"K nám do centra chodí i parta řidičů tramvají, opravářů nákladních aut, bankéřů nebo policistů," říká Eva Králíková.

"K nám do centra chodí i parta řidičů tramvají, opravářů nákladních aut, bankéřů nebo policistů," říká Eva Králíková. | foto: Michal Šula, MAFRA

Zaměstnavateli vadí kuřácké pauzy. Může přispět na léky a pomoci s odvykáním

  • 189
To, jste-li kuřák, by se dalo považovat za vaši soukromou věc. Zdaleka to tak ale není. Svým zlozvykem ovlivňujete lidi ve vašem okolí a může to vadit i zaměstnavateli. Kuřáci tráví část pracovní doby venku nebo v kuřárnách, častěji stůňou. Proto některé firmy začaly svým zaměstnancům přispívat na odvykací kůru.

Obliba cigaret se v Česku zatím nesnižuje. Kuřáky, kteří by se chtěli zlozvyku zbavit, může v práci motivovat nejen podpora kolegů, ale pomoci může dokonce sám zaměstnavatel.

"Třeba tím, že jim poskytne volno na léčbu nebo přispěje na léky," říká odbornice na odvykání kouření Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Proč se zaměstnavatelé zapojují do nejrůznějších projektů, které mají jejich zaměstnance odnaučit kouřit?
Protože kuřáci prokouří část své pracovní doby a také bývají častěji nemocní. Podpora v zaměstnání, ať už od zaměstnavatele nebo od kolegů kuřáky motivuje, aby se závislostí bojovali. Chodí k nám parta řidičů tramvají, opravářů nákladních aut, bankéřů nebo policistů. Zaměstnavatel je pak může podpořit třeba tím, že jim poskytne volno na léčbu nebo přispěje na potřebné léky.

Nejsou kuřácké pauzy, při nichž si mohou kolegové popovídat, dobré k udržení přátelské atmosféry ve firmě?
Dřív to tak při kouření bylo, lidé si chtěli vyloženě pohovořit. Dnes ale naši pacienti popisují opak. Cítí, že stojí poněkud mimo a přicházejí o dění v nekuřáckém kolektivu.

Kouření na některých pracovištích, třeba ve zdravotnictví, zakazuje zákon. Ale jak je to například v gastronomii nebo v mateřských školách?
Je nutné vyřešit ochranu před pasivním kouřením ve veřejných prostorách, hlavně v restauracích. Říká se tomu kouření z druhé ruky. Ale i když vyjdete ze zakouřené restaurace, zůstávají na vašich šatech či vlasech malá množství toxických látek z tabákového kouře. Tomu se pak říká kouř z třetí ruky. Ostatní to nemůže příliš ohrozit, pokud neolizují vaši pokožku, vlasy či šaty. Což nelze vyloučit u malých dětí.

Co se vlastně děje s psychikou kuřáka, když si zapálí cigaretu? Zlepší se jeho soustředěnost?
Po potažení z cigarety se během pár vteřin v mozku vyplaví takzvané hormony štěstí, kdy má kuřák příjemný pocit. Ostatně to je i důvod, proč kouří. Bohužel to trvá jen krátce, včetně soustředěnosti. Pak hladina hormonů rychle klesá, takže se člověk cítí hůř a musí si dát další cigaretu. Větší dávka nikotinu potom výkonnost nezvyšuje, naopak způsobuje útlum.

Které látky v cigaretách působí na organismus a jak?
Vliv chemikálií v tabákovém kouři je komplexní a nikotin rozhodně není hlavním škůdcem. Je především silně návykový a nutí kuřáka znovu si zapálit. Ale směs chemikálií obsahuje například ještě čpavek nebo kancerogenní dusičnany. V podstatě cokoli škodlivého vyjmenujete, to v cigaretovém kouři téměř jistě bude včetně dioxinů.

Kromě cigaret se lidé v práci "posilňují" i kávou a energetickými nápoji. Dají se jejich účinky přirovnat k cigaretám?
Jak jsem popsala, cigareta rozhodně není povzbuzující a nezvyšuje koncentraci. Právě naopak, kuřáci se soustředí hůř a jsou častěji v útlumu. Co se týká vlivu energetických nápojů na zdraví, předpokládám, že nezabijí polovinu svých konzumentů. Cigarety ano.