná šance, že prostředky podílníků zůstanou nedotčeny. Nejdůležitější na celé kauze bude to, zda se Komisi a dalším dozorčím orgánům podaří rychle zabránit neoprávněným osobám v přístupu k majetku fondu. Jinak totiž hrozí opakování případů vytunelovaných fondů CS Fond Energetiky či IF Trend, jejichž velká část majetku byla neoprávněně a takřka nenávratně převedena do zahraničí.

Majetek spravovaný INVESCOMem je sice relativně malý, přesto jde o další nepříznivou zprávu pro sektor fondů. Pro podílníky je tedy životně důležité pečlivě si mezi správci fondů vybírat. Jedním z nejdůležitějších faktorů je renomé investiční společnosti a kvalita jejích akcionářů a dále pak velikost jejího majetku a případně i členství v UNISu (někteří renomovaní správci ale členem být nemusí – např. Citicorp). U společnosti INVESCOM ani jedno z těchto rozhodovacích kritérií nebylo naplněno.

Myslíte si, že majetek podílníků je v ohrožení? Ztrácíte důvěru v kolektivní investování? Tušíte, kde se stala chyba? Napište nám svůj názor.