Pokud způsobíte na půjčené věci škodu, budete muset prokázat, že jste věc užívali způsobem přiměřeným její povaze. Ilustrační snímek

Pokud způsobíte na půjčené věci škodu, budete muset prokázat, že jste věc užívali způsobem přiměřeným její povaze. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výprosa, výpůjčka, zápůjčka. Víte, co tyto nové pojmy znamenají?

  • 52
Půjčili jste si od známého stan nebo od souseda zahradní nářadí? Podle nového občanského zákoníku půjde o tak zvanou výprosu. Od ledna začnou platit i další nové pojmy, které je užitečné si osvojit a vědět, jaký je v nich rozdíl.

Co znamená Výprosa

Výprosa vzniká zcela neformálně a spočívá v bezplatném půjčení věci k užívání, aniž by se ujednalo, na jak dlouho a k jakému účelu. Jde například o situaci, kdy si od souseda půjčíte krumpáč, lopatu, stan či jinou věc. Vlastník věci může věc kdykoli požadovat zpátky a druhá strana mu ji musí ihned vrátit. V tom je rozdíl výprosy od výpůjčky, a proto je postavení výprosníka slabší než postavení výpůjčitele.

Nový občanský zákoník

Jak zasáhne do běžného života? Čtěte zde

Proč se tak běžné neformální situace vůbec upravují, když to dosud nebylo potřeba? Jde o časté situace, proto je potřeba stanovit, co se stane, když se věc například poškodí nebo ztratí. Úprava v zákoně lidi při jejich počínání nijak neomezuje, naopak jim v případě obtíží pomůže situaci lépe vyřešit. Pokud způsobíte na půjčené věci škodu, budete muset prokázat, že jste ji užívali způsobem přiměřeným její povaze. Když se vám to nepodaří, zaplatíte škodu. V případě, že bez souhlasu majitele dovolíte někomu jinému, aby věc užíval, nahradíte případnou škodu vy.

Co znamená Výpůjčka

Spolehlivé půjčky

Dohlédneme na správné nastavení bez skrytých poplatků.

 Naopak v případě výpůjčky bude předmětem smlouvy individuálně určená věc, třeba obraz, kterou bude moct druhá strana bezplatně užívat po sjednanou dobu a ke sjednanému účelu. Náklady obvyklého užívání ponese ten, kdo si věc vypůjčil.

Co znamená Zápůjčka

Pokud si budete chtít v příštím roce koupit třeba auto, ale nebudete na něj mít, vezmete si namísto půjčky zápůjčku. Nový zákoník se vrací k označení, které znaly předchozí nesocialistické zákoníky. Podstata zápůjčky se však od současné půjčky příliš lišit nebude. Smlouva o zápůjčce vznikne, když bude nějaké množství zastupitelné věci poskytnuto jinému s tím, že po určité době bude povinen totéž množství věci stejného druhu vrátit. Typicky se bude jednat o peníze, ale může jít i o jiné věci, u kterých je rozhodující počet, míra nebo váha (například různé suroviny nebo plodiny), a nikoli její jedinečnost. Smlouva o zápůjčce může být úplatná i bezplatná a nevyžaduje písemnou formu.

S přispěním právníků Dany Prudíkové a Františka Korbela, kteří se na tvorbě nového občanského zákoníku podíleli.