Začátečníci by měli využít full service služeb brokera.

Začátečníci by měli využít full service služeb brokera.

Od brokera se můžete naučit spoustu triků

  • 4
Než začnete obchodovat s komoditami, musíte si najít brokera - Pokud chceme nakoupit či prodat futures kontrakty, můžeme takto učinit pouze a jen skrze brokera. Pouze broker je ten, kdo má oprávnění pro nás nakupovat a prodávat komodity, akcie (ale i opce, dluhopisy, apod.).

Samozřejmě, za tuto službu si účtuje i patřičný poplatek neboli brokerskou komisi (tzv. commission nebo také fee). Tato komise se pak účtuje většinou za kompletně provedený obchod (tzn. vstup do pozice i výstup z pozice) neboli také round turn (RT). Někteří brokeři účtují na dvě části – polovinu RT komise již při vstupu do trhu, druhou polovinu pak při výstupu z trhu.

V praxi celý proces tedy vypadá asi následovně:
Jste rozhodnuti začít obchodovat s komoditami či akciemi, proto první co musíte udělat, je najít si brokera, který pro vás bude komoditní futures kontrakty či akcie nakupovat (a prodávat). Broker je pak váš prostředník, kterému sdělujete veškeré požadavky ve formě tzv. příkazů (neboli orders). Pokud tedy chcete např. nakoupit komoditu XY za cenu 100, zatelefonujete či napíšete brokerovi příkaz zhruba následujícího znění: BUY (nakoupit) 1 kontrakt komodity XY za cenu 100

  • Spolu s nákupním příkazem byste měli zadat i pozici vašeho stop-lossu:
    SL (stop-loss) 100 USD od exekuovaného vstupu.
  • A případně i vaši výstupní cenu (tzv. profit target):
    PT (profit target) 1 500 USD od exekuovaného vstupu.

Samozřejmě, pokud jste s brokerem předem domluveni, můžete mu dávat dopředu i příkazy, jak a kdy posouvat stop-loss apod. Všechno je možné s brokerem domluvit a prakticky neexistují žádné hranice v tom, co by pro vás broker mohl a měl dělat, či nedělat.

Když broker obdrží váš příkaz, postará se o jeho co nejpřesnější a nejrychlejší plnění (fill), a to skrze svého člověka přímo na obchodním parketu (tzv. local). Jakmile váš broker obdrží od svého local potvrzení o plnění (tj. potvrzení, že byl váš komoditní kontrakt nakoupen či prodán), okamžitě toto potvrzení (confirmation) odešle zpět vám. Během krátké doby byste tedy u každého dobrého brokera měli zpět obdržet následující zprávu: KOMODITA XY NAKOUPENA ZA CENU 100.

Jak vidíte, nic složitého – po pár obchodech se pro vás může stát komunikace s vaším brokerem tak snadnou jako komunikace s vaším sousedem, pokud máte svého souseda rádi.

Různé druhy služeb
Brokerské služby se obecně dělí na 3 druhy. Každý druh služby zahrnuje jiný servis a každý druh služby má zcela odlišnou výši brokerské komise.

1. Full service (nebo také FS)
Jedná se o službu, při které kromě toho, že pro vás broker nakupuje a prodává komodity či akcie a plní tak vaše nákupní a prodejní příkazy, máte též nárok na veškeré konzultace, rady, tipy, doporučení apod. (pestrost FS služeb se u různých brokerských domů výrazně liší).

Právě FS brokerské služby by měli začátečníci vyhledávat. Dobrý FS broker vás může naučit spoustě nových věcí, pomoci vám v začátcích apod. FS služby mohou být sice výrazně dražší (oproti discount či on-line službám), ale je třeba si uvědomit, že jako začátečník se bez někoho, kdo na vás bude alespoň trochu dohlížet, neobejdete. FS broker vás též naučí, jak správně podávat příkazy, a dopodrobna vás seznámí se všemi možnými druhy příkazů.

2. Discount service
Jak již slovo discount (zlevněný) napovídá, jedná se sice o služby levnější, ale také v rámci takových služeb již nedostanete prakticky nic navíc. V rámci discountu už budete pouze a jen zadávat svému brokerovi po telefonu či e-mailu konkrétní, správně formulované příkazy k nákupu a prodeji a žádné poradenství a informace již očekávat nemůžete.

Obchodníci využívající discount servis musí již perfektně ovládat zadávání příkazů – vaše příkazy už za vás nikdo kontrolovat nebude, natožpak opravovat.

3. On-line service
Jedná se o nejlevnější způsob obchodování, při kterém již s brokerem nepřicházíte vůbec do kontaktu. Veškeré příkazy se totiž zadávají elektronicky přes počítač (skrze tzv. on-line obchodní platformu). K on-line nakupování a prodávání komodit a akcií vám tudíž stačí pouze počítač a připojení na internet (+ platforma, kterou dostanete zdarma od brokerského domu, u kterého si účet otevřete).

Za on-line servis zaplatíte i několikanásobně nižší částku než za FS servis, ale též vám již nikdo nedá jedinou radu. Pro nováčky on-line obchodování důrazně nedoporučujeme, sami z vlastní počáteční zkušenosti totiž víme, jak snadné je "překliknout se“, zadat špatné číslo či příkaz (který po vás již nikdo nekontroluje), a tak nakonec nakoupit či prodat něco, co jste původně vůbec nechtěli.

Nespornou výhodou on-line obchodování je skutečnost, že příkazy jdou většinou z vašeho počítače přímo na obchodní parket, takže je nákup a prodej komodit a akcií touto cestou opět o něco rychlejší.

Samozřejmě zdaleka ne všechny brokerské domy nabízejí všechny 3 druhy servisu, a ty, které ano, mohou mít každý z těchto druhů služeb zcela jinak pojmenovaný – i když základní princip vždy zůstává víceméně stejný.

Úryvek je z knihy
"Obchodování na komoditních trzích"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz