Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Období nejlevnějších hypoték je pryč, nyní jsou drahé jako před čtyřmi roky

aktualizováno 
Úrokové sazby hypotečních úvěrů nyní vzrostly tak rychle, že se za poslední čtyři měsíce stačily vrátit na úroveň, které dosahovaly naposledy před čtyřmi roky. Pro nové zájemce o hypotéku a pro dlužníky, kterým končí doba fixace, to znamená zvýšení splátek.
Pokud dlužník přecení své možnosti, může mít při nárůstu úrokových sazeb s hypotékou problémy

Pokud dlužník přecení své možnosti, může mít při nárůstu úrokových sazeb s hypotékou problémy

Úrokové sazby hypoték jsou nejvyšší za poslední více než čtyři roky

Úrokové sazby hypotečních úvěrů překonaly v září další rekord. Výše FINCENTRUM HYPOINDEXU, který vyjadřuje průměrnou úrokovou sazbu nově poskytnutých hypoték, se poprvé po několika letech přehoupla přes hranici pěti procent. Vyšší průměrné úrokové sazby jsme zaznamenali naposledy v květnu roku 2003.

Větší graf

Sazby rostou v poslední době velmi rychle

Ve výše uvedeném grafu je názorně vidět, k jak rychlému nárůstu úrokových sazeb došlo během posledních čtyř měsíců. V září sice byla meziměsíční změna již o něco méně výrazná než v červenci a srpnu, přesto však stále činila celých 0,17 procentního bodu.

Hypotéky tak reagují na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. ČNB zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu letos poprvé s platností od června, a to o čtvrt procentního bodu. To samé pak zopakovala i v červenci a v srpnu, v září byly sazby ponechány beze změny. Aktuální dvoutýdenní repo sazba tak nyní dosahuje hodnoty 3,25 %, vyšší byla naposledy v roce 2002.

Jak se zvýšení sazeb projeví na výši splátky úvěru

Aktuální hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU 5,10 % je oproti počátku letošního roku vyšší o 0,73 procentního bodu, v porovnání s  minimem z března je rozdíl celých 0,90 procentního bodu. Z pohledu dlužníků a zájemců o hypotéku to znamená následující. Pokud si někdo vzal úvěr s dvacetiletou dobou splatnosti o objemu 1 750 000 korun (což je průměrná výše nových hypoték) v březnu, pak při tehdejší průměrné úrokové sazbě 4,20 % nyní splácí 10 790 korun měsíčně. Při aktuální úrokové sazbě 5,10 % je splátka o 856 korun vyšší.

Historicky nejnižší úrokové sazby hypotečních úvěrů banky klientům nabízely v  roce 2005. Konkrétně v červenci 2005 klesla průměrná sazba až na 3,62 %, což by u výše uvedené hypotéky 1 750 000 korun s dvacetiletou splatností znamenalo měsíční splátku 10 258 korun. To je o téměř 1 400 korun méně než při aktuální sazbě 5,10 %.

Jak se měnila výše splátek hypoték v souvislosti s vývojem úrokových sazeb v letech 2005 až 2007 znázorňuje následující graf. Je zde příklad milionového úvěru s dobou splatnosti dvacet let.

Noví klienti si sjednávají stále vyšší úvěry

Ani růst úrokových sazeb z poslední doby, který se na splátce hypotéky projevuje zvýšením o částky v řádu stokorun, se nijak neodrazil na průměrné výši hypoték, kterou si nyní noví klienti sjednávají. Ta se postupně neustále zvyšuje, v posledních měsících již přesahuje 1,7 milionu korun. V září byla i přes rekordní úrokové sazby druhá nejvyšší v historii.

Důvodů je několik, mezi nejdůležitější patří neustálý růst cen nemovitostí. To nutí zájemce o pořízení bydlení půjčovat si stále vyšší částky. Navíc během posledního roku vzrostly ceny nemovitostí velmi výrazně, v mnoha městech o dvacet až třicet procent, v některých  oblastech s levnými nemovitostmi i o více než čtyřicet procent. Dalším důvodem je vstřícný přístup bank, které se někdy až přespříliš snaží získat klienta a poskytnou mu i takový úvěr, s jehož splácením může mít v budoucnu problémy. Příznivě na trh s hypotékami působí i růst reálných mezd a rekordně nízká míra nezaměstnanosti, které obecně zvyšují životní úroveň a ochotu zadlužovat se. Přesto však bylo pro banky září z pohledu nových hypotečních obchodů poněkud neúspěšné.

Počet a objem nově sjednaných hypotečních úvěrů se v září snížil

Od února poprvé celkový objem hypoték, sjednaných bankami, které nám poskytují svá data, nepřesáhl 10 miliard korun. Pokud jde o počty nových hypotečních úvěrů, všechny banky zaznamenaly oproti srpnu menší či větší propad. Nyní se ukáže, zda zvýšení úrokových sazeb skutečně nějak výrazněji sníží poptávku po hypotečních úvěrech, nebo zda jde pouze o dočasný výkyv. Ten může být způsoben například sezónností zájmu o hypotéky během roku nebo může jít o dozvuk velmi úspěšných předchozích měsíců, kdy se hypotečních úvěrů sjednalo rekordní množství a ti, kdo uvažovali o hypotéce, si ji vzali již na jaře (nejvíce jich bylo poskytnuto v květnu a červnu).

Souhrn za září 2007 (údaje platí pro fyzické osoby)

Doba fixace
úrokové sazby:

všechny fixace dohromady 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

5,10 %

4,88 %

5,29 %

Změna oproti minulému měsíci
(b. p.)*
 + 17*  + 19  + 12
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1749 1924 1603
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6656 6533 6760
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7961 7845 8058
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 67 % 75 % 65 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 21 % 17 % 21 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 12 % 8 % 14 %

Zdroj: Fincentrum
*17 bazických bodů = 0,17 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXU

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky zdražují, sazby překonaly dvě procenta

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračují v pozvolném růstu. Průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.