Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolání z dovolené hradí zaměstnavatel

  9:00aktualizováno  9:00
V letním období lidé často hledají odpovědi na otázky související s dovolenými či možností osvěžení. Jak se na některá témata dívá právo?

V přestávce na oběd v zahradní restauraci lze často vidět, jak se manažeři v letních vedrech osvěžují pivem, stejně jako zedníci. Většina z nich by asi byla velice překvapena, kdyby je po návratu do práce čekal jejich vedoucí s dýchací trubičkou a nutil je, aby do ní foukali. Jenže to se může velice snadno stát. Zákoník práce totiž zaměstnancům zakazuje, aby v pracovní době a nebo na pracovišti zaměstnavatele požívali alkoholické nápoje nebo zneužívali návykové látky.

Zaměstnanci musí být v pracovní době schopni svou práci vykonávat řádně, tedy nejenže nesmějí pít alkohol v pracovní době, ale ani v době přestávky v práci, a dokonce ani před začátkem pracovní doby, pokud by mohl alkohol v době začátku pracovní doby ještě mít vliv na jejich schopnosti. Nesmějí tedy nadměrně pít ani večer předem. Pokud jde o pití během třicetiminutové přestávky na oběd, která se do pracovní doby nezapočítává, tak je z biologického hlediska vyloučeno, aby se alkohol v těle vstřebal a byl z těla beze zbytku i vyloučen, a je proto zakázáno pít i v době přestávky na oběd.

Existují zaměstnanci, na které se tento zákaz nevztahuje. Jednak jde podle zákoníku práce o ty osoby, které pracují v takzvaných horkých provozech, jednak jde o osoby, které mají pití alkoholu přímo v pracovní náplni - například degustátoři vína (tato výjimka však neplatí pro manažery při obchodních schůzkách).

Ačkoli mnoho firem toleruje oslavy na pracovištích po pracovní době, je takové popíjení zákonem rovněž zakázáno.

Zaměstnavatel by měl stanovit jasná pravidla, jakým způsobem bude dodržování těchto zákazů kontrolováno. Zpravidla tak stanoví v pracovním řádu, ve kterém určí, který zaměstnanec je ke kontrole oprávněn a jakým způsobem taková kontrola má probíhat. Kontrola by se v zásadě měla provést na základě odůvodněného podezření, že zaměstnanec je pod vlivem alkoholu. Nelze však zakázat ani takzvané preventivní namátkové kontroly - například řidičů z povolání.

Odvolání z dovolené

Ve většině firem je již pravděpodobně sestaven plán letošních dovolených. Každý zaměstnanec tedy ví, kdy bude dovolenou čerpat (na jaký termín mu zaměstnavatel čerpání dovolené nařídil, případně na jakém termínu se dohodli), a podle toho si zajistí příhodnou rekreaci, ať již ji bude trávit v malebné české krajině nebo vyrazí odpočívat za hranice naší země.

Ale může se stát, že zaměstnavatel z provozních důvodů termín čerpání dovolené změní ještě předtím, než na ni pracovník nastoupí. Ve výjimečných situacích dokonce může šéf svého zaměstnance z dovolené odvolat a tím čerpání dovolené přerušit.

Firma je v takových případech zaměstnanci povinna nahradit náklady, které mu změnou či odvoláním vznikly. Nejčastěji jde o stornopoplatky cestovním kancelářím či výdaje za cestu z dovolené. Proto by měl zaměstnavatel svého práva využívat jen za výjimečných okolností, pokud se například změní provozní situace ve firmě. Lze si představit odvolání z dovolené u top manažerů, u zdravotnických pracovníků, vypukne-li epidemie, ale například i u prodavačky, pokud všichni ostatní v prodejně onemocní.

Kdy zaměstnavatel nebude povinen pracovníkovi hradit náklady? To může nastat v případě, že zaměstnanec vznik těchto nákladů sám způsobí - například tím, že ač byl svým nadřízeným o změně termínu dovolené ústně vyrozuměn, přesto si v době mezi ústním vyrozuměním a písemným oznámením zaměstnavatele zakoupí zájezd.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Oddlužovacím „šmejdům“ odzvonilo. Platí změny v osobních bankrotech

Dluhy řeší osobním bankrotem každý rok přes 20 tisíc Čechů. Většina z nich si nedokáže poradit s žádostí o oddlužení, a tak využívá služeb speciálních agentur....  celý článek

Ilustrační snímek
Vybalancujte čas mezi prací a soukromím. Psycholog radí, jak na to

Věnovat se naplno práci a osobní život potlačit na minimum? Nebo brát zaměstnání jen jako nutnost a žít až večer s rodinou? Ani jedno není správně. Je třeba...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři věci, které nejvíce vytáčejí zaměstnance v kancelářích

Někdy je to v kanceláři o nervy a o zdraví. Zvlášť, když vypuknou hádky mezi kolegy kvůli relativním maličkostem. Horko, hluk, vyrušování, co teď nejvíce vadí...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.