Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

On-line rozhovor

Expert radí, jak na daňové přiznání.

Vlastimír Čech
velikost textu:
vydáno 19.2.2009 12:58
Termín pro odevzdání daňového přiznání, které jste si vyplnili sami, se blíží. Daně musíte platit i v případě, když si jen přivyděláváte. Máte-li nějaké nejasnosti ohledně vyplňování daňového přiznání, ptejte se odborníka Vlastimíra Čecha z firmy APOGEO.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 19. února 2009 do 13:50

OTÁZKA: Dobrý den Jsem zaměstnanec a protože si budu podávat daňové přiznání sám, požádal jsem mzdovou účtárnu a vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2008. V tomto potvrzení nesouhlasí řádek 7 se součtem řádků 2, 4 a 6. Rozdíl je 1,-. Bylo mi to vysvětleno tak, že při vytváření Potvrzení docházelo k zaokrouhlování a díky tomu vznikl tento rozdíl. Pokud budu hodnoty z řádků 2, 4 a 6 vyplňovat do daňového přiznání, mám zde uvést správný součet těchto hodnot (tedy jiný než je uveden na řádku 7 v Potvrzení o zdanitelných příjmech) nebo jako základ daně mám uvést to, co je uvedeno na Potvrzení o zdanitelných příjmech (řádek 7)? Děkuji Tomáš Růžička
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Podle pokynů k vyplnění daňového přiznání uvedete údaje z potvrzení. Na výpočet daně to však stejně nebude mít žádný vliv. 19.2.2009 13:16
OTÁZKA: Dobrý den. Švagrová je na rodičovské dovolené, od 1.12.2008 začala provozovat na živnostenský list internetový obchod. Neměla za ten měsíc žádný obrat, musí podávat daňové přiznání za rok 2008? Zoubek
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Vzhledem k tomu, že jste neměla příjem vyšší jak 15.000 Kč, ani daňovou ztrátu, pak daňové přiznání podávat nemusíte. 19.2.2009 13:19
OTÁZKA: Pracoval jsem 2 mesice v roce 2008 v CR, pak 1 mesic na pracovnim urade v CR, zbytek roku v Belgii. Podavam v CR danove priznani a vyplnuji tam pouze prijmy z CR nebo i prijmy belgicke? Dekuji pavel z
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Předpokládám, že máte bydliště v ČR a jste daňovým rezidentem ČR. Pak v ČR zdaňujete své celosvětové příjmy. Smlouva o zamezení dvojího zdanění s Belgií uvedený příjem vyjímá ze zdanění s progresí. To znamená, že podáváte v ČR daňové přiznání, do kterého zahrnete i uvedený příjem ze zahraničí (na ř. 35 daňového přiznání). V dalším postupu vyplňování daňového přiznání je pak tento příjem ze zdanění v ČR vyjmut (- viz řádek 36a). I když v ČR (15%)z daného příjmu žádné daně neplatíte, povinnost podat daňové přiznání máte. 19.2.2009 13:49
OTÁZKA: Dobrý den, pracuji jako zamestnanec v jedné společnosti. Během minulého roku jsem si v jiné firmě v práci na dohodu vydělala 5700Kč hrubého- částka mi byla zdaněná. Musím si podat daňové přiznání, nebo při výši této častky jěště ne ? martina
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Vzhledem k tomu, že jste měla dva souběžné pracovní poměry, podáváte daňové přiznání. 19.2.2009 14:11
OTÁZKA: Dobrý den, studuji dálkově vyšší odbornou soukromou školu, tudíž školné si platím a zvyšuji svoji kvalifikaci - nyní mám SŠ vzdělání. Můžu si platbu za školné uplatnit v daňovém přiznání pro snížení základu ? Lze to za jednotlivé roky nebo až na konci studia ( celkem trvá 4 roky ) ? Děkuji. Lenka Holubová
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Podle § 15 odst. 8 zákona o daních z příjmů lze odečíst od základu daně jen úhrady z zkoušky ověřující dalšího vzdělávání podle zákona č. 179/2006 Sb. Nelze uplatňovat školné. 19.2.2009 14:15
OTÁZKA: Dobrý den Musí se danit příjmy z prodeje akcií. děkuji Marcus Aurelius
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Příjmy z prodeje akcií jsou předmětem daně. Pro fyzické osoby je však příjem z prodeje akcií osvobozen a) přesahuje-li doba mezi nabytím a převodem pět let (§4 odst. 1 písm. r) b) pokud však podíl na základním kapitálu nepřevyšoval v době 12 měsíců před prodejem 5% - osvobození nastává již po 6 ti měsících držby akcie (viz § 4 odst. 1 písm. w) Neosvobozené prodeje se zdaňují podle § 10 odst. 1 písm. b) tj. na základě podání daňového přiznání. 19.2.2009 14:54
OTÁZKA: Dobry den. Mam zivnost na graficke prace a tlumocnickou cinnost. Slysel jsem, ze tyto zivnosti jsou osvobozeny od dane. Je to pravda? Dekuji za odpoved Ondrej
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Příjmy ze živnosti a rovněž tlumočnická činnost jsou předmětem daně a nevztahuje se na ně žádné speciální osvobození. Zdaňují se formou podání daňového přiznání za uplynulý kalendářní rok, které je nutno podat (až na výjimky) do 31. 3. následujícího roku 19.2.2009 15:13
OTÁZKA: Dobrý den, máme s manželkou hypotéku (oba). Manželka je na mateřské, bez příjmů. Mohu si uplatnit úroky z hypotéty pro snížení základu daně sám do DP, nebo jen polovinu? Děkuji Zdeněk Bernard
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Úroky z hypotéky uplatníte celé, a to podle § 15 odst. 4, kde je uvedeno, že "pokud účastníky smlouvy o úvěru je více zletilých osob, uplatní odpočet buď jedna z nich, anebo každá z nich, a to rovným dílem". 19.2.2009 15:17
OTÁZKA: Popři práci si občas přivydělávám překladem manuálu. Minuly rok jsem mala za tuto činnost příjem 30.000 korun. ZL nemám. Je tento přivýdělek povazován za ostatní příjmy alebo příležitostné příjmy? Můžu z toho uplatnit nějaké náklady (např. za internet)? Odvádí se z toho zdravotní a sociální pojištěni? Okrem toho na Slovensku platím životné pojištění, můžu to odpočítat ze základu dane v Čechách? Eniko Szasz
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Pokud nejste oficiální tlumočnice a nejde o příjem ze závislé činnosti (např. na dohodu o provedení práce), pak se jedná o příjem z příležitostných činností dle § 10 odst. 1 písm. a). V těchto případech je příjem osvobozen, pokud nepřevyšuje částku 20.000 Kč. Při převýšení této částky vzniká povinnost podat daňové přiznání. Náklady uplatnit můžete. Zdravotní a sociální pojištění se neplatí. V daňovém přiznání si můžeme uplatnit zaplacené pojistné na životní pojištění na Slovensku (max 12.000 Kč), pokud smlouva splňuje podmínky dané zákonem. Tento postup můžete uplatnit jen jste-li daňovým rezidentem ČR. 19.2.2009 15:25
OTÁZKA: Má pravdu mzdová účtárna, když po svých zaměstnancích vyžaduje originál potvrzení od banky k úvěrům, životnímu pojištění atd.? Jedná se o daňová přiznání podaná firmou za své zaměstnance. Lenka Stejskalová
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Podle § 38k odst. 5 písm. e) až g) je poplatník povinen zaměnstnavateli podepsat prohášení o výši zaplacených úroků, pojistného, příspěvků na pojištění. Poplatník je však povinnen podle § 38l odst. 1 písm. b až i) prokázat nárok na odpočet nezdanitelných částí základů daně jednak příslušnou smlouvou, jednak potvrzením o zaplacených úrocích, pojistném, příspěvcích. Listiny by se měly předložit v originálech. 19.2.2009 15:41
OTÁZKA: Má i důchodce nárok na odečitatelnou položku ( slevu na dani 24 840 Kč )když přiznává jen příjem z pronájmu pozemků? Jarmila
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Ano. V daňovém přiznání si uplatníte odčitatelnou položku ve výši 24.840. (Příjmové limity pro uplatnění této položky u důchodců byly od 1. 1. 2008 zrušeny.) 19.2.2009 15:53
OTÁZKA: Dobrý den, mohu uplatnit odpočet úroků z meziúvěru ze stavebního spoření, když v bytě ještě nebydlíme protože ještě není dostavěn? Libor Drábek
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Ano můžete, avšak po dostavbě bytu (kolaudaci) budete muset splnit podmínku užívání bytu k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů..... atd. (viz § 15 odst. 4) 19.2.2009 16:05
OTÁZKA: Dobry den, jsem zamestnana na plny uvazek (zamestnavatel za me tudiz plati zdravotni i socialni) a vedle toho si privydelavam autorskymi honorari. Musim z nich za rok 2008 zaplatit socialni pojisteni? Magda
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Pokud byla z Vašich honorářů sražena daň z příjmů plátcem odměny, pak tento příjem se nezahrnuje do vyměřovacího základu pro sociální pojiětění. U ostatních příjmů z autorských honorářů, pokud nejsou soustavné, tj. nemáte podepané prohlášení o soustavnosti u příslušné OSSZ, nejste účastna sociálního pojištění pro rok 2008. Od 1. 1. 2009 již podmínka soustavnosti odpadla a příjmy z autorských honorářů (vyjma těch ze kterých byla sražena daň plátcem) spadají do systému sociálního pojištění OSVČ vždy. 19.2.2009 16:15
OTÁZKA: Dobrý den, mám živn. list na zprostředkování, ale píši pro soukromou firmu texty jako novinář do jejich vydávaného časopisu. Mám nárok na odpočet nákladů ve výši 40 nebo 50 procent? Děkuji. Radovan
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Můžete uplatnit paušál 40 % z příjmů tj. z příjmů z autorských honorářů. Uplatnění paušálu se řídí skutečným druhem příjmu, nikoli tím, na co máte živnosteský list. (Pokud však Vaše autorské příjmy byly již zdaněny srážkovou daní - tyto příjmy do daňového přiznání již neuvádíte.) 19.2.2009 16:21
OTÁZKA: Dobrý den, jsem student a mám ŽL. V březnu budu podávat své první DAP. Mé náklady nepřesáhly 50% příjmů, takže budu danit 50% všech příjmů. Chtěl jsem se zeptat, jestli do všech příjmů musím počítat veškeré platby přijaté na můj bankovní účet, který mám krom podnikání i pro své soukromé účely. Musím zahrnout všechny příjmy ať už to bylo řekněme např. kapesné od rodičů? Děkuji a přeji hezký den Kamil
Vlastimír Čech ODPOVĚĎ: Do příjmů ze živnosti samozřejmě nebudete počítat příjmy z kapesného ani takové, které s podnikáním nesouvisí, i když Vám plynou na stejný bankovní účet jako příjmy z podnikání. V případě, že budete uplatňovat paušál stačí Vám jakýkoli soupis příjmů a dále evidence pohledávek - viz § 7 odst. 8. Doporučuji však do budoucna vyčlenit na podnikání samostatný účet. 19.2.2009 16:29

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.