Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oblibě hypoték nebrání ani vyšší sazby

aktualizováno 
Přestože nejnižší sazby hypotečních úvěrů jsou již dávno pryč, zájem o hypotéky neupadá a naopak výrazně roste. Lidé se nezdráhají zadlužovat, tak jak tomu bylo kdysi, a nebojí se ani půjčovat si čím dál vyšší částky. Investic do pořízení vlastního bydlení tak neustále přibývá.
Vila na Hanspaulce

Vila na Hanspaulce - Tato vila prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Majitelé žádali garáž, na kterou bylo málo místa, proto je integrována do oplocení. | foto: Tomáš Balej

Ani vyšší úrokové sazby nijak nesnižují zájem o nové hypoteční úvěry. V červenci až říjnu loňského roku hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU setrvávala pod hranicí 3,70 %. Nyní je o 0,44 procentního bodu vyšší než v červenci, kdy dosáhla svého historického minima, a přesto se poskytuje nových hypoték mnohem více než tehdy. Po menší dubnové přestávce se počet i objem nových hypoték znovu výrazně zvýšil. Pokud jde o počet úvěrů, bylo v květnu dosaženo druhého historicky nejúspěšnějšího výsledku. Více hypoték se prodalo pouze v listopadu loňského roku.

Vývoj FINCENTRUM HYPOINDEXU, který zachycuje vývoj průměrných úrokových sazeb nově poskytovaných hypotečních úvěrů v čase, znázorňuje následující graf.

Větší graf

Obliba krátkých fixací roste

Snaha bank motivovat klienty prostřednictvím nízkých úrokových sazeb se zdá být úspěšná. Podíl hypotečních úvěrů s úrokovou sazbou zafixovanou na jeden rok se výrazně zvyšuje. Zatímco například ještě loni v prosinci bylo z celkového počtu poskytnutých hypoték pouze 22 % sjednáno s roční fixací, v posledních dvou měsících tvořily tyto úvěry již celou třetinu. Naopak podíl tradiční pětileté fixace se o něco snížil.

Zda a jak dlouho bude tento trend pokračovat, bude záviset především na očekávaném vývoji úrokových sazeb. Pokud zesílí hrozba jejich zvýšení, budou se zájemci o hypotéku jistit volbou delší doby fixace. Záleží také na tom, jak moc se budou banky snažit získat nové klienty pomocí velmi nízkých krátkodobých sazeb. Zda bude sazba natolik lákává, že bude stát za to vzít na sebe nějaké to riziko.

Délka fixace úrokové sazby ovlivňuje výši hypotečního úvěru. Jak je vidět z níže uvedené tabulky, nižší úrokové sazby spojené s krátkou dobou fixace motivují k čerpání vyššího úvěru. Zde konkrétně rozdíl mezi průměrnou výší hypotéky s roční a s pětiletou fixací činí téměř 400 tisíc korun. Naopak pokud jde o účel použití úvěru, zde fixace úrokové sazby nemá vliv.  

Roste také průměrná výše hypoték

Výše částky, kterou si klienti od bank půjčují, se v čase postupně zvyšuje. V grafu č. 2 (viz link níže) je vidět vývoj průměrné výše nového hypotečního úvěru od ledna roku 2003. Jde o zprůměrované údaje o všech poskytnutých úvěrech bez ohledu na délku doby fixace. To zde není na závadu, jelikož jde především o zachycení časového vývoje. A ten je zcela zřejmý. V lednu 2003 se průměrná výše sjednávané hypotéky pohybovala kolem 1,1 milionu korun, což bylo o celých 350 tisíc korun méně v současnosti. Přesně před rokem poprvé překročila hranici 1,4 mil. korun a od té doby pod ni již neklesla.

Graf 2: průměrná výše hypotečních úvěrů poskytnutých od ledna 2003 

Výsledky dosažené v květnu shrnuje následující tabulka:

 

Souhrn za květen 2006 (platí pro fyzické osoby)

Doba fixace úrokové sazby: všechny fixace dohromady 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

4,06 % 3,60 % 4,47 %
 Změna oproti minulému měsíci (b.p.)*  + 4*  + 3  + 2
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 446 1 655 1 257
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 089 5 849 6 309
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 425 7 196 7 633
Účelovost úvěrů:
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 66 % 66 % 65%
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 27% 26 % 26%
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 7 % 8 % 9 %

Zdroj: Fincentrum

*4 bazické body = 0,04 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

Jaký způsob financování bydlení byste zvolili? Máte nějakou praktickou zkušenost s hypotečním úvěrem?

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky zdražují, sazby překonaly dvě procenta

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračují v pozvolném růstu. Průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.