Očkování zaměstnanců

Vedení naší firmy chce zakoupit očkovací látky proti chřipce pro své zaměstnance. Zároveň na ně vyvíjí nátlak, že tomu, kdo se nenechá očkovat a pak onemocní, bude krácena pohyblivá složka mzdy. Je tohle legální?

M. Tomšák, Plzeň

K absolvování očkování proti chřipce nemůže zaměstnavatel své zaměstnance nijak nutit, ani s ním spojovat nějaké pracovněprávní následky. Zaměstnanci, který se nenechá takto očkovat, nemůže být proto ani snížena jeho mzda. Na druhou stranu pohyblivá složka mzdy je její částí, která je vázaná na rozhodnutí zaměstnavatele. Měla by být však poskytována podle jeho hospodářských možností, pouze v závislosti na plnění pracovních úkolů, dle množství a kvality odvedené práce. Snížení výše pohyblivé mzdy by mělo být odrazem pracovních výsledků zaměstnance, nikoli tedy nesplněním pokynu, který nesouvisí s výkonem práce a s nímž nemůže zaměstnavatel spojovat žádné pracovněprávní následky.

Pokud umožní svým zaměstnancům očkování proti chřipce, je to jistě projevem jeho péče o pracovníky, která by měla vytvořit vhodné podmínky pro výkon práce. Takováto plnění ze strany zaměstnavatele mohou být však pouze nabídkou pro zaměstnance a bude záležet opravdu jen na jejich rozhodnutí, zda ji využijí. Zaměstnavatel může zaměstnanci ukládat pouze pracovní úkoly, které vyplývají z pracovněprávního vztahu a jsou dány právními předpisy. Jiné povinnosti nelze zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce ukládat. Způsob prevence před onemocněním je svobodným právem zaměstnance.