Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - chodník, náledí, sníh, žena, pád | foto: Profimedia.cz

Odškodnění za pád na chodníku může být až stovky tisíc. Dokazování je ale složité

  • 191
Když se zraníte pádem na neuklizeném chodníku, máte nárok na odškodnění. To se může pohybovat v řádu desítek i stovek tisíc korun. Musíte si ovšem zajistit dostatek důkazů.

Jestliže si na neupraveném chodníku například zlomíte nohu, zapamatujte si přesné místo nehody. Pro lepší dokazování je dobré si zajistit svědectví lidí, kteří pád viděli. Pokud je to možné, vyfoťte si stav chodníku, na němž jste si úraz přivodili.

"Je třeba si uvědomit, že důkazní břemeno je v tomto případě na straně poškozeného. Ten musí nejen prokázat, že mu vznikla škoda na zdraví nebo na věci, ale také že se tak stalo kvůli porušení povinností škůdce," říká Pavel Vančura, produktový manažer ČSOB Pojišťovny.

Kdo za to může

Za stav chodníku odpovídá podle zákona č. 13/1997 Sb. vlastník nemovitosti, město nebo obec. Jejich povinností je zajistit, aby byly chodníky uklizené a posypané.

Správce prozradí Katastr nemovitostí

Dále byste si měli zjistit, kdo za správu místa odpovídá. Tyto informace lze získat z Katastru nemovitostí. Zodpovědného člověka, firmu nebo obec pak požádejte o náhradu vzniklé škody. Svůj nárok vzneste písemně a tento krok rozhodně neodkládejte.

U lékaře byste si měli vyžádat posudek o bolestném. Důležité je schraňovat si všechny doklady o vynaložených nákladech na léčení úrazu. Způsob vyčíslení náhrad za vzniklé škody je na poškozeném a na tom, kdo je odpovědný za schůdnost chodníku.

Může se stát, že vám majitel nemovitosti nebude chtít škodu nahradit. "V případě odmítnutí náhrady škody tím, kdo odpovídá za stav chodníku, doporučuji poradit se s advokátem o dalším postupu," radí Pavel Vančura.

PŘI úrazu má poškozený nárok na:

- náhradu za bolestné
- náhradu za ztížené společenské uplatnění (v případě trvalých následků)
- náhradu za ztrátu na výdělku nebo příjmu
- náhradu účelně vynaložených nákladů na léčení (regulační poplatky u lékaře nebo v nemocnici, náklady na rehabilitaci, nákup zdravotní pomůcek, doprava k lékaři nebo rehabilitaci)

Kromě výše zmíněných náhrad můžete požadovat i náhradu vzniklé škody na věci, například za rozbité hodinky nebo roztržený kabát.

Příklad:
Na ledu uklouzne 35letý muž, který si vydělával 30 000 korun měsíčně. S komplikovanou zlomeninou zůstane v nemocnici 1 měsíc a v pracovní neschopnosti je 5 měsíců. 

V tomto případě činí:
- náhrada za bolestné asi 40 000 korun
- náhrada za ztrátu na výdělku kolem 90 000 korun
- náhrada účelně vynaložených nákladů na léčení cca 20 000 korun
- celkové náklady na náhradu škody na zdraví tak mohou v tomto případě dosáhnout částky 150 000 korun, a to v případě, že tento úraz nebude mít trvalé následky.

Jak se výpočet provádí:

Náhrada za bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění se stanovuje na základě lékařského posudku podle vyhlášky č. 440/2001 Sb. Vždy záleží na rozsahu úrazu, který hodnotí ošetřující lékař pomocí obecně platného bodového systému. Bodovou hodnotu může lékař navýšit podle individuálního posouzení. Hodnota jednoho bodu je momentálně 120 korun.

Náhrada za ztrátu výdělku je rozdíl mezi průměrným platem poškozeného před úrazem a po úrazu. Náhrada ušlého výdělku může být vyplácena nejen po dobu neschopnosti, ale i při návratu do zaměstnání. Je tomu tak v případě, že poškozený má kvůli úrazu dlouhodobě nižší plat.

Náhrada účelně vynaložených nákladů na léčení se opírá o doklady o zaplaceném léčení, rehabilitaci či nákupu zdravotních pomůcek. Do nákladů na léčení spadá i doprava k lékaři a na rehabilitaci.

Pozn: Ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou.