Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

O kamerách na pracovišti vás musí zaměstnavatel informovat

  • 10
Kamerový systém na pracovišti by měl sloužit hlavně k ochraně majetku. Každopádně zaměstnavatel musí informovat každého pracovníka, že se nachází v oblasti sledované kamerami, například informační cedulí. Záznam z kamery lze využít i jako důkaz porušení pracovní kázně.

Používání kamerového systému musí být zaregistrováno u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pokud se úřad do třiceti dnů od podání registračního formuláře k věci nevyjádří, lze systém spustit. V žádosti obvykle bývá jako důvod pro instalaci kamerového systému uvedena ochrana vlastnického práva v areálu podniku, případně k věcem zaměstnanců či zákazníků. K uvedenému účelu by měly být i používány.

Kamery by neměly nadměrně zasahovat do soukromí zaměstnanců a návštěvníků, pracovní výkony lze kontrolovat pouze přiměřenými prostředky, jako je například osobní dohled. Lze však kontrolovat, zda na pracovišti nejsou porušovány zákazy, jako např. kouření, konzumace alkoholu či požívání omamných látek.
 

kamery jsou používané proti pracovníkům

"Firma, kde pracuji, používá kamery. Údajně proto, aby zabránila krádežím. Nicméně využívá je i proti pracovníkům, třeba jak dlouho jsou v práci a jak pracují", píše čtenářka.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnance informovat o tom, že prostory jsou snímány kamerovým systémem, nejlépe informativní cedulí. Nelze umísťovat skryté kamery. Pokud jsou přijímáni noví zaměstnanci, musí o této skutečnosti vědět ještě před nástupem do práce. Jestliže byl systém nově zaváděn, musí o tom být všichni informováni ještě před uvedením do provozu.

Zaměstnavatel tedy může kontrolovat, zda nedochází ke škodám a hrubému porušení pracovní kázně, nemůže však postihovat pracovní tempo, pokud je řádně využívána pracovní doba. Zaměstnanci navíc mají právo na přístup k zaznamenaným snímkům.

Jsou-li kamery i v šatnách třeba kvůli krádežím, měl by být vymezen prostor, kde je možné se beze svědků převléknout. V případě, že zaměstnanec není o kamerovém systému informován, může požadovat omluvu nebo odškodnění u soudu.

Sledování přes GPS

Obchodní zástupci, kteří jsou stále na cestách, mohou dostat od zaměstnavatele mobilní telefon s GPS. Takto vybavených mobilních telefonů je zhruba 5 až 10 %.

Kde se pracovník nachází lze zjistit i pomocí mobilní sítě, ale s daleko menší přesností než u GPS. Někteří zaměstnavatelé také zakazují svým zaměstnancům, aby v pracovní době vypínali své služební telefony. Zaměstnavatel tak může kdykoli zjistit, kde se jeho podřízený nachází.

Kamery od konkurence

Může se stát, že kamery nebo štěnice schová do kanceláře konkurenční firma. Nejvíce se odposlechy a skryté kamery instalují k zásuvkám, pod stoly nebo za skříně. Podle odhadů se v České republice nově nainstaluje zhruba deset tisíc kamer a odposlechů za rok.

Nejčastěji si kvůli štěnicím nechávají prověřit pracovní prostor developerské a farmaceutické firmy. 

,