Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů

Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů | foto: archiv J. Hradce

Jezdíte autem bez povinného ručení? Připravte se na pokutu až 40 tisíc

Každé auto, i to, se kterým se nejezdí či jezdí jen zřídka, musí mít uzavřeno povinné ručení. V České republice však můžete potkat až 120 tisíc nepojištěných aut. Na dotazy kolem povinného ručení odpovídal Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Za poslední čtyři roky však počet aut bez povinného ručení klesl na polovinu. Na poklesu se podepsala intenzivní informační kampaň České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Odpovědi na všechny dotazy najdete zde

Každý, kdo vyrazí s autem bez povinného ručení, se může připravit na tučnou pokutu. "Při nepředložení platné zelené karty policistovi při silniční kontrole hrozí pokuta 1 500 korun. Při zjištění provozování vozidla bez pojištění hrozí pokuta od správního orgánu od  pěti tisíc do 40 tisíc korun a kromě toho hrozí dvě sankce od ČKP," doplňuje Jakub Hradec.

Zajímalo vás, co se stane, když vás nabourá aut bez povinného ručení. "Na tuto situaci pamatuje zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla tím, že u ČKP existuje garanční fond, z něhož ČKP za nepojištěného viníka škodu poškozenému proplatí. Následně ji pak v plném rozsahu po nepojištěném uplatňuje," vysvětluje Hradec.

Co vás ještě zajímalo?

OTÁZKA: Rád bych se zeptal na váš názor ohledně nejmenší doporučené částky, na kterou by se měl řidič pojistit.

ODPOVĚĎ: Nejnižší limity pojistného plnění jsou stanoveny zákonem ve výši 35 milionu korun, ale za všech okolností doporučuji využít nabídek pojišťoven na výrazně vyšší limity pojistného plnění. Zejména u škod na zdraví nemusí částka 35 milionu korun v případě těžkého ublížení na zdraví vůbec stačit. Pojišťovna se svým plněním vždy končí právě při dosažení částky limitu pojistného plnění v pojistné smlouvě uvedeného. Pokud zůstane nějaká část škody takto neuhrazena, hradí ji pak sám viník. Proto je dobré mít pokud možno co nejvyšší limit pojistného plnění. Přitom rozdíl v ceně povinného ručení je nepodstatný.

OTÁZKA: Četla jsem, že povinné ručení zaniká smrtí vlastníka vozidla. Jak zařídit, aby dědic nic nezanedbal? Dědické řízení trvá i při nekomplikovaném průběhu poměrně dlouho. Existuje nějaké ochranná lhůta?

ODPOVĚĎ: V případě úmrtí vlastníka vozidla přechází veškerá práva a povinnosti ohledně pojistné smlouvy povinného ručení na jeho dědice. Detailní postup velmi jasně upravuje § 26 odst. 2 zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Je dobré na tyto okolnosti upozornit soudního komisaře (notáře), projednávajícího dědictví.

Kdo odpovídal na vaše dotazy ?

Jakub Hradec je od roku 1999 výkonným ředitelem České kanceláře pojistitelů. Předtím pracoval v České pojišťovně mimo jiné ve funkcích náměstka generálního ředitele a člena představenstva. V letech 1993 až 1999 předsedal a od roku 2012 opět předsedá sekci pojištění motorových vozidel České asociace pojišťoven.