Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpovědi RM-Systému na otázky Fincentra

aktualizováno 

Je v tuto chvíli již jasné, jaká bude podoba části nového zákona o podnikání na kapitálovém trhu, ve které se hovoří o mimoburzovním trhu, resp. alternativních obchodních systémech? Případně, v jaké podobě bude návrh postoupen vládě ke schválení?

V posledním, RM-S známému, návrhu novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu je statut mimoburzovního trhu zachován.

Je pravděpodobné, že se po vstupu do EU změní „statut“ RM-Systému jako organizátora mimoburzovního trhu?

Případná změnu statutu RM-S úzce souvisí se zmíněnou novelou zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Považujeme za opodstatněné, aby statut RM-S – regulovaný mimoburzovní trh s cennými papíry byl zachován.


Je existence RM-Systému opodstatněná, v situaci, kdy je 98,9 % obchodů na veřejných trzích provedeno na BCPP? A i srovnání s transakcemi mimo veřejné trhy je pozice RM-Systému nevýrazná (11,4 mld. Kč v SCP x 20,4 mld. Kč v RM-Systému za rok 2002)?

Převažující část obchodu s cennými papíry (dále CP) v ČR tvoří obchody s dluhopisy. Většina těchto obchodů se dojednává mezi obchodníky prostřednictvím telefonu nebo elektronického terminálu Reuters příp. Bloomberg. Dle vzájemných dohod mezi BCCP a obchodníky s cennými papíry se obchody s dluhopisy evidují jako obchody pražské burzy. Důvodem této dohody je především nutnost účetního ocenění CP cenou z organizovaného trhu.

Výše uvedený typ obchodů tvoří převážnou část objemu celkových obchodů a proto je podíl BCCP tak vysoký.

RM-S však považuje za podstatné pro funkčnost kapitálového trhu obchody, kdy  trh skutečně zprostředkovává účastníkům obchodování nalezení protistrany. Z tohoto hlediska není kritérium celkového objemů obchodu tak podstatné jako kritérium celkového počtu realizovaných transakcí, na jejichž základě dochází k tvorbě kurzu CP. Na základě tohoto kritéria je počet uskutečněných obchodů na RM-S srovnatelný s počtem obchodů na pražské burze.

Navíc na pražské burze převládají obchody pouze s několika tituly v systému SPAD, ale na RM-S se realizují obchody s akciemi několika desítek společností. 

Pro funkčnost kapitálového trhu v ČR považujeme přínosnější realizaci stovky obchodů s akciemi několika desítek společností o průměrném objemu 100 tis. Kč v aukci RM-S, než-li jeden obchod v systému SPAD s akcií Erste Bank o objemu 10 mil. Kč.  

Na základě výše uvedených faktů se domníváme, že RM-S má podstatný vliv na funkčnost kapitálového trhu v ČR a jeho funkce je opodstatněná.
 

Bude mít na budoucnost RM-Systému vliv změna vlastníka jeho majitele, PVT, a.s.?

Vlastník PVT deklaroval v kupní smlouvě rozvoj aktivit PVT na kapitálovém trhu. Jedná se o IT provoz  SCP a trhu RM-S.

Je dále podporován rozvoj aplikací RM-Systému?

Rozvoj aplikací RM-S je podporován a vychází z potřeb našich zákazníků a příležitostech RM-S k rozšiřování svých služeb.


Co by se stalo, kdyby RM-Systém přestal být organizátorem mimoburzovního trhu?

V SCP je stále evidováno více než milión majitelů účtů s cennými papíry. Je pravděpodobné, že s případným zánikem mimoburzovního trhu s CP by nemalé části populace v ČR značně snížila resp. by zanikla možnost zpeněžit své cenné papíry.  

RM-S se v posledním roce podařilo úspěšně reagovat na pokles obchodů s CP, který souvisel s povinností vyřadit stovky emisí z obchodování. Pozitivní je fakt, že společnost má vyrovnané hospodaření a za první tři čtvrtletí tohoto roku lze očekávat mírný zisk.


Myslíte si, že je RM-Systém podstatnou složkou kapitálového trhu v ČR? Má RM-Systém pravdu? 


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Exekuce sužují už i střední třídu, je to problém, varují odborníci

Do exekucí se dostávají už i lidé ze střední třídy, kteří si nikdy nemysleli, že se jim něco takového může stát. Ve videorozhovoru na to upozorňují odborníci.  celý článek

Ilustrační snímek
Priority v úsporách: do čeho se vyplatí investovat, abyste ušetřili

Ne vždy platí, že čím víc peněz nalijete do úsporných opatření, tím víc klesne hladina plateb za energie. Někdy vyprázdníte účet až na dno a stejně z toho nic...  celý článek

Ilustrační snímek
Vyznáte se v cestovním připojištění? Otestujte se

K základnímu cestovnímu pojištění si můžete vybrat celou řadu různých připojištění. Proč je dobré si je sjednat a s čím mohou na cestách pomoci, prozradí i náš...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Předpověď počasí: Ke konci prázdnin se ochladí, také bude pršet.
Předpověď počasí: Ke konci prázdnin se ochladí, také bude pršet.

Ani na konci prázdnin meteorologové neočekávají, že by teploty měly významněji růst, spíš naopak. Předpovídají ochlazen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.