Platit musíte, i když teplo neodebíráte

Platit musíte, i když teplo neodebíráte

Odpojili jste se od ústředního topení? Platit ale budete i nadále

  • 1
Prostory v přízemí nájemního domu jste se rozhodli odpojit od ústředního vytápění a vytápět plynovými kamny. I nadále budete platit poměrnou částku základní složky za vytápění vypočtenou dle vyhlášky.

Dlužili jsme dodavateli služby pro nájemní bytový dům a on uplatnil úrok z prodlení, který neodpovídá sazbám nařízení vlády č. 142/1994 Sb. Došlo k nějaké změně?

V souladu s pravidly definovanými ve směrnici Parlamentu a Rady EU č. 2000/35 k potírání prodlení s placením v obchodním styku byla v České republice přijata novela nařízení vlády č. 142/1994 Sb., a to nařízením vlády č. 163/2005 Sb. ze dne 23. března 2005. Tato novela přinesla řadu změn ve způsobu výpočtu úroků z prodlení. První změnou je způsob výpočtu výše úroků z prodlení a druhou zásadní změnou je komplexní změna ve způsobu výpočtu celkové výše úroků z prodlení.

Výše úroku z prodlení je nyní vázána na REPO sazbu České národní banky a nikoli na diskontní sazbu. Výše REPO sazby je s ostatními měnově-politickými nástroji zveřejňována ČNB. Vlastní REPO sazba je odvozena od diskontní sazby a to tak, že REPO sazba se rovná diskontní sazbě zvýšené o jeden procentní bod. Změnou diskontní sazby se mění současně i REPO sazba. Výše úroků z prodlení odpovídá ročně výši REPO sazby zvýšené o sedm procentních bodů. V každém kalendářním pololetí, v němž trvá prodlení dlužníka, je výše úroků stanovena od REPO sazby ČNB platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. Proti minulosti nebude úrok z prodlení pro celé období dluhu konstantní, ale může docházet ke změnám až dvakrát ročně v závislosti na změnách vyhlášených ČNB.

V příloze odborného časopisu jsem se dočetla, že se mění úroky z prodlení při neplacení nájemného z bytu podle nového nařízení vlády. Domnívám se, že jde o chybnou informaci, protože u nájemného jde o poplatky z prodlení. Mám pravdu?

Vaše domněnka je správná. Novela nařízení vlády č. 163/2005 Sb. nově definuje výši úroků z prodlení, netýká se však poplatků z prodlení za neplacení nájemného. Podle nařízení vlády č. 142/1995 Sb. § 2 je výše poplatku z prodlení za každý den prodlení 0,25 % z dlužné částky denně, nejméně však 25 Kč za každý i započatý měsíc prodlení. Tento paragraf novelou nařízení vlády změněn nebyl, tudíž nadále zůstává v platnosti původní právní úprava poplatku z prodlení při opožděné platbě nájemného a úhrad za plnění poskytovaná s užíváním bytu.

V přízemí našeho domu se nachází prodejna, která byla původně připojena k rozvodům dálkového topení – zdroji, který vytápí byty v domě. Od systému se odpojila a vytápění řeší plynovým topením. Budou se náklady na dálkové topení účtovat i prodejně? Lze uznat argument, že prodejna má svůj zdroj tepla a tudíž „nekrade“ teplo z prostorů dálkově vytápěných? Pokud tomu tak není, můžete uvést příklad výpočtu – plocha prodejny je asi 100 m2 a sousedí s vytápěnými byty jednou stěnou (stropem).

Podle § 6 odst. 2 vyhl. č. 372/2001 Sb. (dále jen vyhláška) na byty a nebytové prostory odpojené od vnitřního rozvodu ústředního vytápění (ÚT) rozúčtovává vlastník nadále základní složku nákladů na ÚT. Toto ustanovení se týká i uváděné prodejny v přízemí domu a to bez ohledu na skutečnost, že má vlastní plynové vytápění.

Pro výpočet započitatelné podlahové plochy odpojené nebytové místnosti, podle které se určuje podíl základní složky, se odpojený prostor považuje za nevytápěný a použijí se redukční koeficienty podle přílohy č. 1, část A – 2 vyhlášky. Pro případ plochy 100 m2 a jedné sousedící stěny s ústředně vytápěnými prostory, je redukční součinitel 0,1, takže započitatelná plocha odpojeného prostoru bude 100 x 0,1 = 10 m2. Základní složka, kterou bude uživatel prodejny hradit po odpojení, bude činit desetinu základní složky připadající na tento prostor před odpojením od ÚT. Spotřební složku nákladů odpojený uživatel platit nebude.žadatele.

Úryvek z knihy: Rádce nájemníka bytu

1. díl: Nájem bytu je v ČR chráněn zákonem
2. díl: Co by měl vědět každý nájemník 
3. díl: Starý dekret na byt platí i v současnosti 
4. díl: Výše nájemného podléhá vyhlášce
5. díl: Různé nájemní vztahy a co z nich pro vás vyplývá

6. díl: Vaše nájemní smlouva platí i po prodeji domu

7. díl: Škodu způsobenou závadou na domu vám uhradí majitel
8. díl: Pes může být důvod k výpovědi nájmu
9. díl: O klíčích od nájemního bytu rozhoduje pouze nájemník
10. díl: Nárok na přechod nájmu má vnuk až po tříletém soužití 
 11. díl: Vyměnit byt je možné i přes nesouhlas majitele
12. díl: Neplacení nájemného může být drahé
13. díl: Soudní rozhodnutí o vystěhování nesabotujte
14. díl: Na podnájemníka, který neplatí, podejte žalobu
15. díl: Do cizího majetku investujte jen se souhlasem vlastníků
16. díl: Zanedbaný byt může majitel opravit na náklady nájemce
17. díl: Příliš velký nedoplatek za teplo můžete reklamovat
18. díl: Na opravě domu se podílet nemusíte
19. díl: V hlučném bytě můžete žádat slevu z nájmu
20. díl: Neužívání bytu není důvod ke snížení poplatků
21. díl: Převod bytu do osobního vlastnictví není zdarma
22. díl: Nedoplatek za teplo může firma požadovat tři roky zpět
 
  
 
 
 


Úryvek je z knihy
"Rádce nájemníka bytu"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz