Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O své dovolené informujte šéfa včas

Nechce vás šéf pustit na dovolenou, přestože jste ho o termínu s předstihem informovali? Přečtěte si, jestli na to má právo.
Termín dovolené nahlašte co nejdříve, klidně i pár měsíců předem

Termín dovolené nahlašte co nejdříve, klidně i pár měsíců předem | foto: Profimedia.cz

Letní dovolenou na Kanárských ostrovech jste si zajistili už v rámci first minute, vše je zaplaceno, zařízeno... Přesto se může stát, že nakonec neodjedete nebo vám zaměstnavatel bude dělat potíže. Kdy se to může stát a jak se tomu bránit?

Když si například už v lednu koupíte zahraniční zájezd na léto a o termínu hned informujete zaměstnavatele, nemůže vám pak bránit na dovolenou odjet. Jedinou výjimkou jsou provozní důvody. Pokud ovšem kvůli nim musíte změnit předem dojednané plány a něco vás to stojí, musí vám zaměstnavatel uhradit náklady s tím spojené - z jeho kapsy například půjde storno poplatek za zrušený a už zaplacený zájezd.

Přesná pravidla nejsou
Jako zaměstnanec máte sice právo na dovolenou, ale zaměstnavatel má zase může mluvit do toho, kdy si ji vyberete. Musí ale přihlédnout nejen k tomu, aby byl ve firmě zajištěn provoz, ale i k zájmům zaměstnance.

Jak by k nim měl ale zaměstnavatel přihlížet, to není nikde stanoveno. Stejně jako předpisy neříkají, jak dopředu musí zaměstnanec dovolenou nahlásit. Na dovolené se (až na výjimky) se zaměstnavatelem musíte dohodnout.

O termínu informujte svého nadřízeného včas. Běžné je i několik měsíců dopředu, za minimální se považují dva týdny. V každém případě platí, že čím dříve, tím lépe. Už proto, že ve stejném termínu si mohou dovolenou naplánovat i vaši kolegové a pak máte logicky přednostní právo.

Ideální je vyžádat si písemné potvrzení, že váš nadřízený informaci o termínu vaší dovolené přijal a souhlasí s ním. Pokud vám i přesto pak šéf nebude chtít dovolenou dát, stěžujte si u jeho nadřízeného. O pomoc můžete požádat i odbory, případně podejte stížnost na oblastní inspektorát práce. Ten má přímo povinnost zabývat se porušováním pravidel vyplývajících například ze zákoníku práce nebo zákona o kolektivním vyjednávání.

Podle ředitele stavební společnosti Tyrkys Jana Vrlíka je logické, že zaměstnanec se musí do jisté míry přizpůsobit: „Do zaměstnání chodíte pracovat, takže je v prvé řadě potřeba, aby byla hotová práce. Když se moji lidé sami mezi sebou dohodnou tak, že je i v létě zajištěno, aby firma mohla normálně fungovat, nijak jim do termínu nástupu na dovolenou nezasahuji.“ Už se mu ale stalo, že svého pracovníka na dovolenou nepustil.

„Šlo o naši účetní, která si koupila nějaký výhodnější zahraniční zájezd na poslední chvíli těsně předtím, než se ohlásila kontrola z finančního úřadu. Nedalo se nic dělat, musela zůstat v práci,“ vypráví Vrlík. Protože však nešlo o předem a dostatečně včas hlášenou dovolenou, se kterou by její nadřízený předem souhlasil, neměla právo žádat o náhradu zaplaceného zájezdu.

Celozávodní dovolená jen na dva týdny
Co je jisté, že všichni zaměstnanci, kteří odpracují celý rok, musí dostat aspoň čtyři týdny dovolené. Týden dovolené navíc jim často vyjednají odboráři. Na pět týdnů dovolené mají automaticky nárok zaměstnanci státu, obcí, krajů a dalších rozpočtových organizací. Učitelé mají osm týdnů.

Větší podniky mohou také vyhlásit celozávodní dovolenou. „Toto hromadné čerpání dovolené je podmíněno dohodou s odbory. Pokud u vás odborová organizace není, termín celozávodní dovolené stanoví zaměstnavatel. Může ji nařídit pouze z provozních důvodů a nesmí být delší než 2 týdny (u uměleckých souborů maximálně 4 týdny). Zaměstnavatel vám to musí oznámit písemně nejméně 14 dnů předem,“ informuje advokátka Svatava Hilgartová.

Dva týdny vcelku: jen když nechcete jinak
Pokud by vám zaměstnavatel skutečnost, že máte nastoupit na dovolenou, oznámil v době kratší než dva týdny a vy jste už měli nahlášenou dovolenou na jindy a například zaplacený zájezd v jiném termínu, opět by vám zaměstnavatel musel nahradit náklady na jeho zrušení.

Málokdo ví, že podle zákoníku práce by si měl zaměstnanec dovolenou vyčerpat zpravidla v celku. Pokud se to nepovede a dovolenou čerpá po částech - což platí u většiny zaměstnanců - musí aspoň jedna část činit dva týdny najednou v kuse. Od toho lze upustit jen po dohodě se zaměstnancem.

Zaměstnavatel vám nesmí přikázat čerpat dovolenou například v době vaší pracovní neschopnosti nebo když jste na mateřské nebo rodičovské dovolené. A musí vám vyhovět, pokud požádáte o dovolenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské nebo rodičovské dovolené.

Pět týdnů v roce nabízí už kdekdo
Pět týdnů dovolené místo zákonem stanovených čtyř nabízí řada firem. U velkých společností je to už automatické. „Bohužel pro zaměstnavatele a bohudík pro zaměstnance se pátý týden dovolené začíná velmi rozšiřovat,“ potvrzuje ředitelka personálně-poradenské společnosti Touchdown Barbora Tomšovská. Menší společnosti se podle jejích slov musí tomuto trendu přizpůsobovat, aby byly konkurenceschopné a dokázaly být atraktivním, zajímavým zaměstnavatelem.

Týden dovolené navíc se pak většinou kombinuje s dalšími výhodami - benefity firem. „Například u nás jsme to vyřešili tak, že zaměstnanci dostanou týden dovolené navíc po dvou odpracovaných letech,“ uzavírá Tomšovská.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...