Ochranné rukavice a oděv nejsou všechno

Část českých zaměstnanců se domnívá, že zaměstnavatel učinil k ochraně jejich zdraví dost, když jim k práci poskytl potřebné pracovní rukavice a oděv. Jenže se mohou mýlit. Poskytování osobních ochranných prostředků (OOP) upravují pravidla daná zákonem. A zaměstnavatel je povinen s těmito pravidly zaměstnance seznámit, což se však v praxi v mnohých případech nestává.

Pracovníci pak neznají své povinnosti ani práva, nemají potřebné informace pro výkon práce či použití ochranných prostředků. Když už obdrží kvalitní a vhodné prostředky pro svoji ochranu, neumějí je často správně použít a jejich ochrana je nedostatečná. Povinnost zaměstnavatele poskytovat osobní ochranné prostředky je uložena v zákoníku práce (ZP). Pokud zaměstnavatel nemůže rizika úrazu odstranit nebo dostatečně omezit, je povinen poskytnout vhodné OOP.
Ty musí účinně chránit před riziky a odpovídat požadavkům nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na osobní ochranné prostředky.

Požadavky ZP jsou podrobně upraveny v nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků. Pro praktické splnění všech požadavků je nezbytně nutné, aby zaměstnavatel vyhodnotil rizika a zpracoval vlastní seznam osobních ochranných prostředků, včetně upřesnění pravidel pro jejich poskytování.
V něm vyhodnotí, kterému zaměstnanci jaké osobní ochranné prostředky přidělí, určí odpovědnost, kontrolu a podmínky používání a další potřebná pravidla. Samotný dokument však ještě nemusí být zárukou, že zaměstnavatel nakoupí vhodné OOP. Náklady spojené s pořízením a udržováním prostředků hradí zaměstnavatel, ne zaměstnanec. Jejich poskytování nesmí zaměstnavatel nahrazovat finančním plněním.