Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ochraňte si zapůjčený majetek, neriskujte!

Právě letní měsíce přinášejí zvýšený zájem o půjčení movitých věcí. Nemusí jít vždy o smluvní vztah s profesionálním pronajímatelem, avšak čas od času si půjčují věci známí nebo příbuzní. Nezřídka se po určitý čas vzdáváme movitých věcí vysokých hodnot, a tudíž není na škodu smluvní zajištění takového vztahu, popřípadě i přiměřená úplata. Jak tedy zajistit, že půjčená věc se po dohodnuté době vrátí zpět do rukou majitele?

pistole, zbraň, střelba | foto: Profimedia.cz

Každému z nás se zcela určitě již stala situace, že za ním přišel známý nebo kamarád známého s prosbou o zapůjčení nějaké movité věci. Je obvyklé, že věcí menší hodnoty se bez problémů vzdáme bez jakéhokoli smluvního zajištění a bez nároku na úplatu. Na druhé straně půjčujeme-li někomu věc v řádech desetitisíců, pak už nás zcela oprávněně začnou napadat krizové varianty a snažíme se celý vztah podložit odpovídajícím smluvním vztahem a v některých případech jej doplnit ještě o adekvátní úplatu.

Smlouva o výpůjčce vs. nájemní smlouva

Samozřejmě nic nám nebrání půjčit někomu věc zadarmo a bez jakékoli smlouvy (často se to tímto způsobem v praxi provádí), avšak tato varianta má spoustu rizik. Rozhodneme-li se předmětnou věc skutečně někomu půjčit, pak bychom si před vlastním vypracováním smlouvy měli vyjasnit, zda půjde o bezúplatnou nebo úplatnou záležitost. Na každou z těchto variant totiž existuje jiný smluvní typ.

NENECHTE SI UJÍT
broker
Investoři hýří optimismem
Akciové trhy pokračují v růstu z předešlého týdne a zejména v USA se zdá, že tento optimismus jen tak něco nezkazí. Kolik vydělávají fondy?
Ochrana (c) profimedia.cz/corbis
Pro úspěch musíte něco obětovat
Michal Fábera je předsedou představenstva a generálním ředitelem bezpečnostní společnosti Group 4 Falck. Co radí pro dobrou kariéru?
Víno, vinotéka
Rosé: Víno pro letní pohodu
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou?

Většina lidí by automaticky sepsala nájemní smlouvu a buď by tam sjednala nájemné v konkrétní výši nebo nulové (v závislosti na svém uvážení). Varianta nulového nájemného v nájemní smlouvě ovšem být nemůže, neboť by taková doložka vedla k neplatnosti právního úkonu (odporuje povaze občanského zákoníku). Chceme-li tedy někomu něco půjčit bezúplatně, pak musíme sáhnout po smlouvě o výpůjčce. Tento smluvní typ je taktéž upraven v občanském zákoníku (konkrétně v paragrafech 659 až 662). Hlavním rozdílem mezi těmito smluvními typy je fakt, že smlouva o výpůjčce není sjednána za úplatu.

Existuje samozřejmě spousta dalších drobných rozdílů mezi těmito smlouvami, avšak asi nemá smysl je nijak víc rozvádět. Obecný smysl těchto vztahů spočívá v dočasném umožnění  užívat sjednanou věc smluvním partnerem a po ve smlouvě stanovené době ji vrátit zpět v nepoškozeném stavu (buď úplatně nebo bezúplatně v závislosti na smluvním typu).

Majitel půjčené věci by měl v určitých případech myslet také na zajištění

Při půjčení věci větší hodnoty vstupuje do hry i aspekt zajištění smluvního vztahu. Asi nejobvyklejším řešením je složení kauce u majitele při zahájení smluvního vztahu (předání předmětné věci). Kauce by měla sloužit zejména jako zajišťovací prostředek v případě, že by předmět nájemní smlouvy zanikl nebo byl poškozen.

Jak výhodné je spořit v pojišťovně?
Více ZDE.

Zdá se mi i logické, že kupříkladu majitel sportovní plachetnice bude po nájemci požadovat složení kauce podstatně vyšší hodnoty než činí vlastní nájemné. Samozřejmě zde existuje velké riziko, že u takových předmětů dojde k poškození nebo dokonce zničení předmětu nájmu. Při ukončení nájemního vztahu a předání předmětu zpět majiteli se zpravidla od této kauce odečte dohodnuté nájemné a rozdílová částka se vrací nájemci. Kromě tohoto nástroje existuje spousta jiných prostředků, jak obdobným způsobem ochránit svůj majetek. Na druhou stranu je třeba zmínit, že zejména u půjček příležitostného charakteru mezi fyzickými osobami je kauce obvyklým způsobem zajištění.

Příjmy z příležitostného pronájmu movitých věcí jsou osvobozeny do dvaceti tisíc ročně

Nyní se dostáváme do roviny, jak zdaňovat příjmy z pronájmu. Nejprve si musíme uvědomit, zda půjčujeme věci pouze příležitostně anebo jde o činnost pravidelně se opakující nebo-li soustavnou. Obecně platí, že půjčujeme-li věci za úplatu jednou nebo dvakrát ročně, tak jde o činnost příležitostnou. V případě, že najdeme v této činnosti častější zalíbení, tak bychom si měli uvědomit, že se naše činnost dostává spíše do roviny soustavné činnosti a měli bychom uvažovat o získání volné živnosti „pronájem a půjčování věcí movitých“. Pokud bychom to v takovém případě totiž neučinili, pak se dostáváme do rozporu se zákonem.

V případě, že jde skutečně pouze o příjmy příležitostného charakteru, tak příjmy z pronájmu movitých věcí spadají do kategorie paragrafu 10 Zákona o daních z příjmů (Ostatní příjmy). Zde platí základní pravidlo, že pokud úhrn ostatních příjmů nepřesáhne za zdaňovací období částku dvaceti tisíc korun, jedná se o příjmy osvobozené.

Exekutorský zápis? Nůž na krku i druhá šance. Více ZDE.

Máme-li tedy kupříkladu poplatníka s příjmy pouze z jediného pracovněprávního vztahu a během roku 2005 inkasoval od známého částku patnáct tisíc korun za zapůjčení obytného přívěsu, pak tento příjem (za předpokladu, že nemá žádné další ostatní příjmy) nebude vůbec zdaňovat.

Na živnostenský list – pak je to podnikání se vším všudy

Pokud by poplatník pronajímal movité věci soustavně, pak by byl povinen si zažádat o příslušné živnostenské oprávnění a jeho příjmy by byly zdaňovány v rámci paragrafu 7 (podnikatelská nebo jiná samostatná výdělečná činnost). Samozřejmě by to pro něj znamenalo, že by následně pronajímané věci pořizoval do obchodního majetku a mohl by je odpisovat.

Obecně lze doporučit existenci smluvního vztahu, pokud se rozhodneme půjčit nějakou věc větší hodnoty. Smluvní vztah (nájemní smlouva či smlouva o výpůjčce) má významnou preventivní funkci a výrazně snižuje riziko zničení, poškození či dokonce odmítnutí vrátit konkrétní věc.

Půjčujete věci zadarmo a bez smlouvy? Napálil vás někdo a odmítl vám půjčenou věc vrátit? Těšíme se na vaše zkušenosti s touto problematikou.

 

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...