Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od počátku ledna platí nová úprava mzdových tarifů a minimálních mezd

  15:55aktualizováno  15:55
- Prvního ledna 2000 došlo k nové úpravě mzdových tarifů. Vzrostl jejich počet a také minimální mzda, která k nim přísluší.
V předchozím období byl minimální počet tarifních stupňů a mzdových tarifů omezen na tři, a to proto, aby zaměstnavatelé v podnikatelské sféře měli prostor pro pružnější odměňování zaměstnanců.
Tento stav se však neosvědčil, protože mnozí podnikatelé tohoto uvolnění nevyužili k pružnějšímu odměňování svých pracovníků, ale ke snížení výše oficiálně vyplácené mzdy, a tím i ke zkracování odvodů daně a pojištění. Proto bylo nutné vrátit se k původnímu počtu dvanácti tarifních stupňů, k nimž jsou stanoveny i minimální mzdové tarify vycházející z 42,5 hod. týdenní pracovní doby. Jim ostatně odpovídají i vzorové katalogy prací, které byly vydány v gesci českého ministerstva práce a sociálních věcí pro zatřídění jednotlivých pracovních činností.

Co je minimální mzdový tarif ?

Pojem minimální mzdový tarif nevyjadřuje to, co znamenal před uplatněním zákona o mzdě, totiž minimální sazbu, která pak byla doplněna o různé příplatky a pohyblivé složky, z nichž se skládala mzda zaměstnanců. V nynější podobě je třeba chápat tento pojem jako částku, která představuje celkovou hodinovou nebo měsíční mzdu zaměstnance, to znamená mzdu včetně všech jejích složek - příplatků, prémií, odměn spod. Jednotlivé tarifní stupně se vážou k charakteristikám pracovních činností, které jsou členěny do stupňů podle kvalifikovanosti, náročnosti a odpovědnosti spojených s prací. Z toho tedy vyplývá, že se s minimální mzdou porovnává celková částka mzdy, kterou pobírá zaměstnanec za určitou práci. Měsíční mzdové tarify se pak upravují podle skutečného rozsahu týdenní pracovní doby, kterou stanovil zaměstnavatel. Musí odpovídat v jednotlivých stupních částce minimálního tarifu, aby nedošlo k poklesu mzdy zaměstnance při kratší týdenní pracovní době. Uplatnění - počtu tarifních stupňů není závazné pro zaměstnavatele, který vydal vlastní mzdové směrnice. Ten může ponechat v platnosti vlastní mzdový systém, pokud respektuje dodržení minimálních mzdových tarifů v souladu s vykonávanými pracovními činnostmi. Zaměstnavatelé tedy mají možnost použít vlastní systém s nižším počtem tarifních stupňů nebo v malých podnicích i bez tarifních stupňů, ale tak, aby celková mzda zaměstnance byla nejméně ve výši minimální mzdy stanovené pro určitý druh prací v určitém tarifním stupni. Tato zásada by neměla působit problémy zaměstanavatelům, protože současná mzdová hladina v našich podnicích je podstatně vyšší, než činí výše mzdových tarifů. V podnicích, kde odborový orgán sjednal se zaměstnavatelem kolektivní smlouvu, by měla být pravidla pro odměňování zaměstnanců upravena v ní.

Zvýšení mzdového zvýhodnění

Se zvýšením minimální mzdy se také zvyšuje minimální sazba mzdového zvýhodnění za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí z 4,30 Kč za hodinu práce v tomto prostředí na 4,80 Kč. Podobně vzrostlo také mzdové zvýhodnění za práci v noci, která trvá nejméně 2 hodiny, na 4,80 Kč. Zaměstnavatel má možnost vnitřním předpisem upravit nebo v kolektivní smlouvě sjednat sazbu vyšší. Zejména by bylo vhodné, kdyby mzdové zvýhodnění za práce ve zdraví škodlivém prostředí odstupňovali zaměstnavatelé podle míry škodlivosti prostředí, v němž zaměstnanec pracuje.
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Alex Craffonara
Byl u nás Murdoch či princ Albert, říká šéf luxusní horské restaurace

V nadmořské výšce dvou tisíc metrů servírují mořské plody, zvou ty nejznámější DJ a zdejší večírky jsou vyhlášené tak, že sem jezdí celebrity z celého světa....  celý článek

Ilustrační snímek
Nikdy dříve se nám nežilo lépe, vzkazují čeští milionáři

Nahlédnout do života bohatých Čechů, kteří mají na svých kontech miliony, není snadné. Už po několik let se o to snaží unikátní průzkumy bank. Přímým...  celý článek

Ilustrační snímek
Trend: trh práce se mění, teď si lidé vybírají firmy. Co je láká?

Rekordně nízká nezaměstnanost v České republice má i odvrácenou tvář. Na trhu práce prakticky nejsou „volní“ lidé. Získat a především si pak talentované...  celý článek

Dumrealit.cz/Development
Obchodník - realitní specialista

Dumrealit.cz/Development
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.